ASUS ZenBook 3
recenze

ASUS ZenBook 3

Malý tělem, obří duchem
17

Opravdu zajímavý počin na konci roku přišel na trh z dílen společnosti ASUS. Její nejnovější model řady ZenBook se totiž prezentoval jako jeden z nejvýkonnějších ultrabooků na trhu a zároveň sliboval kvalitní konstrukci a elegantní kompaktní design. Přímého konkurenta MacBooků od Applu jsme pro vás podrobili redakčnímu testu.

Hardware a výkon

Co ZenBook 3 ztrácí na ovládání, to získává v oblasti hardwarové výbavy. Na rozdíl například od MacBooku s Intel Core M, ZenBook 3 nabízí v nejvyšší konfiguraci nejnovější plnokrevný procesor Intel Core i7-7500U Kaby Lake s 16 GB paměti RAM typu DDR3 a rychlým terabajtovým SSD úložištěm, který je připojen skrze třetí generaci rozhraní PCI Express. To už je opravdu poctivá nálož výkonu, která se nezalekne takřka ničeho, ale ani základní verze s procesorem Intel Core i5-7200U Kaby Lake, 8 GB RAM a 256GB SSD se rozhodně nemá za co stydět. ZenBook 3 se tak rázem stává jedním z nejvýkonnějších ultrabooků na trhu. Jedinou nevýhodou tak zůstává aktivní chlazení, které člověk zvyklý na Core M trochu více vnímá, i když není nějak extra hlasité.

ZenBook 3 se oficiálně nabízí ve dvou konfiguracích, viz výše, na trhu však najdeme ještě další dvě – s Core i7 s 512GB SSD a nejlevnější s Core i5 a 256GB SSD. O grafický výkon se u všech verzí stará vestavěný grafický čip Intel HD Graphics 620 o základním taktu 300 MHz (maximum 1050 MHz). Ten dostal proti předchozí generaci především lepší schopnosti práce se 4K obsahem a také svým grafickým výkonem nezklame ani náročnější uživatele.

Informace o hardwaru HWiNFO, CPU-Z a GPU-Z

Intel ji totiž navrhl tak, aby bez potíží zvládla běh většiny her z roku 2015 alespoň v základním rozlišení. U procesoru Intel Core i7 navíc nalezneme větší paměť L3 cache, která výkon grafického čipu také ovlivňuje. Důkazem dostatečného výkonu může být například hra World of Tanks, která na testovacím stroji s Intel Core i5, 8GB RAM a 512GB SSD běžela jako po másle, i když při takové náročné činnosti už je chlazení o poznání hlučnější.

Benchmark SSD

Co se týče úložiště, dostupné jsou SSD od 256 do 512 GB komunikující skrze rozhraní SATA 3, nejvyšší 1TB SSD úložiště je však připojeno skrze třetí generaci rozhraní PCIe (až 3× rychlejší než SATA3). U naší 512GB verze jsem měl fyzicky dostupných 433 GB ze 476 GB možných a rychlost mne velmi překvapila. Například v porovnání s nedávno testovaným Xiaomi Mi Notebook Air je rychlost čtení a zápisu více než 2krát vyšší!

Aktualizace 3. února: Dle výsledků měření rychlosti disku a informací z programu HWiNFO se i v případě 512GB varianty jedná o disk s rozhraním PCIe (NVMe). Ověřte si proto konkrétní rozhraní SSD u vašeho prodejce. Za bystré oko děkujeme Kamilovi Kotlářovi.

Líbilo se nám:

  • bezkonkurenční výkon ve své kategorii
  • velká paměť RAM
  • velká paměť a rychlost pevného disku
  • výkonný grafický čip

Nelíbilo se nám:

  • hlučnější chlazení

Operační systém

Po softwarové stránce nenabízí ZenBook 3 nic zvláštního, jde zkrátka o běžné Windows 10 zařízení s nějakým tím otravným softwarem navíc – především McAfee AntiVirus a trial verze ne moc povedeného kancelářského balíku WPS Office. Docela mne překvapil předinstalovaný Netflix. Vyšší konfigurace jsou vybaveny systémem Windows 10 Pro, nižší pak verzí Windows 10 Home. Běžný uživatel nicméně stejně nepozná rozdíl.

Nelíbilo se nám:

  • nějaký ten zbytečný bloatware navíc

Baterie a výdrž

Vzhledem k vysokému výkonu se celkem logicky nabízí otázka, jak si ZenBook vede v oblasti výdrže baterie. Uvnitř tenkého těla se nachází 6článkový Li-Pol akumulátor s kapacitou 40 Wh, u nějž výrobce slibuje výdrž až 9 hodin na jedno nabití. Této hodnoty sice dosáhnete pouze při kancelářské práci a velmi disciplinovaném použití, ale není to úplně nemožné.

Při běžné práci však počítejte s výdrží kolem 5 hodin, což je o něco méně než nabízí konkurence s úspornými, i když méně výkonnými procesory. Při testu přehrávání streamovaného Full HD videa v prohlížeči však ZenBook 3 vydržel úctyhodných 6 hodin a 44 minut, což bylo naopak příjemné překvapení. Zmíním také rychlé nabíjení, kdy se s dodávanou nabíječkou zvládne počítač nabít za 30 minut na 40 %, za hodinu na 75 % a na 100 % kapacity se dostanete asi za hodinu a půl.

Na závěr si ještě trochu postěžuji. Dodávaná nabíječka k ASUSu ZenBook 3 sice disponuje konektorem USB-C, ale bohužel si s ní nenabijete nic jiného než ZenBook. Například zařízení jako MacBook ani BlackBerry DTEK60 se s touto nabíječkou prakticky nenabíjela. Možná si toho jiný uživatel ani nevšimne, ale osobně jsem zvyklý nosit s sebou pouze jednu nabíječku pro obě zařízení.

Líbilo se nám:

  • velmi rychlé nabíjení
  • solidní výdrž vzhledem k výkonnému hardwaru

Nelíbilo se nám:

  • trochu slabší výdrž proti konkurenci
  • dodávanou nabíječkou nenabijete nic jiného

Diskuze ke článku
Kamil Kotlář
Kamil Kotlář
"Co se týče úložiště, dostupné jsou SSD disky od 256 do 512 GB komunikující skrze rozhraní SATA 3, nejvyšší 1TB SSD úložiště je však připojeno skrze třetí generaci rozhraní PCIe "... Jenže podle naměřených výsledku z CrystalDisk Mark se i u Vaší konfigurace jedná o PCIe 3.0 x4
Xwert Is
Xwert Is
Tvl za chvíľu budú tie ultrabooky stáť ako osobné auto. ...
Kensi Blye
Kensi Blye
Naposledy upraveno: 2. 2. 2017 10:59
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda když bylo zmíněno Blackberry dtek60 bude recenze?
Děkuji za odpověď
Omlouvám se za offtopic
hjuik
Za ty peníze žádná sláva.Mám zminovaný MacBook (2016) a na něm je klávesnice i trackpad naprosto dokonalá a spolehlivá (možná trochu hlučnější se mi zdá - dost klape).Ale rozhodně ten Mac lepší volba,už jen při pohledu na cenu:-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze