ASUS ZenFone 6
recenze

ASUS ZenFone 6

Nebojí se odlišit
21

ASUS se s trendem poslední doby zmenšovat rámečky a zvětšovat displej rozhodl vypořádat po svém a představil světu model ZenFone 6 – smartphone s originální výklopnou kamerkou. Jak se takovýto telefon používá a nejedná se jen o slepou vývojovou větev? To i mnohé další se dozvíte v dnešní recenzi.

Konektivita: téměř dokonalá

ASUS ZenFone 6 se nemá zač stydět ani z hlediska konektivity. Telefon disponuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, NFC či Bluetooth 5.0 s režimem A2DP a podporou kodeků aptX a aptX HD. Pokud byste se náhodou někde ztratili nebo se jen potřebovali zorientovat, potěší vás přítomnost GPS (dvoupásmová, L1+L5), GLONASSu (L1), BDS (B1), Galilea (dvoupásmová, E1+E5a) či QZSS (dvoupásmová, L1+L5). Jediné, co bychom telefonu mohli vytknout, je absence nejnovější Wi-Fi 6.

Líbilo se nám
  • nic opravdu důležitého neschází
Nelíbilo se nám
  • absence Wi-Fi 6

Fotoaparát: Kam se poděla selfie kamerka?

Tím úplně nejzajímavějším na ZenFonu 6 je pochopitelně výklopný fotoaparát. Podle mého názoru jde o zajímavé řešení, které eliminuje potřebu výřezu, ale zároveň umožňuje do modulu uložit hned dva kvalitní senzory, což by nebylo v případě menší výsuvné kamerky proveditelné. Jedná se o standardní 48megapixelový senzor Sony IMX586 se světelností f/1.79 o velikosti 1/2", který zvládne poskládat čtyři pixely do jednoho superpixelu, čímž u pořízených snímků docílí výsledné velikosti 12 megapixelů.

ASUS se pochlubí rovněž 13megapixelovým snímačem s korekcí efektu „rybího oka“ v reálném čase, a jelikož je určený primárně pro pořizování snímků vzdálenějších objektů, nedisponuje autofokusem. Mezi senzory se navíc našlo místo i pro přisvětlovací LED diodu.

Výsledné snímky jsou líbivé a rozhodně se řadí k tomu lepšímu, čeho je v současnosti možné telefonem dosáhnout. Pochválit musím vysokou úroveň detailů, málo šumu či slušný dynamický rozsah. Díky tomu, že výklopný modul nahrazuje čelní kameru, se navíc podle DxOMark jedná o nejlepší fotomobil pro selfies současnosti. Výrobce navíc ZenFone 6 vybavil pokročilým HDR, populárním nočním režimem, který podporuje jak standardní, tak širokoúhlý snímač, či záznamem zpomalených videí ve 480 FPS. Na ukázky těchto režimů se můžete podívat v našem fotočlánku ze slunné Valencie.

Výklopný fotoaparát umí sám pořídit panorama.

Velmi se mi líbí, že modul fotoaparátu můžete podle svých potřeb otáčet kolébkou hlasitosti, a to nejen v nativní aplikaci fotoaparátu, ale i například v aplikaci Instagramu, nebo kdekoliv jinde, kde lze fotoaparát využít. Pochválit rovněž musím za vylepšené prostředí fotoaparátu, které podle mě v minulosti nebylo tou nejsilnější stránkou tchajwanského výrobce. Zvlášť pěkně vyvedený je například efekt odpočtu před vyfocením snímku, kdy stačí vytáhnout tlačítko snímání nahoru a nechat ho pomalu padat, dokud nedojde k vyfocení. Mezi možnostmi pochopitelně nechybí ani plně manuální režim, kde si může uživatel nastavit ISO, vyvážení bílé nebo manuální ostření. Velmi se mi líbí také chytré využití výklopného mechanismu při pořizování panoramatických snímků, kdy se fotoaparát automaticky otáčí a za přibližně 7 sekund bez nutnosti vašeho pohybu vytvoří panorama. Vhod přijde rovněž „uzamknutí“ sledovaného objektu, s nímž se výklopná kamerka následně pohybuje.

Videa lze zaznamenávat až v rozlišení 4K při 60 FPS, avšak musíte počítat s absencí optické stabilizace, což alespoň částečně vynahrazuje pokročilá stabilizace elektronická.

ASUS ZenFone 6 testovací video 2160p 60 FPS

ASUS ZenFone 6 testovací video 2160p 30 FPS

ASUS ZenFone 6 testovací video noc 2160p 30 FPS

ASUS ZenFone 6 testovací video 1080p 30 FPS

ASUS ZenFone 6 testovací video 1080p 60 FPS

Líbilo se nám
  • možnost nahrávat 4K videa při 60 FPS
  • líbivé snímky i videa
  • ultraširokoúhlá kamera s rozsahem 125 stupňů
  • vylepšená aplikace fotoaparátu
Nelíbilo se nám
  • absence optické stabilizace

Software: někdo to rád čisté

ASUS ZenFone 6 se inspiroval dalšími výrobci a u své vlajkové lodi se rozhodl spoléhat na takřka čistou verzi Androidu 9 Pie, kterou doplnil pouze několika praktickými aplikacemi, jako je například FM rádio, diktafon či počasí. ASUS se navíc zaměřil na odladění těch nejpoužívanějších aplikací či systémových funkcí a zapracoval tak například na rychlosti odemknutí, rychlosti psaní na klávesnici a dalších esenciálních schopnostech smartphonu.

Z každodenního používání se mi líbí možnost stáhnout notifikační roletku pěkně z prostředku displeje, podobně jako je tomu u smartphonů Sony. Výrobce se rovněž chlubí tím, že uživatelům stále nabízí možnost používat klasická androidí tlačítka. Alternativou k nim je pak ovládání pomocí „pilulky“, kterou známe z Pixelů.

Náruživí hráči ocení funkci herního džina neboli „Game Genie“, která umožní vypnout notifikace, zamknout jas nebo vytvořit makro. Takřka čisté prostředí se mi rozhodně líbí .I když jsem neměl nic proti předchozímu ZenUI, myslím že ASUS se rozhodl udělat krok správným směrem.

Výrobce slibuje aktualizaci i na Android R.

Nakonec kapitoly ještě dodám, že výrobce slibuje aktualizaci na chystaný Android Q, ale také následující Android R. V době testování jsem měl na telefonu stále „pouze“ dubnové záplaty, avšak v den vydání této recenze obdržel ZenFone 6 i ty červnové.

Líbilo se nám
  • takřka čistý Android 9 Pie
  • příslib aktualizace na Android Q i R
  • aplikace pro vylepšení herního zážitku
Diskuze ke článku
Pesedm
Telefon je ok, ale ten displej IPS no nevím...
Recenze je skvělá v současnosti nejlepší redaktor MT :)
Miroslav Pelej
Miroslav Pelej
Má tento telefon Wolte , nikde jsem nenašel ?
Jan Mužík
Otázka k recenzentovi, nedávno jste recenzetoval sony xperia 1 a teď asus zenfone 6. Který s těchto telefonů na Vás udělal větší dojem. Děkuju za odpověď. Honza.
Blue Sun
Blue Sun
Na stanovenou cenu velmi povedený telefon, který nehyzdí žádný výřez či díra v displeji. To rozhodně dovede zaujmout, i když Asus u nás nemá takové jméno jako Sony, Huawei či Samsung. Je otázkou, zda třeba pro fanoušky selfie bude ta kvalita fotek tak důležitá, aby kvůli tomu sáhli zrovna po Asusu. Když různě v okoli vidím, že u fotek je důležité ukazovat už i to, čím byly vyfoceny, obávám se, že ne.
Jen u některých snímků jsem si všiml, že ve světelně náročných scénách má docela problémy. Třeba bílé sloupy na mostě mají kolem sebe výrazné duchy. Stěna domu foceného zespodu působí velmi plochým dojmem, dvojrozměrně, přitom na sobě má výrazné vlysy, zdobení a sochy. Celé to ale vypadá jak fotka fotky nebo obrazu.
Ale rozhodně plus - kapacita baterie. A pak by mne zajímalo, kde vlastně je umístěn snímač intenzity okolního světla. Předpokládám, že není ve výřezu sluchátka, z čelní strany na první pohled není vidět. Nemůže tohle stát za pomalejší reakcí?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze