Apple iPhone Xs
recenze

Apple iPhone Xs

Vydařená evoluce
34

Apple si pro nás letos přichystal hned tři nové telefony: iPhone Xs, Xs Max a Xr. My se dnes budeme bavit o prvním zmiňovaném. Jedná se o evoluci výroční desítky z loňska, avšak telefon rozhodně nenudí.

Konektivita: rychlejší LTE

iPhone Xs dostal nový LTE modem, který dokáže pracovat s rychlostí až 1 Gb/s. NFC slouží pro Apple Pay a jako čtečka tagů, nízkoenergetický Bluetooth 5.0 umožní bezdrátovou komunikaci na vzdálenost pár metrů, Wi-Fi 802.11ac vás připojí k hot-spotu a A-GPS, které jistí Galileo, QZSS a GLONASS, se postará o to, abyste nezabloudili.

Apple iPhone Xs
Líbilo se nám
  • rychlejší LTE modem

Fotoaparát: harmonie hardwaru a softwaru

Snad až na rané generace se každý iPhone, který Apple uvedl na trh, mohl pyšnit na svou dobu skvělým fotoaparátem. A jinak tomu není ani letos. Na papíře vypadají specifikace fotoaparátu identicky: jedná se o duální fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, nechybí optická stabilizace obrazu ani dvojnásobný optický zoom a světelnost teleobjektivu zůstává f/1.8.

Apple iPhone Xs

Díky novějšímu Neural Enginu, tedy umělé inteligenci starající se o akceleraci, fotoaparát v portrétním režimu ostří osoby ještě rychleji a přesněji, snímky jsou detailnější a nová funkce Smart HDR dodává fotografiím lepší podání barev. Přibyla také možnost ex post upravovat hloubku bokeh efektu, tedy rozostření pozadí v portrétním režimu. U funkce Portrait Lightning však nedošlo k prakticky žádnému zlepšení, což zamrzí.

Video lze nahrávat ve 4K při 60 snímcích za sekundu a k dispozici je také zpomalené Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Kvalita videozáznamu je tradičně na skvělé úrovni. I když nejde o novinku, musíme vyzdvihnout optickou stabilizaci, která funguje skvěle – i za chůze se video prakticky netřese.

Líbilo se nám
  • skvělý fotoaparát
  • razantní zlepšení focení za horšího světla
  • dodatečná úprava bokeh efektu
Nelíbilo se nám
  • Portrait Lightning se nedočkal vylepšení

Software: vyladěná dvanáctka

Systém iOS 12 splňuje vše, co Apple sliboval – rychlost, stabilitu a spolehlivost, což se o loňském iOS 11 říci nedalo. iOS 12 je „pouze“ rychlejším, stabilnějším a spolehlivějším systémem, za což však Apple chválíme, protože se soustředil na skutečné problémy a nepřidával příliš nových funkcí. Mezi tu nejzajímavější však patří například Čas strávený u obrazovky, kde jasně vidíte, jak dlouho telefon používáte a hlavně k jakým účelům. Navíc si můžete nastavit různé limity na určité aplikace. Apple tedy necílí na to, abyste na jejich zařízení trávili veškerý volný čas, což nás trochu překvapilo. Přirovnali bychom to k hospodě, kde má každý stůl alkohol tester.

Mezi další novinky patří skryté notifikace, kdy se vám notifikace od jedné osoby sloučí, a tak nemáte na zamčené obrazovce nepořádek.

Diskuze ke článku
Dragereker
Som zvedavý či o rok vôbec do balenia telefónu pribalia aj nabíjačku, alebo aj tá sa bude musieť kúpiť samostatne...Je to výsmech zákaznikom že za toľké prachy nieje schopný Apple pribaliť adaptér na 3,5mm jack...
Taký Samsung má oproti Applu oveľa bohatšie balenie, a dáva tým aj najavo že zákaznikov nemá v paži, a niesú pre neho zákazníci len čísla v tabuľkách...

Čo ma prekvapilo ale aj iné v recenzii, je svietivosť displeja. Videl som rôzne tabuľky porovnaní na rôznych stránkach, a ani Note 9 ani Iphone X neprekročili hodnotu 1000 nitov...Ja neviem odkiaľ túto hodnotu nabrali všetci. Už minulý rok mal mať Note 8 svietivosť displeja okolo 1200 Nitov, ale pozeral som rôzne videá a testy kde svietili na senzor jasu so silnou baterkou alebo rovno telefón vystavovali na priame slnečné svetlo a následne to merali prístrojom a v ani jednom prípade Note 8 nedokázal dosiahnuť takúto hranicu jasu. Buď niekto zavádza alebo všetky ostatné servery nevedia merať svietivosť displeja.
Mi.
Za ty prachy zbytečnost a průser, hodný pozérú a lidí při penězích, kteří si myslí, že dostali to nejlepší jakožto nejdražší na trhu.

Jako nic proti, ale opravdu nevidím tu přidanou hodnotu.

Ne že bych na něj neměl, ale raději sem si koupil vyprodejoveho androida Motorolu X za 5 000 a DJI Mavic Pro za 35 000. Tam aspoň ty peníze, které to stálo jdou vidět.
Blue Sun
Blue Sun
No, aby tu nebyla taky jen chvála: simulace bokehu je fakt odporná. Už jen to, jak nepřirozeně rozostří oblečení fotografovaného, to prostě nesmííííí!!!
A Note jako konkurent malého iPhonu? Fakticky? Nesekli jste se tak trošku o jednu velikostní třídu?
Mi.
Jak může průměrná hodnota 463 PPI nabízet brilantní jemnost? Neprotiřečí si to trochu??

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze