Apple iPhone SE (2020)
recenze

Apple iPhone SE (2020)

Snový comeback, nebo zklamání roku?
164

Dlouholetá očekávání se naplnila a nový iPhone SE (2020) bez velkých fanfár dorazil na trh v notně zastaralém těle iPhonu 8 z roku 2017. Zaslouží si novinka skutečně tolik pozornosti, kolik se jí dostává? A komu je vlastně „staronový“ iPhone SE určený? To i další otázky zodpoví tato recenze.

Konektivita: Wi-Fi 6 na palubě

Z hlediska konektivity Apple neponechal takřka nic náhodě a na uživatele čeká vše důležité. Nechybí podpora Wi-Fi 6 s technologií MIMO 2×2, Bluetooth 5.0, NFC či GPS a GLONASS. Mírně překvapí snad jen absence evropského Galilea či QZSS, které podporoval iPhone 8. Na komfort používání to však naštěstí nemá vliv.

Líbilo se nám
  • Wi-Fi 6
Nelíbilo se nám
  • absence Galilea

Fotoaparát: pouze jeden, zato skvělý

Na zadní straně najdeme pouze jeden snímač, jenž „překvapivě“ obsahuje hardware totožný s iPhonem 8. Vylepšovalo se tak zejména po stránce softwarové. Novinkou tohoto 12Mpx snímače je podpora portrétního režimu či funkce Smart HDR, tím však také výčet končí, neboť populární noční režim si výrobce nechává až pro dražší modely. Jak nový iPhone SE (2020) fotí jsme rozebírali již několikrát a na výsledek se můžete podívat v níže uvedených článcích.

Podle našeho úsudku se jedná o jeden z nejlepších fotomobilů na trhu v dané cenové relaci. Denní snímky mají líbivé podání barev, skvělý dynamický rozsah i perfektní kontrast. Snímky rovněž obsahují minimum šumu a mají velmi slušnou úroveň detailů, přestože si telefon ne vždy poradí s objekty, jako je trávník či jiné zelené plochy, které občas „slívá“ dohromady. Za dobrého světla tak v podstatě nelze rozpoznat snímky vyfocené iPhonem SE od fotografií pořízených iPhonem 11. Změna přichází s horším světlem, kde začíná iPhonu SE (2020) docházet dech. Pokud tedy chcete skvělý fototelefon zejména na focení za šera či ve tmě, podívejte se jinam (třeba ke Googlu či Huawei). Rovněž portrétní snímky, které jinak vypadají velmi obstojně a uživatel má možnost regulovat úroveň bokeh efektu, fungují pouze u lidí. Snímek vašeho čtyřnohého mazlíčka si tak v nativní fotoaplikaci nepořídíte.

Jestli má iPhone SE (2020) jeden z nejlepších fotoaparátů v dané cenové třídě, pak videm doslova válcuje veškerou konkurenci. Natáčet lze až ve 4K při 60 FPS, avšak hlavní předností je krásné podání barev, příkladný dynamický rozsah, rychlé ostření a kvalitní stabilizace. Pokud chcete se svým telefonem hlavně natáčet a nevyžadujete ultraširokohlý objektiv či teleobjektiv, iPhone SE (2020) je skvělou volbou.

Noční snímky

Nakonec zmíním čelní 7Mpx kamerku, která pořizuje pěkně barevné selfies s vysokým dynamickým rozsahem i úrovní detailů. Apple zde dokazuje, že se 7Mpx selfie kamerkou lze udělat větší parádu, než je tomu často u telefonů s 25Mpx či 32Mpx snímači.

Apple iPhone SE (2020) – 2160p, 60 FPS

Apple iPhone SE (2020) – 1080p, 30 FPS selfie kamerka

Apple iPhone SE (2020) – 1080p, 30 FPS

Apple iPhone SE (2020) – 1080p, 60 FPS

Apple iPhone SE (2020) – 2160p, 30 FPS

Apple iPhone SE (2020) – 2160p, 24 FPS

Apple iPhone SE (2020) – 2160p, 60 FPS

Líbilo se nám
  • bezkonkurenční kvalita videa
  • Smart HDR a portrétní režim
  • nadprůměrné fotografie
Nelíbilo se nám
  • chybí noční režim

Software: iOS 13

Během testování byl smartphone vybaven operačním systémem iOS ve verzi 13.4.1, který nabízí spoustu užitečných funkcí a je poměrně intuitivní. O aktualizacích iOS vás pravidelně informujeme formou článků na mobilenet.cz, zaměřím se tedy spíše na pár funkcí, které mi přišly obzvlášť zajímavé.

Velkou výhodou nového iPhonu SE (2020) je dlouhá SW podpora.

Hned na začátek bych chtěl v návaznosti na předchozí kapitolu pochválit a zároveň pokárat aplikaci fotoaparátu. Ta, přestože je sama o sobě velmi intuitivní, stále obsahuje velké možnosti nastavení v sekci Nastavení – Fotoaparát. Apple by tedy podle mého názoru mohl přesunout veškeré nastavení do aplikace fotoaparátu, kde by mi dávala větší smysl. Za zmínku dále stojí funkce zkratek, pomocí kterých lze telefon „naprogramovat“ tak, aby uživateli ulehčil život. Například si tak můžete vytvořit zkratku pro sportovní aktivity, telefon tak (například) automaticky spustí váš oblíbený playlist na Spotify, aktivuje režim nerušit a ukáže vám předpověď počasí. Možností je pochopitelně spousta, takže záleží na potřebách (a kreativitě) uživatele.

Mnozí uživatelé ocení také podporu populárního tmavého režimu, který se dokáže automaticky aktivovat a vypnout podle denní doby. Pochopitelně si rovněž můžete aktivovat službu Apple TV+ na jeden rok zdarma nebo vyzkoušet Apple Music. V aplikaci Zdraví si pro změnu můžete vyplnit zdravotní ID, které vám může v některých případech zachránit život. V iOS jednoduše najdete mnoho užitečných aplikací, které vám mohou ulehčit. Vše navíc běží maximálně plynule a mezi velké výhody iPhonu SE (2020) musím zařadit i budoucí dlouhou softwarovou podporu. Těžko byste hledali konkurenci s Androidem, která obdrží aktualizace OS na příštích 4 až 5 let, jak je tomu u Applu zvykem.

Líbilo se nám
  • dlouhá podpora
  • užitečné funkce
  • svižný chod bez problémů
Diskuze ke článku
Johny
iPhone 8C
Pesedm
Má tohle Appfel za potřebí... 5W adaptér... kolik stojí výroba v China silnějšího. A ten displej bídný. A to tohle vyrobil ještě před propadem prodejů.
///
Cilovka tohoto telefonu je obrovska a Apple to vi. Z komercniho hlediska to je mistrovsky kousek.
Solus
Marně jsem hledal dotykový smartphone s 1821 mAh baterie, jako má ten iphone. S takto nízkou kapacitou se asi vyrábí jen tlačítkové telefony. Asi by se tedy hodila i srovnání podle jednotlivých parametrů. V baterii konkuruje mobilům s cenou pod 3000 Kč.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze