Apple iPhone 6s Plus
recenze

Apple iPhone 6s Plus

Překvapující v mnoha ohledech

Apple iPhone 6s Plus je tu a s ním přichází i nové otázky. Jaký vlastně je inovovaný displej s technologií 3D Touch, jak je to s výrazným nárůstem hmotnosti a jak se povedl vylepšený fotoaparát? Všechny tyto otázky, včetně mnohých dalších, si zodpovíme v dnešní podrobné recenzi, navíc objektivně zhodnotíme naše dlouhodobé zkušenosti s větší z obou novinek od Applu.

Telefonní funkce: klasika, která potěší

Telefonní seznam v iPhonu 6s Plus se samozřejmě umí synchronizovat jak s Facebookem, tak i s Twitterem nebo WhatsAppem, novému kontaktu můžeme přiřadit vlastní vyzvánění, vlastní melodii SMS i obrázek. Při příchozím hovoru je nově možné tahem prstu nahoru aktivovat nabídku s možností odeslání SMSky volajícímu, případně přidat upomínku do kalendáře s tím, že se máme volajícímu ozvat později. Využít můžete také integrované aplikace FaceTime, která umí i samotné audiohovory. Volat můžete jak přes Wi-Fi, tak přes mobilní sítě - v takovém případě ale doporučujeme připojení alespoň k 3G síti, protože jinak je přenos zvuku výrazně zpožděný.

Telefonní aplikace

Užitečný je také režim Nerušit, který je chytrou alternativou k obyčejnému tichému režimu. Můžeme si navolit, v jakém časovém rozmezí dojde k jeho aktivaci - v této době jsou pak utlumeny všechny zvuky příchozích hovorů a zpráv. Výjimku tvoří jen povolená volání u určitých kontaktů (například rodina). Tyto kontakty budou mít povolenku ohlašovat se zvukovou notifikací. Pokud také například někdo zavolá pouze jednou, zvukové upozornění se neozve. Pokud ale hned poté volá znovu (respektive volá dvakrát během tří minut), hovor se ohlásí i zvukem.

Organizační funkce: lepší poznámkovník

Každý správný telefon musí umět pomoci s organizací vašeho času. iPhone 6s Plus si pro nás samozřejmě přichystal klasickou plejádu aplikací: kalendář, budík, kalkulačka, připomínky, diktafon, stopky a další. Navíc si pro všechny uživatele iOS přichystal bonus v podobě stažení některých dříve placených aplikací zdarma. Jedná se o balík iWork a například také iPhoto a iMovie. Pokud ovládáte anglický jazyk, můžete požádat o pomoc hlasovou asistentku Siri. Ta zvládá nastavení budíku, odeslání SMS zprávy, e-mailu, otevře webové stránky, spustí aplikace, zjistí aktuální počasí a předpověď i mnoho dalšího. Bohužel pro našince, čeština je zatím (stále) v nedohlednu.

Organizační funkce jsou na slušné úrovni

Pochválit musíme inovovanou aplikaci Poznámky, která nově dovolí vytvářet například nákupní seznamy. Potěší také možnost přidat k poznámkám fotografii, případně si můžete načrtnout vlastní obrázek za pomoci několika nástrojů a barev. Mezi nástroji nechybí ani praktické pravítko. Vyzdvihnout musíme také dotvoření psaných poznámek. iOS pomáhá dotvořit obloučky a dodržuje linii. Pokud tedy píšete text prstem, chytrý algoritmus nedovolí, aby text vypadal nehezky. I zde můžete využít funkce 3D Touch – pokud přitlačíte, čára je širší, samozřejmě to funguje i naopak.

Zprávy a e-mail: vše zvládá

Aplikace pro textové a multimediální zprávy je navržena v co nejjednodušším stylu s minimem různých nastavení a možností. V editoru zpráv si uživatel může zvolit pouze QWERTZ klávesnici, rozestupy jednotlivých kláves jsou dostatečné a psaní velmi pohodlné. Připraven je i prediktivní slovník T9. Součástí editoru zpráv je i editor MMS, kdy stačí kliknout na obrázek fotoaparátu a můžeme přidávat snímek či video nebo vybrat stávající snímek. To vše už ale známe.

Zprávy a Mail

iOS se od verze 8 však pyšní dalšími drobnostmi navíc – tak například je k dispozici instalace dodatečných klávesnic, tedy funkce, kterou umí zařízení s operačním systémem Android již několik let. Výběr není ani v současné době nijak velký, nechybí však stálice jménem Swype, která usnadní psaní pohybem po klávesnici. Alternativní klávesnici jednoduše povolíte přímo v menu nastavení klávesnice (Nastavení – Obecné – Klávesnice), kdy přidáním další klávesnice zvolíte nainstalovanou aplikaci.

Další drobností navíc je možnost diktování hlasových poznámek a také rozeznávání hlasu, které funguje i v českém jazyce. Není tedy problém nechat iPhone 6s Plus napsat zprávu podle toho, co mu diktujete. Je zvláštní, že Siri stále češtině nerozumí, zatímco automatické rozpoznávání hlasu v rámci hlasového diktování funguje naprosto perfektně, a to dokonce ještě lépe, než jak je tomu u operačního systému Android. iOS 9 skvěle zvládá diktování diakritických znamének a i počet chyb je naprosto minimální. Opět, pro Apple velká pochvala.

Uživatelé iOS mohou využít také iMessage, tedy zprávy, které se v rámci Apple zařízení zasílají zdarma přes datovou síť operátora. Je to velice návyková funkce, nemusíte totiž používat žádnou další dodatečnou aplikaci, jako je například Viber nebo WhatsApp, zkrátka vyberete kontakt a iPhone sám pozná, jestli je na druhé straně taktéž telefon s operačním systémem iOS. Pokud ano, tlačítko „Odeslat“ zmodrá a vy odesíláte zprávu naprosto zdarma. Samozřejmě můžete vybrat i přílohu. Pokud se zpráva z nějakého důvodu nepodaří odeslat ve formě iMessage, odešle se jako klasická SMS. Tento styl přesměrovaného odeslání však můžete v nastavení zakázat, stejně tak jako můžete zakázat celé iMessage a případně i FaceTime.

Kromě textových, hlasových, multimediálních a iMessage zpráv můžete také odesílat a přijímat e-mailovou poštu, a to buď za pomocí integrovaného e-mailového klienta nebo například Gmailu. Práce s e-mailovou poštou je stejně snadná, i když někdy narazíte na problémy v seznamu zpráv, kde se ještě mnoho minut přechovávají prázdné e-maily. Obě aplikace zvládají push notifikace, díky kterým nepřijdete o žádný ze svých důležitých e-mailů.

Konektivita a internet: skvělá výbava

Mobilní data standardně zahrnují GPRS, EDGE a 3G/HSPA a LTE Cat 6 (včetně podpory VoLTE, kterou pro iPhony v těchto dnech zprovoznil T-Mobile), dnes již samozřejmostí je pak bezdrátové Wi-Fi (a/b/g/n/ac). Z iPhonu 6s Plus také snadno uděláte hotspot, na který se můžete připojit jak bezdrátově (Wi-Fi, Bluetooth 4.0), tak také dodávaným kabelem. iPhone se vždy před zapnutím hotspotu zeptá, jestli chcete bezdrátové sítě zapnout, nebo jestli chcete data posílat pouze přes USB kabel. To vše už ale známe. Zamrzí také omezená funkčnost Bluetooth, ani s iPhonem 6s Plus tak neodešlete soubor pomocí této technologie do jiného zařízení.

Safari a Google Chrome – obojí funguje perfektně

Částečnou náhradou se zdá být AirDrop, který od verze iOS 8 umožňuje sdílení dat mezi několika zařízeními pomocí Wi-Fi a právě Bluetooth, a to i mezi iPhony. Vítanou novinkou je podpora NFC, to však bohužel neslouží k odeslání souborů, jako je tomu například na konkurenční platformě Android. U Applu se musíme spokojit s Apple Pay, tedy placením pomocí NFC a aplikace PassBook - to u nás však prozatím nefunguje. K prohlížení internetu využijete předinstalovaného Safari nebo doinstalovaného Google Chromu. Obojí funguje špičkově.

Diskuze ke článku
Pesedm
,,Ač iPhone 6s Plus není nejlépe fotografujícím smartphonem na trhu,,
Jaký je nejlepší fotografující smartphon na trhu ?
amigo
tazko - draha picovina!
Zafata
Sorry za OT, ale planujete take recenzi na iPad mini 4 ? Rad bych presel z iPadu 2 na neco novejsiho, ale iPad Air 2 me zrovna moc nelaka.
Hop
Opravdu má S6 edge + procesor Snapdragon 810? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze