Apple iPhone Xr
recenze

Apple iPhone Xr

Ústupky skryté za výkonem
76

Po modelu iPhone 5c z roku 2013 chce Apple i letos oslovit šetřivé zákazníky, když spolu s vlajkovými loděmi Xs a Xs Max uvedl i model Xr. Menší problém spočívá v tom, že nový „dostupný“ iPhone stojí jako většina vlajkových lodí konkurenčních výrobců. Navíc jej neminuly poměrně markantní kompromisy. Má tedy pořízení iPhonu Xr vůbec smysl? Na to se vám pokusíme odpovědět v dnešní recenzi.

Displej: LCD není OLED

Apple se letošními novinkami definitivně zbavil tolik ikonického Home Buttonu, který iPhony provází již od první generace. Proč? Aby mohl roztáhnout displej po celé přední ploše. U iPhonu X/Xs/Xs Max se to téměř povedlo, když nebudeme počítat poměrně výrazný výřez. U iPhonu Xr je situace horší. Sice už vás nebudou strašit obří rámečky jako u takového iPhonu 8, ovšem oproti dražším kolegům jsou výraznější.

Apple totiž v rámci úspor nasadil 6,1palcový TFT IPS panel. Tloušťka rámečků displeje samozřejmě není jediným ústupkem, LCD displej (Apple mu přezdívá Liquid Retina) už není tak perfektně sytý a černá zároveň již není perfektně černou jakou u OLEDu. V čem to může překážet? Výřez displeje se již tak snadno neschová díky tmavé tapetě.

Určitě však není důvod k panice. I přes nižší rozlišení 1 792 × 828 pixelů displej disponuje díky hustotě pixelů více než 320 PPI dostatečnou jemností. Stejně tak potěší velice dobré pozorovací úhly. Pokud se budete na displej dívat z běžné pozorovací vzdálenosti, žádné problémy nezaregistrujete. Displej bych přirovnal k tomu z iPhonu 8, u kterého jsme kvalitu rozhodně nekritizovali. A co více, nižší rozlišení s sebou přináší jeden důležitý benefit, a to zajištění delší výdrže. Nebudeme ale předbíhat.

Bohužel ale ještě chvíli budeme kritizovat. Apple se totiž rozhodl odstranit poměrně šikovnou funkci 3D Touch. Ne, tato funkce není doménou iPhonů s OLED displejem, takový iPhone 8 nabízel s TFT IPS displejem 3D Touch také. Apple však v rámci úspor nahradil funkci 3D Touch funkcí Haptic Touch, která je jen slabou náplastí. 3D Touch šlo využít například ke snadnému otevírání rychlých voleb přímo v přehledu aplikací, což Haptic Touch neumí. Můžete jej však využít například pro rychlé otevření aplikace Fotoaparát a Svítilna. Do budoucna by mohl Apple softwarově některé dovednosti přidat, konkrétně se novinky očekávají již ve verzi iOS 12.1.1. Technologie True Tone naštěstí zůstala.

Apple iPhone Xr

I přes velkou úhlopříčku zůstává prostředí stále stejné. Ikony tedy jen lehce narostly. Vybrat si můžete také „zvětšené prostředí“, kdy velikost ikon a popisků ještě více naroste, stejně jako tomu bylo dříve u modelů s přídomkem Plus. Pokud chcete, můžete si obsah přiblížit také na dosah palce – stačí potáhnout spodní lištu směrem dolů a obraz se zmenší tak, abyste mohli jednou rukou ovládat i jeho vrchní část. Možnost zmenšení úhlopříčky na delší časový úsek, jak to známe u konkurence, však chybí.

Apple musíme pochválit za skvělé zaoblení skla displeje a oleofobní vrstvu, po které prst klouže doslova jako po másle. Sklo má patřit k těm nejodolnějším na trhu, ale zcela nerozbitné samozřejmě není. Stěžovat si budeme i na absenci notifikační LED diody, kterou mohl Apple ukrýt například do výřezu sluchátka.

Líbilo se nám
 • oleofobní vrstva
 • technologie True Tone
 • slušný maximální jas
 • dobré pozorovací úhly
Nelíbilo se nám
 • poměrně tlusté rámečky
 • chybí 3D Touch

Zvuk: s grácií

Apple letos zapracoval i na reproduktoru, a to u všech svých novinek. Ten spodní zůstává stále stejný, tedy kvalitní a hlasitý. Výrobce se tentokrát soustředil na vrchní sekundární reproduktor v telefonním sluchátku. Ten hraje o poznání hlasitěji a kvalitněji. U loňských iPhonů jsme tento reproduktor výrazněji kritizovali, a tak jsme rádi, že byla zjednána náprava. Oproti modelům Xs a Xs nedošlo k žádným ústupkům, skvěle si iPhone Xr vede také co se týká maximální hlasitosti, kde (o malý kousek) poráží i iPhone Xs.

Apple iPhone Xr

Přibalená sluchátka EarPods s konektorem Lightning hrají lehce nadprůměrně, bohužel jejich provedení není ideální pro každé ucho. Pokud máte v plánu připojit sluchátka vlastní, nezapomeňte na dokoupení redukce.

Líbilo se nám
 • vyšší kvalita sekundárního reproduktoru
 • vysoká hlasitost
 • čisté podání, kterému nechybí basová složka
Nelíbilo se nám
 • chybí 3,5mm jack i příslušná redukce

Výkon hardwaru: na roky dopředu

V novém iPhonu Xr tepe čip Apple A12 Bionic, který zaručeně patří ke špičce dnešní nabídky. Vůbec jako první mobilní čip byl postaven na 7nm výrobním procesu, přičemž sestává z celkem šesti jader, z toho jsou čtyři úsporná a dvě extrémně výkonná pro hraní her či práci s videem. Grafický čip rovněž pochází od Applu a má být až o 50 % výkonnější než u iPhonu X. Čipset je tedy identický s modely Xs a Xs Max, mírným ústupkem je jen paměť RAM s 3GB kapacitou. Důvod k obavám ovšem není. Z velikostí úložišť máte na výběr 64, 128 a také 256 GB, přičemž 512GB varianta chybí. Samotný systém a aplikace zaberou něco okolo 10 GB.

Výsledky benchmark testu AnTuTu

Ve výkonnostních testech obstál Xr na jedničku, v testu AnTuTu získal více než 340 tisíc bodů. Je tak daleko před konkurencí s procesory Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos či Huawei Kirin.

Líbilo se nám
 • tolik výkonu, že snad ani nejde využít
 • moderní 7nm výrobní proces čipsetu
Nelíbilo se nám
 • chybí 512GB paměťová varianta

Výdrž baterie: dva dny realitou

Apple iPhone Xr je osazen baterií s kapacitou 2 942 mAh, což je méně než u iPhonu Xs Max (3 174 mAh), ale více než v případě iPhonu Xs (2 658 mA). Vzhledem k poměrně vysoké kapacitě a méně náročnému displeji potěší nový iPhone právě svojí výdrží, mezi iPhony jde doslova o zjevení. Předčí i takový iPhone Xs Max, případně iPhone 8 Plus. Problémem nejsou ani dva dny při střední zátěži. Důkazem nadstandardní výdrže budiž i náš test streamování videa, kdy iPhone Xr vydržel celých 12 hodin a 38 minut k tomu. A to je opravdu špičkový výsledek!

Apple iPhone Xr

Zařízení podporuje bezdrátové nabíjení běžného standardu Qi, stejně tak i rychlé nabíjení skrze kabel, kdy vám na nabití 50 % baterie stačí pouze 30 minut. Opět zde ale narážíme na zádrhel v podobě nutnosti separátní koupě rychlonabíječky, která vás připraví o nehorázných 2 400 korun. Ušetřit můžete snad jen pokud jste vlastníky MacBooku s příslušným adaptérem, kdy stačí dokoupit vhodný kabel za necelou tisícikorunu. Nabití trvá s nabíječkou přibalenou k telefonu okolo 3,5 hodin, zatímco rychlonabíječkou to stihnete za méně než polovinu času

Líbilo se nám
 • slušná výdrž baterie
 • bezdrátové nabíjení standardu Qi
 • podpora rychlého drátového nabíjení
Nelíbilo se nám
 • pomalá nabíječka v balení
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Nejzbytečnější iPhone všech dob.
Mimochodem, opravte si v části o fotoaparátu poznámku "horší světelnost teleobjektivu". Marně ho hledám...
Lukes
Nabíjení 3 a půl hodiny? :-D :-D :-D O.k., pojďme z lidí vytáhnout ještě 2 a půl litru navíc! Uváděl bych cenu spíše s těma 2 a půl litrama, protože být cílovka, tak tohle je má první investice do normální (v dnešní době) nabíječky! Naštěstí mi výrobce dal u S9 vše, za chvíli abychom se modlili i za normální nabíječku.. :-D
Stano
Keby som Apple Fan tak si kupim radsej starsi Iphone X ,XR vypada otrasne
Xwert Is
Xwert Is
Popravde by som dal prednosť iphone 8 pretože ponúka +- rovnaký užívateľský zážitok akurát za menej peňazí....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze