Apple iPhone Xr
recenze

Apple iPhone Xr

Ústupky skryté za výkonem
76

Po modelu iPhone 5c z roku 2013 chce Apple i letos oslovit šetřivé zákazníky, když spolu s vlajkovými loděmi Xs a Xs Max uvedl i model Xr. Menší problém spočívá v tom, že nový „dostupný“ iPhone stojí jako většina vlajkových lodí konkurenčních výrobců. Navíc jej neminuly poměrně markantní kompromisy. Má tedy pořízení iPhonu Xr vůbec smysl? Na to se vám pokusíme odpovědět v dnešní recenzi.

Konektivita: skoro kompletní nadílka

Konektivitu nabízí iPhone Xr takřka kompletní. Těšit se můžete na rychlou Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, nízkoenergetické Bluetooth 5.0 a samozřejmě také LTE včetně všech tuzemských frekvencí. Dostalo se i na NFC, které poslouží jak pro platby skrze Apple Pay (i v České republice snad již brzy), tak jako čtečka tagů, nově bez nutnosti otevírat separátní aplikaci – stačí odemknutý telefon jen přiložit.

Apple iPhone Xr

Připomeneme i podporu A-GPS, které jistí Galileo, QZSS a GLONASS, pochopitelně včetně elektromagnetického kompasu, který vám pomůže při orientaci v prostoru. Fixace polohy je velice svižná a iPhone signál neztratí ani ve velmi husté zástavbě.

Líbilo se nám
 • rychlé LTE
 • NFC poslouží i jako čtečka tagů
 • rychlé a stabilní A-GPS

Fotoaparát: perfektní jednoočko

Dalším menším ústupkem je oblast fotoaparátu, kde se Apple iPhone Xr musí po vzoru iPhonu 8 spokojit pouze s jednou čočkou. Ano, druhý snímač, který slouží jako teleobjektiv, chybí, dvojnásobného přiblížení bez ztráty kvality si již nově neužijete. Fotoaparát si však zachoval rozlišení 12 Mpx, stejně tak i průměrnou světelnost f/1.8. Přisvětlovací dvoutónová LED se opět skládá ze čtyř částí.

Apple iPhone Xr

Stejně jako u dražších kolegů je kvalita fotografií mezigeneračně lepší. Apple toho dosáhl díky upgradovanému Neural Enginu, který se stará o rychlejší ostření a správné „pochopení“ fotografované scény. Potěší také chytré HDR, které se stará o pořízení ostrého a barevně věrného snímku bez ohledu na protisvětlo a další nepříjemnosti. Selfie kamera s rozlišením 7 Mpx funguje dobře, o selfies s bokeh efektem se zde, stejně u fotoaparátu primárního, stará software.

Ptáte se, jak je to s portrétním režimem právě u hlavního fotoaparátu? Apple jej zachoval, avšak fotografovat můžete pouze osoby. Speciální algoritmy se postarají o správné rozpoznání scény a pozadí se rozostří. Ano, výsledky nejsou tak perfektní, jako kdyby měl iPhone Xr duální snímač, přesto se jedná o uspokojivou podívanou. Při srovnání s výsledky iPhonu Xs Max žádné výrazné rozdíly nepozoruji, tedy samozřejmě jen do doby, než se rozhodnu přiblížit scénu optickým zoomem. Přesto jsou snímky příkladné ostré a zachovávají si věrné barevné podání. iPhone Xr patří mezi nejlépe fotografující smartphony.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Video lze nahrávat ve 4K při 60 snímcích za sekundu a k dispozici máte také zpomalené Full HD video při 240 snímcích za sekundu. To už umí konkurence lépe, takové Sony nabídne při stejném rozlišení 960 FPS. Optická stabilizace nechybí, což je již standard. Kvalita videozáznamu je tradičně na dobré úrovni, záznam obstojí i mimo displej telefonu.

Líbilo se nám
 • skvělé výsledky fotoaparátu
 • chytré HDR
 • slušná selfie kamera
 • zpomalené video
Nelíbilo se nám
 • chybí teleobjektiv
 • zpomalený záznam umí konkurence lépe

Software: stabilní a líbivý

O iOS 12 jsme toho napsali mnohé, pár milých drobností jsme si připomenuli i v recenzi iPhonu Xs Max. Obecně mezi největší novinky patří seskupování notifikací, které zpřehlednilo práci, a zároveň také funkce Čas strávený u obrazovky, která napomůže s odvykáním závislosti na používání mobilního telefonu. Funkce je přínosná jak pro rodiče dětí, kteří na mobilním telefonu tráví nezdravé množství času, tak také pro rodiče workoholiky, kteří nevědí, kdy přestat řešit pracovní záležitosti.

Prostředí iOS 12

Více než všechny novinky potěší fakt, že iOS 12 je o poznání odladěnějším systémem, než jak tomu bylo za celou dobu života iOS 11. Apple se více než na tunu (mnohdy zbytečných) novinek zaměřil na nápravu nedostatků, což rozhodně chválíme.

Líbilo se nám
 • odladěnost a rychlost
 • funkce Nerušit a Čas u obrazovky
 • přehlednější práce s notifikacemi
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Nejzbytečnější iPhone všech dob.
Mimochodem, opravte si v části o fotoaparátu poznámku "horší světelnost teleobjektivu". Marně ho hledám...
Lukes
Nabíjení 3 a půl hodiny? :-D :-D :-D O.k., pojďme z lidí vytáhnout ještě 2 a půl litru navíc! Uváděl bych cenu spíše s těma 2 a půl litrama, protože být cílovka, tak tohle je má první investice do normální (v dnešní době) nabíječky! Naštěstí mi výrobce dal u S9 vše, za chvíli abychom se modlili i za normální nabíječku.. :-D
Stano
Keby som Apple Fan tak si kupim radsej starsi Iphone X ,XR vypada otrasne
Xwert Is
Xwert Is
Popravde by som dal prednosť iphone 8 pretože ponúka +- rovnaký užívateľský zážitok akurát za menej peňazí....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze