Apple iPhone 7
recenze

Apple iPhone 7

Vytěžené maximum

Nebyl by to ten pravý podzim, kdyby se nám do redakce nedostal nový Apple iPhone. Ani tentokrát nedošlo k narušení zažitých zvyků, a tak jsme se mohli podrobně seznámit s nejnovějším iPhonem 7. Ten láká voděodolnou konstrukcí, vylepšeným displejem, vyšší pamětí a rovněž i výkonnějším procesorem. Stojí však tyto inovace za investici minimálně 21 tisíc korun? To si prozradíme nyní.

Displej: jasnější, ale jen když se mu chce

Displej iPhonu 7 nabídne stejně jako předchozí generace 4,7palcovou úhlopříčku, zachováno zůstalo i rozlišení 1 334 × 750 pixelů a technologie IPS. Jemnost displeje tak činí 326 PPI. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass, stejně tak nechybí i speciální oleofobní vrstva, díky které prst ideálně klouže. Tomu napomáhá i mírné zakřivení skla směrem k okrajům.

Apple iPhone 7

Apple se na své keynote chlubil tím, že displeje nových iPhonů prošly vylepšením, respektive jsou sytější a jasnější. V případě iPhonu 7 Plus vcelku souhlasíme, u iPhonu 7 se nám displej sytější nezdá, a to ani při bližším zkoumání. Vyššího jasu až o 25 % dosáhnete jedině tak, že necháte regulaci jasu na automatický režim. V případě vystavení iPhonu silnému polednímu slunci se displej rozzáří opravdu na vyšší hodnotu, než jak tomu bylo u iPhonu 6s. A proč je nutné spoléhat se na automatický režim? V případě, že by Apple nechal rozhodnutí na majiteli, neustále nastavený maximální možný jas by se negativně podepsal na celkové výdrži baterie.

Celkově vzato jde i po letech beze změn považovat displej za kvalitní, pochválit můžeme i pozorovací úhly. Na virtuální realitu by však displej nedostačoval, konkurence je v tomto ohledu již mnohem dále a minimálně z psychologického hlediska jde o malé minus.

Líbilo se nám:

 • výborné pozorovací úhly displeje
 • široké rozmezí jasu
 • sklo vytváří nevšední odlesky

Nelíbilo se nám:

 • nižší rozlišení displeje

Zvuk: hlasitěji ano, lépe ne

Jak už jsem naznačil, Apple iPhone 7 disponuje jako první iPhone stereo reproduktory. Jeden má své typické místo na spodní hraně, druhý se nachází v průchodu sluchátka na přední straně. Tímto rozestavěním se Apple snažil o dosažení stereo efektu, což se mu částečně podařilo. Určitě jde o lepší řešení, než kdyby i sekundární reproduktor umístil na spodní hranu. Určitě vás zajímá, jak se dosazení druhého reproduktoru podepsalo na výsledné kvalitě a výkonu. Dobrou zprávou je fakt, že výstup je opravdu hlasitější, a to ne zrovna zanedbatelně. Výkonnostně již není problém ozvučit i větší místnost, což potěší. Co se týče zvukové stránky, takové nadšení v nás nevzplálo. Primární problém spočívá v tom, že reproduktor v prostoru sluchátka není tak kvalitní jako reproduktor primární, což snadno odhalíte pomocí postupného utěsnění průduchů. Kombinace průměrného a nadprůměrného výstupu nám ve výsledku dává stále velmi kvalitní výstup, o nic převratného se však nejedná.

Apple iPhone 7

Dostáváme se k další změně, která nás zrovna nepotěšila – pochopitelně jde o odstranění 3,5milimetrového jack konektoru. Apple není prvním výrobcem, který by 3,5milimetrový jack konektor u svého modelu odstranil, u konkurence však většinou šlo o dosažení co nejnižší tloušťky po celé délce zařízení. U iPhonu 7 by tento problém nehrozil, konstrukce silná 7,1 milimetru skýtá prostoru dostatek. Jak už ale víme, 3,5milimetrový jack musel ustoupit vibračnímu Taptic Enginu, navíc si tím Apple pomohl i k odolnosti vůči vodě a prachu (i když takové Sony to zvládá i s odkrytým konektorem).

V balení naleznete jak inovovaná EarPod sluchátka s Lightning konektorem, tak také redukci na standardní jack. U nových sluchátek však lze pozorovat nižší hlasitost a nepatrně horší kvalitu, což však pozná jen vytrénované ucho náročnějšího posluchače. Někteří uživatelé si dokonce stěžovali na nekompatibilitu některých sluchátek s dodávanou redukcí, nám se však tento problém nepotvrdil a všechna připojená sluchátka hrála bez problémů.

Líbilo se nám:

 • kvalitní zvuk
 • stereo reproduktory

Nelíbilo se nám:

 • absence 3,5milimetrového jack konektoru

Baterie a výdrž: konečně lépe

Kapacita baterie se zvýšila z původních 1 715 mAh na aktuálních 1 960 mAh. Nárůst to sice není výrazný, avšak na celkové výdrži se navýšení kapacity příjemně projevilo. Pokud jsme původní iPhone označovali jako klasický jednodenní smartphone, který jste v případě nadměrného použití museli dobíjet ještě před večerem, novinka tímto problémem netrpí a i při náročnějším používání večer zbude i třeba 20 % kapacity baterie. A to lze označit za výrazné zlepšení.

Apple iPhone 7

Pokud mezi náročné uživatele nepatříte, lze se při troše snahy dostat i na den a půl a nabíjet pak třeba v práci. iPhone 7 sice není vybaven vícero speciálními úspornými režimy jako konkurence, avšak lze aktivovat režim nízké spotřeby. Tento režim stáhne maximální výkon, který je důležitý například u her, avšak stále lze pracovat bez jakýchkoli záseků. Díky tomuto režimu, navíc v kombinaci s polovičním jasem, lze dosáhnout i delší výdrže. Označovat však iPhone 7 za dvoudenní smartphone by bylo přehnané.

Nabití na 80 % Dobití do 100 % Přehrávání streamovaného videa
Apple iPhone 7 1:37 hodin 2:07 hodin 8:32 hodin (1080p)
Sony Xperia Z5 Compact 1:34 hodin 1:55 hodin 9:32 hodin (720p)
Samsung Galaxy S7 1:05 hodin 1:35 hodin 8:58 hodin (1080p)
HTC 10 0:52 hodin 1:18 hodin 8:50 hodin (1080p)
Microsoft Lumia 950 0:55 hodin 1:28 hodin 7:30 hodin (1080p)
Kompletní specifikace naleznete v našem katalogu!

Provedli jsme také standardizované testy výdrže. iPhone dokázal přehrávat streamované video 8 hodin a 32 minut, což je o více než hodinu lepší výsledek než u iPhonu 6s. Problém však představuje stále dosti pomalé nabíjení. Na 80 % se iPhone 7 dostane během 1 hodiny a 37 minut, na kompletní dobití si počkáte dalších asi 30 minut. Ve výsledku se tak nový iPhone dobije za více než 2 hodiny. Konkurence to umí lépe, a to i při mnohem vyšších kapacitách baterie. Zklame rovněž absence bezdrátového nabíjení, u takto drahých smartphonů by mělo jít o samozřejmost.

Líbilo se nám:

 • prodloužená výdrž baterie

Nelíbilo se nám:

 • hodila by se vyšší kapacita
 • absence bezdrátového nabíjení
 • pomalejší nabíjení
Diskuze ke článku
Tomáš Vrábel
Tomáš Vrábel
Tiež sa mi zdá že recenzia je zaujatá a iná ako pri androidoch. Pri všetkých androidoch vždy spomínate že nemá informačnú led diodu a že je to nedostatok , od applu som taky mínus na konci recenzie nevidel to je akože dobré že nemajú led diodu ? Je to zaujímavé no ... :)
Jiří Schindler
Jiří Schindler
Z5C nemá Snapdragon 820, ale 810. Jinak recenzi musím pochválit a jde vidět, že Apple udělal pokrok, no na špičku stále strácí...
anton
recenzia ma sklamala, neskutocne zaujata a povrchna.
Pesedm
To nemá notifikační LED ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze