ASUS ZenFone 4 Pro
recenze

ASUS ZenFone 4 Pro

Jeden z nejlepších... předloňska
10

ASUS ZenFone 4 Pro je bezesporu tím nejlepším telefonem, který kdy ASUS vyrobil. To ale neznamená, že jde o dokonalý telefon – to ani z daleka. Přesto může však svým vysokým výkonem, velkou baterií či duálním fotoaparátem leckoho zlákat. Ať už se vám však líbí, nebo ne, je tento telefon jasným důkazem, že tento rok už bude muset každý s ASUSem počítat i v té nejvyšší třídě.

Konektivita: konečně kompletní výbava

ASUS nenechal nic náhodě a až na infraport nacpal do své vlajky snad úplně vše. Je tu Wi-Fi ac, samozřejmě kompletní LTE a novější Bluetooth 5.0. Velkou pozornost na sebe při navrhování strhla očividně také navigace, jelikož zde A-GPS doplňuje také GLONASS, BeiDou i Galileo. Navíc se GPS vždy velmi rychle zorientovala a ani jednou jsem u ní nezpozoroval při zjišťování polohy či navigaci zaváhání. Někoho potěší také FM rádio, ale každý určitě rád uvidí především NFC, které v levnějším ZenFonu 4 nepochopitelně chybí.

Líbilo se nám
 • Bluetooth 5.0 a NFC
 • kompletní navigační výbava
 • FM rádio

Fotoaparát: stále pod vrcholem

Veledůležitý je v dnešní době u každého telefonu nepochybně fotoaparát, bez kterého už by to už zkrátka nešlo. Ten má ZenFone 4 Pro dle posledních trendů duální. Hlavní foťák má 12 Mpx, čtyřosou optickou stabilizaci a světelnost f/1.7. Na papíře zní tedy špičkově, ale v praxi to taková sláva není. Fotky jsou ostré, detailní a mají jen lehce saturovanější barvy, takže vypadá vše jen maličko živěji a lákavěji. Určitě bude většina uživatelů s fotoaparátem spokojená.

Snímky za slušného světla

Problém je ale šum, který se relativně rychle objeví na snímcích za horšího světla a celkově si za špatných podmínek vede fotoaparát spíše průměrně. S trochou trpělivosti ale relativně pěkné fotky pořídíte i v noci. Zároveň mají ovšem snímky většinou silné sklony k namodralému studenějšímu nádechu. Zkrátka ze ZenFonu 4 Pro na automatiku nelezou tak pěkné fotografie jako z konkurence. Občas se mi dokonce líbily více snímky z obyčejného ZenFonu 4, což je trochu zvláštní, jelikož jde prakticky o stejné senzory.

Fotky v noci a v interiérech

Druhý 16Mpx teleobjektiv se světelností f/2.6 a dvojnásobným optickým zoomem už studeným barvám neholduje, ale občas svou reprodukcí barev také zazlobí. Fotky z něj vypadají až překvapivě dobře, ale světlo kvalitu výrazně ovlivňuje – je u něj mnohem snazší získat rozmazané fotky a šum je o poznání výraznější. Díky teleobjektivu získáváme také hardwarový portrétní režim, který odvádí dobrou práci, ale kvalita snímků není na úrovni ostatních vlajkových konkurentů. Častokrát se foťáku nechce moc ostřit a zejména u fotek lidí mu děla zaostření potíže. Potěší však možnost sílu rozmazání ovládat přímo v aplikaci, byť po vyfocení už si s ním nepohrajete.

Portrétní režim a selfie

Za zmínku však stojí přední 8Mpx kamerka se světelností f/1.9, která umí vyfotit povedená selfies. Dokonce má i vlastní čistě softwarový portrétní režim podobně jako Pixely 2. Zde sice nevypadá efekt tak pěkně, ale přesto jsou snímky na přední kamerku velmi slušné. Dobře vypadá také video, kterému dopomáhá dobrá stabilizace a můžete jej natáčet až ve 4K při 30 FPS.

Co se týče fotoaplikace, nemohu si až na její rychlost na nic stěžovat. Je slušně navržená a po troše cviku jí bude ovládat velmi efektivně. Zejména ořezání desítek zbytečných režimů a pozlátek od loňska je dobrou zprávou, ale ta rychlost... Fotoaplikace nestartuje rychle jako u podobných telefonů a zejména horší světlo rychlost pořizování snímků značně ovlivňuje. Framerate se záhy sníží a přepínaní režimů a podobně začne nějakou tu sekundu trvat. Plynulost je najednou rázem pryč, a to by se u drahého modelu se Snapdragonem 835, který má být pro takové úkony optimalizovaný, dít nemělo.

Líbilo se nám
 • hezké fotografie za dobrého světla
 • schopný teleobjektiv
 • přední kamerka umí portrétní režim
 • stabilizace videa
Nelíbilo se nám
 • světlo výrazně ovlivňuje kvalitu fotek
 • výraznější šum
 • pomalejší fotoaplikace

Software: někde se stala chyba

Pokud jste si už někde vyzkoušeli ZenFone 4, očekávejte v jeho dražší variantě úplně to samé. Je tu úplně stejná nadstavba ZenUI 4, která vypadá stále vcelku pěkně. Vzhled se určitě netrefí do vkusu každému a je to velký rozdíl oproti čistším prostředím jiných výrobců, ale určitě si zvyknete. ASUS nyní předinstalovává mnohem méně aplikací než dříve a zdejší launcher patří mezi ty nejlepší. Více než k launcherům ostatních výrobců se dá přirovnat spíše k Nova Launcheru a dalším.

První screenshot ukazuje jeden z bugů, na které jsem párkrát narazil

Můžete si pohrát s mřížkou aplikací, animacemi, velikostí ikon a textů či jejich barvou. Je tu rovněž i pár gest a další užitečné drobnosti, které zpříjemní používání. Bohužel jde však právě v tomto nastavení také vidět, že animace nadstavby nejsou občas úplně nejplynulejší a telefon kvůli nim nevypadá nejlépe. Všimnout si lze „ghosting“ efektu i občasného poklesu FPS.

Na takto drahý telefon až moc často zablbnou i jiná nastavení či animace v systému a párkrát jsem se dočkat i velmi zvláštních bugů, dokonce jednoho záseku asi na 30 sekund. To by se u vlajkového modelu opravdu dít nemělo a je tedy otázkou, zda jde o chybu kusu, nebo zkrátka o neodladěné prostředí. Jsem si však jistý, že tyhle problémy ASUS postupně vyřeší aktualizacemi, stejně jako tomu je u ZenFonu 4, jehož používání je po instalaci aktualizací o poznání příjemnější.

I přes to všechno je ovšem prostředí v drtivé většině času plynulé, a především hezky pekelně rychlé. Za to můžeme vděčit krom hardwaru třeba i funkci OptiFlex, která se učí, které aplikace nejčastěji používáte a zrychluje následně jejich otevírání. Rozdíl není sice velký, ale často poznat jde. Musíte dát telefonu jen notnou řádku dní, aby se naučil vaše návyky. Zklamáním je poté stále ještě starší Android 7.1.1 Nougat, avšak nové Oreo je již v přípravě, tak se jej snad brzy dočkáme.

Líbilo se nám
 • mnohem méně vlastních aplikací
 • spousta funkcí launcheru
 • Oreo v přípravě
Nelíbilo se nám
 • občasné bugy a záseky animací systému
Diskuze ke článku
Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek
Opravte si obrázek o výsledku z AnTuTu máte zde výsledky z běžné čtyřky ????
Dave
To radši za 18k XZ Premium. Zenfone 4 Pro je za 22K neprodejný to nikdo nekoupí max nějaký ultra fanoušek Asusu.
David
Pan Šrajer píše: "jedná se o povedený telefon, jehož majitelé nebudou z ničeho vyloženě zklamaní". Osobně bych však byl velmi zklamán, kdybych čekal 10-15sec než telefon přepne z LTE na 3G/2G před zahájením hovoru. Telefon totiž nemá podporu VOLTE, tj. nelze používat LTE při telefonování! Tento mobil bych nekoupil i kdyby stál polovinu.
Carda
Za mě paráda jen displej mohl mít větší úhlopříčku :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze