Apple iPhone 7
recenze

Apple iPhone 7

Vytěžené maximum

Nebyl by to ten pravý podzim, kdyby se nám do redakce nedostal nový Apple iPhone. Ani tentokrát nedošlo k narušení zažitých zvyků, a tak jsme se mohli podrobně seznámit s nejnovějším iPhonem 7. Ten láká voděodolnou konstrukcí, vylepšeným displejem, vyšší pamětí a rovněž i výkonnějším procesorem. Stojí však tyto inovace za investici minimálně 21 tisíc korun? To si prozradíme nyní.

Fotoaparát: stejných 12 Mpx?

Rozlišení zůstalo zachováno, výsledné snímky mají rozlišení 12 Mpx (4 032 × 3 024 pixelů) a poměr stran 4:3. K tomuto poměru a rozlišení se poslední dobou uchyluje mnoho výrobců, kupříkladu Samsung a Huawei. 12 Mpx naprosto dostačuje, z mobilního telefonu přeci jen velkoformátové tisky zřejmě neplánujete. Co se zlepšilo, je počet přisvětlovacích LED diod.

Apple iPhone 7

Ty jsou nově 4, i když výsledek zůstává stále stejný – jedná se totiž o duální LED diody (s dvěma barvami), které intenzitou následně dokáží upravit noční snímky tak, aby vypadaly přirozeně. Hned na začátek můžeme říci, že nový „blesk“ je ještě výkonnější, respektive dokáže osvětlit větší prostor. Velkou novinkou u menšího iPhonu je také přítomnost optické stabilizace obrazu, kterou doposud nabízel jen větší z obou iPhonů.

iPhone 7 Plus iPhone 7 iPhone 6s iPhone 6
Primární fotoaparát 12 Mpx (4 032 × 3 024 px) 12 Mpx (4 032 × 3 024 px) 12 Mpx (4 032 × 3 024 px) 12 Mpx (4 032 × 3 024 px)
Optická stabilizace obrazu ano ano ano ne
Přisvětlovací LED dioda ano, duální (4 LED) ano, duální (4 LED) ano, duální (2 LED) ano, duální (2 LED)
Sekundární kamera 7 Mpx 7 Mpx 5 Mpx 5 Mpx
Maximální rozlišení videa 3 840 × 2 160 px 3 840 × 2 160 px 3 840 × 2 160 px 3 840 × 2 160 px
Světelnost f/1,8 f/1,8 f/2,2 f/2,2
Zoom optický, 2× digitální digitální digitální
Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu!

Další velkou novinkou (tentokrát již obou iPhonů) je zlepšení světelnosti. Zatímco původní iPhony dosahovaly u primárního fotoaparátu světelnosti f/2,2, u novinek se světelnost zlepšila na hodnotu f/1,8. Takový Samsung Galaxy S7 je na tom se světelností f/1,7 ještě lépe, přesto si Apple zaslouží pochvalu. Nebudeme vás dlouze napínat, lepší světelnost se projevila na opravdu povedených večerních snímcích, které nově zachycují mnohem více detailů, navíc s menší mírou šumu. Lepší světelnost oceníte také v případě, když si z takové fotografie budete chtít udělat výřez, například pro upload na některou ze sociálních sítí.

Poslední novinkou je zvýšení rozlišení kamery pro videohovory. Apple jej povýšil z 5 na 7 Mpx, snímky jsou však téměř totožné. Výhodou je tedy maximálně to, že fotografie jsou zkrátka o kus větší a zoomování tolik nedegraduje kvalitu.

V nabídce možností nechybí ani „Live Photos“, respektive živé fotky. To již známe z předchozích iPhonů. Těsně před a po pořízení fotky se zaznamená krátké video se zvukem a dohromady utvoří již zmíněné živé fotky. Takové fotky jsou samozřejmě objemově náročnější, konkrétně zhruba dvojnásobně. Pokud tedy chcete zpětně vzpomenout na atmosféru při pořízení dané fotografie, lze funkci označit jako přínosnou. Výsledek působí poměrně efektně, jen nutno pamatovat na to, že funkci máte zapnutou, a dle toho také fotografovat. Z milé fotky by jinak mohlo vzniknout fiasko. Živé fotografie lze nastavit i jako tapetu, spustíte ji již zmíněnou funkcí 3D Touch. Pokud funkci „Live Photos“ nepotřebujete, stačí ji vypnout, a to rovnou v aplikaci Fotoaparát.

Konečně se dostáváme ke kvalitě výsledných snímků. Za ideálních světelných podmínek opět očekávejte velmi povedené fotografie, které nabídnou živé barvy, jsou detailně prokreslené a nechybí jim dostatek detailů. Malé pokárání by si Apple zasloužil snad jen za to, že výsledky vypadají čas od času lépe než skutečnost. To však většina uživatelů naopak ocení, čemuž se nelze divit. Perfektní je rovněž makro, v tomto ohledu naprosto bez výhrad.

U večerních fotografií je rovněž znát velký posun kupředu, snímky navíc barevně odpovídají realitě. Šumu ubylo, přibylo detailů, snímky jsou tedy velmi povedené.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Pokud bychom měli rozhodnout, jestli jsou výsledky radikálně lepší oproti předchozí generaci, budeme však velmi váhat. Za běžných denních podmínek jsou dle našeho názoru snímky totožné. Rozdíly se projeví až s ubývajícím světlem, kde předchozí generace ztrácí.

Líbilo se nám:

  • výborné výsledky za ideálních světelných podmínek
  • perfektní makrosnímky
  • Live Photos
  • optická stabilizace obrazu
  • lepší světelnost

Nelíbilo se nám:

  • večerní fotografie jsme očekávali detailnější

Videokamera: kvalitní 4K

Apple iPhone 7 můžete využít i jako záložní videokameru. Za dobrých světelných podmínek je kvalita videa na špičkové úrovni, o čemž se můžete sami přesvědčit. Telefon při 30 snímcích za vteřinu zvládá nahrávání videa ve 4K rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů). K dispozici opět máte i optickou stabilizaci obrazu. iPhone 7 nabídne také speciální slow-motion režim (natáčení zpomalených videí), ve Full HD rozlišení můžete nahrávat videa při 120 snímcích za vteřinu, respektive 240 v případě rozlišení HD. K dispozici je rovněž časosběrný záznam ve Full HD rozlišení.

Rozlišení Datová náročnost (minuta)
HD, 30 FPS 60 MB
Full HD, 30 FPS 130 MB
Full HD, 60 FPS 200 MB
4K, 30 FPS 375 MB
Full HD, 120 FPS 375 MB
HD, 240 FPS 300 MB

Praktický přínos této funkce je na zvážení, jistotou ovšem zůstává, že výsledné záběry působí opravdu skvěle. Lehce ale zamrzí, že mezi režimy videokamery nelze přepínat přímo v aplikaci Fotoaparát – vždy musíte zavítat do menu nastavení (Nastavení – Fotky a Fotoaparát).

Apple iPhone 7 – testovací video, exteriér, 2160p, 30 FPS

Apple iPhone 7 – testovací video, exteriér, 720p, 240 FPS

Apple iPhone 7 – testovací časosběrné video, 1080p

Líbilo se nám:

  • záznam až ve 4K rozlišení
  • zpomalený i časosběrný záznam
Diskuze ke článku
Tomáš Vrábel
Tomáš Vrábel
Tiež sa mi zdá že recenzia je zaujatá a iná ako pri androidoch. Pri všetkých androidoch vždy spomínate že nemá informačnú led diodu a že je to nedostatok , od applu som taky mínus na konci recenzie nevidel to je akože dobré že nemajú led diodu ? Je to zaujímavé no ... :)
Jiří Schindler
Jiří Schindler
Z5C nemá Snapdragon 820, ale 810. Jinak recenzi musím pochválit a jde vidět, že Apple udělal pokrok, no na špičku stále strácí...
anton
recenzia ma sklamala, neskutocne zaujata a povrchna.
Pesedm
To nemá notifikační LED ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze