BlackBerry KEYone
recenze

BlackBerry KEYone

Pro moderní workoholiky
49

Nový model BlackBerry KEYone je v pořadí již třetí pokus o restart značky BlackBerry a zároveň se v tuto chvíli jeví jako nejnadějnější. Novinka se těší nebývalému zájmu a aby taky ne – v dnešní době dotykových smartphonů působí téměř jako zjevení. Zaslouží si nové BlackBerry KEYone vaši pozornost?

Displej, ovládání a klávesnice: méně někdy znamená více

Pokud chcete vytvořit zařízení s hardwarovou klávesnicí, máte fakticky jenom dvě možnosti – výsuvnou konstrukci, u které můžete zachovat rozměrnější displej, nebo na úkor displeje zvolit pevnou klávesnici. Model KEYone je druhý případ, takže se kvůli zachování přijatelných rozměrů muselo přistoupit ke zmenšení displeje.

BlackBerry KEYone

Výrobce zvolil 4,5palcový dotykový LCD displej s netradičním poměrem stran 3:2. Rozlišení tak nečiní plné Full HD, ale „pouze“ 1 620 × 1 080 pixelů. Přesto se dostáváme na skvělou jemnost 433 pixelů na palec a celkově jsou zobrazovací schopnosti vynikající. Pozorovací úhly jsou perfektní, displej má skvělé podání barev a překvapivě i dobrou čitelnost na slunci. Potřebnou mechanickou odolnost pak zajišťuje tvrzené sklo Gorilla Glass 4.

Většina ovládání samozřejmě probíhá skrze dotykový displej, ale často přijdou ke slovu také podsvícené senzorové klávesy pod ním. Jejich funkce jsou standardní: krok zpět, návrat domů a přepínání mezi aplikacemi a potěší také jejich podsvícení. Nejdůležitějším prvkem je však hardwarová klávesnice, která výrazně promlouvá také do ovládání.

Pod každou klávesu si můžete nastavit některou z mnoha zkratek, a to jak na krátký, tak na dlouhý stisk.

Hardwarová klávesnice jistě v mnoha z vás vyvolá dojem, že BlackBerry vytahuje deset let starou a přežitou technologii. Zdání ale někdy klame. Klávesnice BlackBerry KEYone totiž není jen tak obyčejná a nabízí nejen spoustu inteligentních funkcí, ale funguje rovněž jako touchpad, díky čemuž můžete třeba scrollovat v prohlížeči, posouvat kurzor v textu nebo pomocí speciálních gest psát ještě rychleji.

Pod každou klávesu si navíc můžete nastavit některou z mnoha zkratek, a to jak na krátký, tak na dlouhý stisk. Celkem tak získáte neuvěřitelných 52 kombinací! Krátkým stiskem klávesy „S“ tak můžete zapnout třeba Slack, dlouhým například Skype. Doslova perfektní je pak umístění čtečky otisků prstů přímo do mezerníku, takže ji máte vždy hned po ruce, respektive po prstu. Navíc funguje velmi rychle a spolehlivě, zkrátka se s ní pracuje pohodlně.

BlackBerry KEYone

Pro většinu uživatelů je však stěžejní pohodlí při samotném psaní na klávesnici. Zcela upřímně musím uznat, že KEYone má o něco horší klávesnici než například BlackBerry Classic. Klávesy jsou drobnější a nemají tak ostrý profil, aby orientace poslepu byla snazší. Přesto je ale psaní po chvíli velmi pohodlné a nemusíte se bát ani tehdy, pokud máte větší ruce. A pokud by vás například obtěžovalo klapání kláves večer v posteli, můžete si klidně zapnout softwarovou klávesnici z dílny BlackBerry.

BlackBerry má také skvěle zvládnutou nápovědu pro psaní a její přesnost hodnotím jako jednu z nejlepších. Během psaní vám telefon nabízí různá slova, která se učí během vašeho používání, a jednoduchým gestem na klávesnici slova „házíte“ přímo do textu. Nebo máte rádi psaní tahem pomocí technologie Swype? I tuto funkci vám hardwarová klávesnice modelu KEYone nabídne!

Líbilo se nám:

  • kvalitní displej
  • odolné sklo Gorilla Glass 4
  • pohodlná klávesnice
  • dotyková gesta na klávesnici
  • čtečka otisků prstů v mezerníku

Nelíbilo se nám:

  • menší displej
Diskuze ke článku
Mengi
Nezlobte se na mě vím že recenze dá zabrat, ale pokud milovník blackberry dělá recenzi na blackberry je jasné že tady budou jen klady.
Telefon v této cenove relaci je pouze pro blázny. K čemu mi je telefon kdyz pri práci hoří a má problem se svižností?
martin
Recenzia hodná materskej škôlky ale káva bola dobra asi , ale tak nevadí nie všetko sa podarí ja ostávam pri passporte to dlho neprekonaju Hoši s BlackBerry a činy
Kensi M. Blye
Kensi M. Blye
Když už jsme u tý softwarové podpory co Blackberry a aktualizace na android 7?
Ondra 'Satai' Nekola
Ondra 'Satai' Nekola
Naposledy upraveno: 23. 6. 2017 20:48
"Celkem tak získáte neuvěřitelných 52 kombinací!"
Neuvěřitelné! Fascinující!

"V první řadě se jedná o zabezpečení!"
Vykřičník! Ostrava!!!

"Abych to shrnul nějak stručně – BlackBerry KEYone má nejlepší fotoaparát v historii BlackBerry. Tečka."
A když nemáš vykřičník, vraž tam tečku.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze