ASUS ZenFone 4 Pro
recenze

ASUS ZenFone 4 Pro

Jeden z nejlepších... předloňska
10

ASUS ZenFone 4 Pro je bezesporu tím nejlepším telefonem, který kdy ASUS vyrobil. To ale neznamená, že jde o dokonalý telefon – to ani z daleka. Přesto může však svým vysokým výkonem, velkou baterií či duálním fotoaparátem leckoho zlákat. Ať už se vám však líbí, nebo ne, je tento telefon jasným důkazem, že tento rok už bude muset každý s ASUSem počítat i v té nejvyšší třídě.

Displej: zaujme jen těžko

Zobrazovačem ASUS rozhodně zaujmout nechce, o čemž nesvědčí jen velké rámečky kolem něj, ale také jeho parametry. Nasazený 5,5palcový displej zde má na tak drahý telefon nižší Full HD rozlišení. Na vlajkovou třídu tedy žádná závratná jemnost, ale alespoň je na to stále lépe než větší Huawei Mate 10 Pro a jde tentokrát o AMOLED panel a nutno říct, že je opravdu pěkný.

ASUS ZenFone 4 Pro

Barvy vypadají skvěle, pozorovací úhly jsou výborné a můžete si obraz detailně upravit v nastavení. Jen maximální jas by mohl být o něco vyšší a automatická regulace jasu by mohla být o něco rychlejší. Dobrou zprávou je ovšem barevná notifikační dioda nad displejem, kterou sice nelze nastavovat, ale je mnohem jasnější než u ZenFonu 4, takže jí snadno uvidíte.

Dioda by však ani nemusela být úplnou nutností, jelikož ZenFone 4 Pro nabízí i vlastní Always On režim, ale nakonec jsem byl za starou dobrou diodu ještě rád. Je sice hezké, že si můžete vybrat z několika druhů Always On obrazovky, ale přesto je zde tato funkce vcelku k ničemu. Nejen že úplně každá varianta hodin využívá spoustu barevných obrázků a motivů, které svítí všude kolem, což žere zbytečně více energie, než by bylo u Always On panelu nutné, ale především se nedočkáte užitečného zobrazení notifikací.

Všechny podoby Always On panelu a nastavení obrazu

Always On panel zde totiž zobrazuje jen datum, čas, počet zmeškaných hovorů či SMS a procenta baterie. Žádný náhled notifikací, ani žádné ikony aplikací, od kterých máte notifikace. Nic. Doufám tedy, že ASUS vylepší tuto funkci některou z pozdějších aktualizací, protože v současnosti jde o velmi slabý odvar toho, čím může Always On displej být.

Líbilo se nám
 • AMOLED panel
 • pěkné barvy
 • jasná notifikační dioda
 • možnosti úprav obrazu
Nelíbilo se nám
 • „jen“ Full HD rozlišení
 • nedotažená Always On funkce

Zvuk: slušný zpěvák

Hlavním zdrojem zvuku je u ZenFonu 4 Pro možná překvapivě dvojice reproduktorů. Ten hlavní je vespod telefonu a jako druhý slouží sluchátkový reproduktor nad displejem. Zvuk z nich je hlasitý a vcelku kvalitní, byť poněkud plochý. Prostorový efekt je však velmi povedený a ASUS tak rozhodně nepoužívá dva reproduktory jen na okrasu. Jedná se skutečně o přínos, jelikož cestuje zvuk z telefonu putuje alespoň částečně přímo k vám.

ASUS ZenFone 4 Pro

Sice si i tak spodní reproduktor vcelku snadno zakryjete třeba při hraní her, ale lepší než nic. V tak velkých rámečcích by však stereo reproduktory na přední straně určitě své místo našly. Výbornou zprávou je ovšem možnost zvuk výrazně upravovat v nastavení pomocí DTS X zvukového nástroje, který funguje i pro 3,5mm jack výstup, který je u takto drahých přístrojů už na ústupu. Dokonce je tu zvlášť nastavení pro drátová a bezdrátová sluchátka a rozdíl je opravdu znát. Stejně jako za nastavení obrazu, tak i u zvuku musím dát ASUSu palec nahoru.

Nastavení zvuku
Líbilo se nám
 • hlasitý výstup
 • povedený prostorový efekt
 • schopné nástroje pro nastavení zvuku
 • 3,5mm jack
Nelíbilo se nám
 • poněkud plochý zvuk

Výkon hardwaru: na plné obrátky

Majitelé ZenFonu 4 Pro si na nedostatek výkonu skutečně stěžovat nemohou. Hlavní hvězdou hardwaru je samozřejmě výkonný procesor Snapdragon 835, který doplňuje pro jistotu hned 6 GB RAM. To je pořádná porce výkonu a nechybí ani 64 GB interního úložiště (cca 52 GB volných), které můžete rozšířit microSD kartou.

Ať už budete hrát jakékoli hry, poběží vždy nejlépe a nejhezčeji, jak jen je to možné, a otevírání aplikací, multitasking a jiné mnohem náročnější aktivity zvládne telefon s lehkostí. Přesto se však občas v prostředí nemusí zdát telefon úplně nejplynulejší, ale k tomu se dostaneme v kapitole o softwaru.

Líbilo se nám
 • vysoký výkon
 • 6 GB RAM
 • slot pro microSD karty

Výdrž baterie: mohlo to být lepší

Jen 5,5palcový Full HD displej, navíc AMOLED, na velkou baterii s kapacitou 3 600 mAh? To zní jako recept na excelentní výdrž, ale bohužel tomu tak není. Můžete sice očekávat velmi dobrou výdrž, ale čekal jsem lepší. Běžné dny vydrží telefon se 40 procenty k dobru a i náročnější den s nějakou tou hodinkou hraní dokáže zvládnout s 20 procenty nazbyt. Pro plné dva dny se už ale musíte s používáním krotit a nejde tedy o výrazně lepší výdrž než nabídnou konkurenti s většími a jemnějšími displeji a zároveň menšími bateriemi.

ASUS ZenFone 4 Pro

Těžko říci, kde nastala chyba, ale každodenní výdrž zkrátka není tak excelentní, jak by parametry napovídaly. Pokud však necháte telefon jen tak ležet, jsem si jistý, že výdrží při životě víc jak týden. Bohužel ani náš redakční test výdrže nepřinesl zrovna oslnivé výsledky, jelikož vydržel ZenFone streamovat Full HD video přes Wi-Fi „pouze“ 8 hodin a 42 minut. Také USB-C nabíjení, které zabere z 0 na 100 nějaké 2 hodiny, není bohužel z nejrychlejších.

Líbilo se nám
 • dobrá výdrž baterie
 • USB-C
Nelíbilo se nám
 • výdrž by mohla být s danými parametry lepší
 • pomalejší nabíjení
Diskuze ke článku
Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek
Opravte si obrázek o výsledku z AnTuTu máte zde výsledky z běžné čtyřky ????
Dave
To radši za 18k XZ Premium. Zenfone 4 Pro je za 22K neprodejný to nikdo nekoupí max nějaký ultra fanoušek Asusu.
David
Pan Šrajer píše: "jedná se o povedený telefon, jehož majitelé nebudou z ničeho vyloženě zklamaní". Osobně bych však byl velmi zklamán, kdybych čekal 10-15sec než telefon přepne z LTE na 3G/2G před zahájením hovoru. Telefon totiž nemá podporu VOLTE, tj. nelze používat LTE při telefonování! Tento mobil bych nekoupil i kdyby stál polovinu.
Carda
Za mě paráda jen displej mohl mít větší úhlopříčku :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze