Asus Transformer Book Chi
recenze

Asus Transformer Book Chi

Jediný svého druhu
11

Asus Transformer Book Chi spatřil světlo světa minulý rok na Computexu v Tchaj-wanu, tam byl ovšem nedotknutelný a pod dohledem. Vyzkoušet ho jsme měli možnost až v lednu Na CESu v Las Vegas a uchvátily nás jeho výkon v kombinaci s kompaktními rozměry. Do prodeje v České republice se dostal v březnu tohoto roku a my měli konečně příležitost ho pro vás otestovat.

Výkon: není 2 v 1, jako 2 v 1

Asus s modelem Transformer Book Chi míří spíše do pracovní sféry. Pokud bereme v potaz celkovou kompaktnost zařízení a jeho účel, je pak výkon na velmi dobré úrovni a Transformer Book Chi zvládá běžné úkoly téměř bez zaváhání. Jedinou, zato zásadní, výtku máme k teplotě zadní strany tabletu při vyšším vytížení. Teploty procesoru měřené pomocí programu HWMonitor se při běžném provozu pohybují okolo běžných 55 stupňů Celsia a při maximálním vytížení okolo 70 stupňů Celsia, avšak díky celokovové konstrukci, která velmi snadno přejímá teplo a drží teploty, se celá zadní strana tabletu rozpálí a udržet tablet v rukou je téměř nemožné.

Tento fakt je u zařízení „2v1“ celkem zásadní. Transformer Book Chi je tak názorným příkladem, u kterého by bylo lepší, pokud by výrobce zvolil na zadní stranu plastový materiál místo kovu. Bohužel, s komfortem použití je to natolik zlé, že díky tomuto faktu se použitelnost zařízení snížila o polovinu a vy máte tak na výběr. Buď tablet vytížíte a budete ho mít položený nebo připojený v doku, anebo tablet vytěžovat nebudete a poté ho můžete držet v ruce.

Procesor a operační paměť

Asus zvolil pasivně chlazený procesor Intel Core M-5Y10, kterému sekundují 4 GB operační paměti typu DDR3. Procesor podporuje Turbo Boost a Hyper-Threading a jeho maximální takt se vyšplhá na 2 GHz. Tím je zajištěn dostatek výkonu na konzumaci obsahu a kancelářskou práci, kterou Transforemer Book Chi zvládá v naprosté tichosti. Transformer Book Chi je snadno přenosné zařízení, které nemá ambice rovnat se herním notebookům, ale na zařízení „2v1“ je to od Asusu velmi slušný počin a mnohým uživatelům tak bude jeho výkon naprosto dostačovat. Pokud jste ale zvyklí vytěžovat paměť RAM a libujete si v bleskurychlém přepínání aplikací a programů, pak se raději poohlédněte jinde, protože v tomto případě narazíte na jeho limity a 4 GB RAM prostě nebudou stačit.

Grafika

Ani zde se nekoná žádné překvapení a integrovaná grafická karta Intel HD 5300 nepředvede nadstandartní výkony. Musíte se tak smířit se staršími hrami, a nebo novějšími jako je například The Sims 4, ale pouze na střední detaily. Předpokládáme ale, že cílové skupině uživatelů to nebude nijak vadit a na hry či náročné grafické programy potřebovat nebudou.

V benchmarcích nás výkon grafiky nijak nepřekvapil a například ve FurMarku se skóre nepřehouplo ani přes 315 bodů. Heaven Benchmark v2.5 Basic Asus taktéž řádně zatížil a nepřehoupli jsme se přes 6 fps.

Úložiště

SSD úložiště o kapacitě 128 GB, ze kterých je, po prvním spuštění, k dispozici přibližně 90 GB, bude bohatě stačit na běžné kancelářské soubory a nějaká ta média. Úložiště to ale není až tak velké a pokud přemýšlíte o koupi, zkontrolujte si, kolik místa reálně využíváte. Jinak je SSD ale perfektně rychlé a ke svým souborům se dostanete ve zlomku sekundy.

Operační systém: bloatware kam se podíváš

Operační systém Windows 8.1 vám zajistí přístup k aplikacím i programům z dlaždicového prostředí a po připojení klávesnice využijete klasickou desktopovou plochu. Asus, stejně jako jiní výrobci nainstaloval do zařízení své utility a ještě i programy navíc, jako je třeba natolik oblíbený antivirový program McAfee na 30 dní.

Některé programy od Asusu jsou v celku využitelné. Týká se to především Asus Chi Keybord Power, který vám ukáže stav nabití klávesnicového doku, nebo Asus Liveupdate, který kontroluje aktualizace vašeho zařízení. Naopak některé programy pravděpodobně nevyužijete, jako je vlastní úložiště Asus PhotoDirector. Těchto „pomocných“ utilit je v zařízení poměrně hodně a po koupi doporučujeme programy vytřídit a vymazat. Tím zajistíte poměrně velké množství místa navíc. Systém samozřejmě podporuje upgrade na Windows 10.

Baterie: očekávatelná vydrž

Asus integroval Li-Pol baterii s kapacitou 32 Wh. V klávesnicovém doku se nachází menší, jednočlánková baterie s kapacitou 2 Wh a Asus slibuje, že se zařízení dožije až 8 hodin. Při kancelářské práci s úsporným režimem se bez připojení k internetu na tuto hodnotu téměř dostanete a s režimem „V letadle“ je 8 hodin naprosto reálných. Pokud ovšem zapnete Wi-Fi a bude aktivně prohlížet internetový obsah, výdrž se razantně sníží na přibližně 6 hodin.

V celku průměrnou hodnotu jsme napočítali při přehrávání stramovaného FullHD videa, kdy se tablet dožil 303 minut. Lze ho ale vybít i za necelých 80 minut při maximálním vytížení všech komponent. Celkem příjemně nás překvapila rychlost dobíjení, kdy se tablet nabil do 80 % za 90 minut a do plného nabití, tedy 100 %, mu to trvalo 125 minut.

Velkým mínusem je nemožnost nabít tablet i z klávesnicového doku. Jeho napájecí článek se tak stará pouze o dok ale nikoli o tablet. Přes velké množství utilit nám v tabletu také poměrně dosti chyběl sofistikovaný program na úsporu baterie, který by umožňoval nastavit úsporu dle vlastního přání, a tím využít výkon společně s výdrží na maximum.

Diskuze ke článku
Michal
Zajímavé, ale cena mnoho lidí odradí. Mimochodem, neberte to jako urážku, Jarko. Mohla byste vyprávět pohádky, zkuste se nabídnou do audioknih :P
Johny
mam ho tyden funguje vyborne neprehriva se a 2k je problem pro skype jejich apka je takova kostrbata :D baterije tedy tak na 5hodin max spis 4 ale tak jas na plno ... ale tak na baterii bych si nestěžoval ... je to dobry stroj na praci
Pepa
Též se na něj chystám. Díky i za uživatelské zkušenosti Johny;-)
Petr
Mate taky napsat jak je to se servisem.. ze když se vám třeba rozbije display tak ze po vás možná budou chtít za opravu skoro to samé jako za nový přístroj.. a když napíšete stížnost tak vám odpoví.: to je naše firemní politika.." tak ze za mě.. nebrat nic na čem je nálepka Asus

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze