ASUS ZenFone 6
recenze

ASUS ZenFone 6

Nebojí se odlišit
21

ASUS se s trendem poslední doby zmenšovat rámečky a zvětšovat displej rozhodl vypořádat po svém a představil světu model ZenFone 6 – smartphone s originální výklopnou kamerkou. Jak se takovýto telefon používá a nejedná se jen o slepou vývojovou větev? To i mnohé další se dozvíte v dnešní recenzi.

Zhodnocení: inovátor s překvapivou cenovkou

ASUS ZenFone 6 je opravdu podařený telefon, který dokáže oslnit nadstandardně dlouhou výdrží, displejem, který neruší tlusté rámečky ani výřez, unikátním výklopným mechanismem fotoaparátu i brutálním výkonem Snapdragonu 855. Tím možná úplně nezajímavějším na tomto smartphonu je však cena. Ta startuje na pouhých 13 tisících korunách, za které se dnes běžně prodává (vyšší) střední třída. ASUS ZenFone 6 se tak směle vyrovnává agresivní konkurenci ze strany Xiaomi.

ASUS ZenFone 6 (2019)

Pokud bych měl na telefonu přeci jen najít nějaké slabiny, bude to absence bezdrátového nabíjení, která se minimálně v automobilu, pokud jste zvyklí si odkládat telefon do přihrádky s bezdrátovým nabíjením, přeci jen hodí. Zároveň může zamrzet, že se v modulu fotoaparátu nenašlo místo i na optickou stabilizaci.

Konkurence

Alternativou k ZenFonu 6 může být Xiaomi Mi 9, který stojí přibližně stejně, ale uživatelům nabídne navíc teleobjektiv či podporu superrychlého bezdrátového nabíjení o výkonu 20 W. Nevýhodou může být menší kapacita baterie a ne každému musí vyhovovat nadstavba MIUI.

Xiaomi Mi 9 6 GB RAM

Rozměry155 × 75 × 7,6 mm, 173 g
DisplejSuper AMOLED, 6,39" (2 340 × 1 080 px)
Fotoaparát48 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 855, 2×2,84 GHz + 2×2,42 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 6 GB, úložiště: 64 GB / 128 GBne
Akumulátor3 300 mAh

Další alternativou může být Google Pixel 3a XL, který se chlubí vyhlášeným fotoaparátem i líbivým AMOLED displejem. Tělo je však vyvedeno pouze z plastu, baterie má výrazně nižší kapacitu a Snapdragon 670 se novému modelu 855 rozhodně nevyrovná. Nedostatky však alespoň částečně nahrazuje skvěle odladěné prostředí se zárukou několikaleté podpory přímo od Googlu.

Google Pixel 3a XL

Rozměry160,1 × 76,1 × 8,2 mm, 167 g
DisplejAMOLED, 6" (2 160 × 1 080 px)
Fotoaparát12,2 Mpx, video: 3 840 × 2 410 px, 30 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 670, 2×2 GHz + 6×1,7 GHz
PaměťRAM: 4 GB, úložiště: 64 GBne
Akumulátor3 700 mAh
asus-zenfone-6-2019Inovátor
Klady
 • originální řešení výklopného modulu
 • v současnosti nejlepší selfie snímky
 • bez tlustých displejových rámečku i výřezu
 • notifikační dioda, byť nekonfigurovatelná
 • spolehlivá čtečka otisků prstů na zádech
 • nadstandardní kapacita baterie
 • nekompromisní výkon
 • kvalitní fotoaparát
 • takřka čistý Android
Zápory
 • absence bezdrátového nabíjení
 • fotoaparátu by slušela OIS
Diskuze ke článku
Pesedm
Telefon je ok, ale ten displej IPS no nevím...
Recenze je skvělá v současnosti nejlepší redaktor MT :)
Miroslav Pelej
Miroslav Pelej
Má tento telefon Wolte , nikde jsem nenašel ?
Jan Mužík
Otázka k recenzentovi, nedávno jste recenzetoval sony xperia 1 a teď asus zenfone 6. Který s těchto telefonů na Vás udělal větší dojem. Děkuju za odpověď. Honza.
Blue Sun
Blue Sun
Na stanovenou cenu velmi povedený telefon, který nehyzdí žádný výřez či díra v displeji. To rozhodně dovede zaujmout, i když Asus u nás nemá takové jméno jako Sony, Huawei či Samsung. Je otázkou, zda třeba pro fanoušky selfie bude ta kvalita fotek tak důležitá, aby kvůli tomu sáhli zrovna po Asusu. Když různě v okoli vidím, že u fotek je důležité ukazovat už i to, čím byly vyfoceny, obávám se, že ne.
Jen u některých snímků jsem si všiml, že ve světelně náročných scénách má docela problémy. Třeba bílé sloupy na mostě mají kolem sebe výrazné duchy. Stěna domu foceného zespodu působí velmi plochým dojmem, dvojrozměrně, přitom na sobě má výrazné vlysy, zdobení a sochy. Celé to ale vypadá jak fotka fotky nebo obrazu.
Ale rozhodně plus - kapacita baterie. A pak by mne zajímalo, kde vlastně je umístěn snímač intenzity okolního světla. Předpokládám, že není ve výřezu sluchátka, z čelní strany na první pohled není vidět. Nemůže tohle stát za pomalejší reakcí?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze