Apple iPhone 6s Plus
recenze

Apple iPhone 6s Plus

Překvapující v mnoha ohledech

Apple iPhone 6s Plus je tu a s ním přichází i nové otázky. Jaký vlastně je inovovaný displej s technologií 3D Touch, jak je to s výrazným nárůstem hmotnosti a jak se povedl vylepšený fotoaparát? Všechny tyto otázky, včetně mnohých dalších, si zodpovíme v dnešní podrobné recenzi, navíc objektivně zhodnotíme naše dlouhodobé zkušenosti s větší z obou novinek od Applu.

Hardware: vymodlené 2 GB RAM

Neméně důležité novinky se odehrály uvnitř. Nové iPhony už konečně nabízejí 2 GB RAM, což se velmi příjemně projevilo nejenom ve výkonu, ale především při multitaskingu. Nově není problém otevřít 8 záložek v Safari a souběžně provozovat několik dalších aplikací - při navrácení do prohlížeče se se záložkami nic nestane. V předchozích generacích se často stávalo, že iPhone byl vzhledem k nedostatku operační paměti nucen některé operace na pozadí utlumit. A tím pádem se například záložky musely načítat od nuly. Vylepšený je také procesor, konkrétně se jedná o dvoujádrový Apple A9 s taktem 1,4 GHz z dílen společností Samsung a TMCS. A zde vyvstává trochu problém, nebo minimálně velký otazník, který se internetem šíří jako aféra „chipgate“.

Výsledky benchmark testů

Samsung totiž dodává procesor, který je vyroben moderní 14nm technologií. TSMC vyrábí starší 16nm technologií. Ač by se zdálo, že iPhony s procesorem od Samsungu budou výkonnější a úspornější, opak je pravdou. Procesor od Samsungu je lehce náročnější na baterii. iPhony s tímto procesorem se tedy rychleji vybíjí a zcela překvapivě jsou také méně výkonné (avšak pouze nepatrně). iPhony se naštěstí ani při větším zatížení nezahřívají – žádné pálení proto nečekejte. Jen pro zajímavost, u iPhonů 6s je větší poměr procesorů od Samsungu (zhruba 54 % vs. 46 %), u iPhonů 6s Plus je to přesně naopak. Bohužel, před nákupem nemáte šanci zjistit, jaký procesor uvnitř svého nového iPhonu najdete – v našem konkrétním modelu je procesor od TSMC.

Apple iPhone 6s Plus Samsung Galaxy S6 edge+ Huawei Mate S Meizu MX5 LG G4
Procesor Apple A9 Samsung Exynos 7420 Huawei Kirin 935 MediaTek helio X10 Qualcomm Snapdragon 808
Takt procesoru 2 × 1,4 GHz 4 × 2,1 GHz + 4 × 1,5 GHz 4 × 2,2 GHz + 4 × 1,5 GHz 4 × 2,2 GHz + 4 × 1,7 GHz 2 × 2 GHz + 4 ×2 GHz
Interní paměť 16/64/128 GB 32/64 GB 32 GB 16/32/64 GB 32 GB
Paměť RAM 2 GB 4 GB 3 GB 3 GB 3 GB
Paměťové karty ne ne ano ne ne
Konektor Lightning microUSB microUSB microUSB microUSB

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Zaměříme se také na vnitřní paměť. Základem je stále 16 GB, dále máte na výběr mezi 64 GB a 128 GB. 32GB varianta zcela chybí. Logicky cena vyšších paměťových verzí roste poměrně výrazně, avšak základ v podobě 16GB verze je téměř nepoužitelný, zvláště nyní když Apple přidal podporu 4K videa a „Live Photos“. Základní paměťová varianta uspokojí maximálně málo náročné uživatele, kteří často využívají cloudové služby (a samozřejmě mají dostatek volného FUP limitu). Podpora paměťových karet tradičně zcela chybí, takže před nákupem doporučujeme dlouze se rozmyslet. Volná paměť pro uživatele je v případě základní verze pouhých 11,8 GB, zbytek vyplňuje operační systém a předinstalované aplikace. Jen pro příklad a vaši představu, tuto kapacitu zabere necelých 32 minut 4K videa.

Od iPhonu 6s Plus neočekávejte v otázce výkonu žádné kompromisy. Všechny herní tituly jsou bez problému hratelné, včetně těch nejnovějších. Otevírání všech aplikací je otázkou okamžiku, stejně jako i náročný multitasking a další úkony. Na záseky a vynucené restarty tedy můžeme v klidu zapomenout.

Uživatelské prostředí: iOS 9 v plné parádě

O iOS 9 jsme toho napsali již mnohé, takže jen ve stručnosti. Systém opět doznal mnohých vylepšení, je více odladěný a opět se nese v duchu jednoduchosti a čistoty. Vylepšení doznaly některé aplikace, například Poznámky, jež se změnily ve všech směrech k lepšímu. Stávají se tak skvělou alternativou ke Google Keep, kterou pro změnu chválíme na androidích telefonech. Zcela nová je také aplikace News, ta však na našem území prozatím nemá využití. U iPadu je využití mnohem širší, zde je výraznou novinkou podpora pokročilého multitaskingu a dalších funkcí.

Uživatelské prostředí iOS 9

Samozřejmostí jsou nové tapety a také šikovné vyhledávání v nastavení. Už tak nemusíte projíždět celou velkou nabídku - stačí napsat to, co hledáte. Malých vylepšení je všude mnoho, verze 9 však není přelomovou verzí. Ani nemusí, protože vše funguje jak má, a to je hlavní.

iPhone 6s Plus umožní ovládání i na šířku, ovšem ne ve všech aplikacích

U iPhonu 6s Plus zákazníci ocení také možnost ovládat prostředí na šířku, tedy stejně jako na iPadu. Tuto možnost má pouze větší z obou iPhonů, u toho už totiž takový styl ovládání dostává smysl. Ne všechny aplikace však jsou pro tento typ ovládání přizpůsobeny a zvlášť to zamrzí u některých předinstalovaných (Diktafon, Počasí). Celkově vzato však iOS 9 chválíme, je to další krok za dokonalejším systémem, který vás rozhodně nebude zdržovat.

Multimediální funkce: zábavy pán

Velký displej iPhonu 6s Plus přímo předurčuje ke konzumaci a vytváření multimediálního obsahu. Apple iPhone 6s Plus samozřejmě zvládá vše jako jeho menší sourozenec, vše je však větší, a tedy lépe konzumovatelné. Začneme špičkovým hudebním přehrávačem, který je v případě iPhonů základním kamenem. Během přehrávání hudby nechybí opakování, náhodná volba i ekvalizér. Hudební přehrávač můžeme ovládat i při uzamčené obrazovce nebo vyvoláním ovládacího centra.

Multimediální funkce

Hráči zase ocení nepřeberné množství her, které mohou v Apple Storu nalézt. Vestavěný videopřehrávač levou zadní zvládne přehrávání videí v rozlišení Full HD, kamenem úrazu jsou ovšem striktně dané formáty a kodeky. Nechte si zdát o podpoře MP4, AVI, xVid či DivX - na přehrávání těchto typů souborů budete muset sáhnout po některém z volně stažitelných přehrávačů. Apple se striktně drží svého MOVu. Pořízená videa z fotoaparátu mají své místo působnosti v obrázcích. Naopak, nahrávaná videa, ať z iTunes nebo ve formě podcastů, jsou ukládána pod položku Videa. FM rádio bohužel chybí.

Diskuze ke článku
Pesedm
,,Ač iPhone 6s Plus není nejlépe fotografujícím smartphonem na trhu,,
Jaký je nejlepší fotografující smartphon na trhu ?
amigo
tazko - draha picovina!
Zafata
Sorry za OT, ale planujete take recenzi na iPad mini 4 ? Rad bych presel z iPadu 2 na neco novejsiho, ale iPad Air 2 me zrovna moc nelaka.
Hop
Opravdu má S6 edge + procesor Snapdragon 810? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze