ASUS ZenFone 5Z
recenze

ASUS ZenFone 5Z

Nadopované dvojče
28

Vlajkový model na český trh konečně dodal také tchajwanský ASUS. Jeho ZenFone 5Z se nebude bít o post nejdražšího smartphonu, právě naopak – novinka se snaží zaujmout všechny uživatele mající vysoké nároky na výkon, kteří však současně hledí také na cenu. Ve výbavě se tak objevuje velká operační paměť, procesor Snapdragon 845 nebo duální fotoaparát.

Konektivita: můžete se spolehnout

Jakožto majitelé ZenFonu 5 se můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, byť jen na primární SIM. K dispozici je rychlostní kategorie 6, což znamená teoretickou rychlost stahování až 1 200 Mb/s. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardů a/b/g/n. Nechybí ani nejnovější verze Bluetooth 5.0 či NFC čip. Spolehnout se můžete na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy je otázkou několika málo vteřin. Podpora dvou SIM karet nechybí, pakliže oželíte paměťovou kartu..

Líbilo se nám
 • rychlé LTE
 • USB-C konektor
 • NFC
 • Bluetooth 5.0

Fotoaparát: více do jednoho záběru

Nový ZenFone 5Z disponuje primárním fotoaparátem Sony IMX363 s 12 megapixely a světelností f/1.8. Sekundární kamerka na zádech je vybavena 8 megapixely a nabízí možnost opravdu širokoúhlého záběru 120°. Režim jde velmi snadno přepnout a výsledek je vcelku působivý, byť samozřejmě dochází k deformaci obrazu ve stylu rybího oka.

Ukázka práce fotoaparátů: klasický a širokoúhlý

Dva fotoaparáty prospívají i bokeh efektu. Jeho sílu si můžete během snímání scény upravovat v opravdu drobných krůčcích.

Bokeh efekt

Ačkoliv prostředí aplikace překypuje různými tlačítky, lze se v něm snadno zorientovat. Náročnější uživatelé ocení manuální režim.

ASUS ZenFone 5Z

Samotná kvalita běžných fotografiích je velice slušná, zhoršení přichází i přes přítomnost optické stabilizace v noci. Čelní kamerka vás se svými 8 megapixely nezklame.

Ukázkové fotografie

U videa si můžete užívat vysoké 4K rozlišení s 60 snímky za vteřinu, kdy nefunguje stabilizace obrazu. Ta je přítomna až při 30 snímcích za vteřinu. Plynulost je působivá, byť obraz tu a tam bývá mírně trhaný. Celkově ale záznam videa hodnotíme kladně.

ASUS ZenFone 5Z (testovací video) – 2160p, 60 FPS

ASUS ZenFone 5Z (testovací video) – 2160p, 30 FPS

Líbilo se nám
 • přehledná fotoaplikace
 • velké množství nastavení
 • duální zadní fotoaparát
 • slušný záznam videa

Software: příjemný Android

V ZenFonu 5 je od počátku k dispozici osmičkový Android s nadstavbou ZenUI od výrobce. Ta však není nijak masivní a naopak prostředí spíše prospívá. V prostředí jsou některé aplikace tzv. navíc. Jde například o Facebook a Instagram. S jejich přítomností se musíte smířit, neboť nejdou odinstalovat. Samozřejmost představuje možnost si rozdělit obrazovku nebo schovat spodní lištu s ovládacími tlačítky. Samotné prostředí se používá příjemně, je svižné a dobře optimalizované.

Líbilo se nám
 • přehledné prostředí
 • velmi slušná optimalizace
Nelíbilo se nám
 • zbytečné aplikace navíc
Diskuze ke článku
Diferenciall
Opravte si údaje. Na českém trhu se prodává verze 8 GB RAM/256 GB ROM. Tuto verzi vlastním a jedná se skutečně o skvělý telefon
Blue Sun
Blue Sun
Z nabízené "konkurence" je asi nejhezčí volbou. Stesky po voděodolnosti nebo bezdrátovém nabíjení mi připadají hloupé, když se jedná o telefon za cenu kolem deseti tisíc. Mnozí neumí totéž nabídnou u dražších kousků.
Co mne ale zarazilo je "bokeh efekt". Tak silný a nepřirozený vůbec nevypadá hezky. Je možnost nějak nastavit jeho intenzitu? Pokud ne, je to docela škoda.
Městský poslanec
Další kopírka iphonu.
kleinak
Na začátku se vždy podívám na parametry, displej 6,2 a dál už nic nečtu.
Děkuji, takových velkých HOVAD je už moc.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze