Apple iPhone 6s
recenze

Apple iPhone 6s

Nový a ještě lepší
47

Rok se s rokem sešel a na trh vstoupila nová řada telefonů od Applu. Nesou názvy iPhone 6s a iPhone 6s Plus a jsou k dostání ve čtyřech barvách. K vesmírně šedé, stříbrné a zlaté přibyla i růžově zlatá. Slogan od Applu k novým iPhonům zní: „Změnilo se jenom všechno.“ Co přesně se za tímto heslem skrývá, si řekneme v dnešní recenzi.

Displej: sázka na jistotu

Letošní displej u nového iPhonu 6s ničím nepřekvapí, je opět velmi kvalitní. Rozměry zůstaly zachovány na 4,7 palcích a rozlišení činí 1334 × 750 pixelů, což odpovídá jemnosti 326 bodů na palec. Konkurence sice vyrábí už dlouho mnohem jemnější displeje, ale je to více méně zbytečné a ani při této jemnosti jednotlivé body z běžné pozorovací vzdálenosti nepoznáte. Telefon jsme srovnávali s loňským iPhonem 6 a oba displeje jsou totožné. Oba zdobí skvělé pozorovací úhly, věrné podání barev, kdy bílá je opravdu bílá a černá zůstává černou, jas je dostatečný a nebudete mít problém cokoliv na displeji přečíst i pokud jste se ocitli pod palbou slunečných paprsků. Před poškrábáním displej chrání tvrzené sklo a displeji nechybí ani senzory jasu a přiblížení. Displeji nového iPhone 6s nemáme co vytýkat. A hlavně, skrývá jednu velmi důležitou novinku. 3D Touch.

Apple iPhone 6s

3D Touch: opravdová revoluce

Asi největší novinkou pro všechny zájemce o nový iPhone bude bezpochyby technologie 3D Touch. Když Steve Jobs v roce 2007 ukázal světu první iPhone, představil s ním nový způsob ovládání telefonů takzvaný multitouch. Tehdy to byla velká revoluce v ovládání telefonů. Zmizela fyzická tlačítka a vše nahradil na svou dobu neuvěřitelně velký 3,5palcový kapacitní displej. Ten se ovládal prsty a k dispozici jste měli i několik vícedotykových gest. Vše fungovalo bez použití jakéhokoliv stylusu. Historie se opakuje, a byť nemusí být 3D Touch u nových iPhonů natolik revoluční, jako byl kdysi samotný multitouch, tak Apple představil pokročilý způsob ovládání displeje telefonů, jaký tu ještě nebyl.

Příběh se ale začal psát už vloni v září, kdy Apple uvedl své chytré hodinky Apple Watch s technologií displeje Force Touch, kdy displej rozpozná, jak moc na něj tlačíte. Force Touchem osadil letos na jaře i trackpady MacBooků Pro a MacBooků. Všechny tyto produkty spojuje technologie schopná rozpoznat sílu, jakou na displej, respektive na trackpad, vyvíjíte a následně tlak vyhodnotit a provést danou akci.

Apple iPhone 6s
3D Touch

V praxi to znamená, že nová generace multidotykových displejů přináší trojici způsobů, jakými se můžete v iOS pohybovat. Použití 3D Touch začíná už na domovské obrazovce. Pokud stisknete silněji například ikonku Fotoaparátu, vyjede vám kontextová nabídka s volbami pořízení selfie a zaznamenání klasického nebo zpomaleného videa. U telefonu můžete takto snadno vytočit svého kamaráda nebo si uložit nové číslo do adresáře. Jiné volby jsou u mailu, už z plochy se dostanete k vašim nepřečteným emailům nebo začnete psát nový email. Apple tyto zkratky nazývá Quick Actions neboli rychlé akce, které obsloužíte na jeden stisk. Velmi dobrá je i odezva. Díky silnému vibračnímu motorku a Taptic Enginu vám dá telefon při použití 3D Touch haptickou odezvu jak do dlaně, tak do prstu, kterým na displej stlačíte a skutečně simuluje jakýsi odpor nebo promáčknutí na jinou úroveň Stejně to funguje i u Apple Watch a MacBooků s Force Touch trackpadem.

TIP: Jaké jsou nejlepší aplikace podporující 3D Touch?

Ovšem to není z nové 3D Touch technologie vše, pak tu máme ještě Peek & Pop. Gesto Peek umožní snadný náhled všemožného obsahu. Lehkým stlačením si například zvětšíte konverzace ve zprávách nebo příchozí email, pokud prstem zatlačíte ještě silněji, využijete gesto Pop a obsah se vám zvětší přes celý displej. Tyto nové gesta vám velice zefektivní práci s iPhonem a nový způsob ovládání se vám rychle vžije. Apple 3D Touch využívá i pro klávesnici v iOS 9. Pokud na ni silněji zatlačíte, klávesnice se vám přemění v trackpad, a vy tak velice intuitivně posouváte kurzorem, jako byste pracovali s trackpadem u MacBooků. Podobnou vlastnost dostaly i iPady, u nich je potřeba pro vyvolání trackpadu použít dva prsty. U iPhonů je ale užití mnohem snazší díky haptické odezvě.

3D Touch

Zajímavostí je pak aplikace 3D Touch u tapet, které si zvolíte na uzamčenou obrazovku. Apple pro nové iPhony připravil několik živých obrázků, které se rozhýbou pod vašimi prsty kdykoliv na ně zatlačíte. Možná si říkáte, že by 3D Touch mohl klidně nahradit i dlouhý stisk a systém by reagoval stejně, jako se tomu děje už několik let u telefonů s jiným systémem. 3D Touch je ale skutečně o krok dál a zejména gesta Peek&Pop dlouhými podrženími neuděláte. Jde tedy nejen o zajímavou, ale i užitečnou inovaci.

Je na ostatních výrobcích, zda ho budou následovat. Jistý příslib je tu od Huawei, který telefon s Force Touch představil na letošním veletrhu IFA u svého modelu Mate S, tedy dokonce ještě před iPhonem. Softwarově ale nenabízel téměř žádné využití nové technologie. Zcela určitě se dočkáme i dalších výrobců, kteří budou své telefony osazovat displeji rozpoznávající sílu tlaku. U Applu je tento trend nastolen a bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet, poněvadž vše teď bude závislé na vývojářích, jak se s 3D Touchem vypořádají, a zda budou schopni své aplikace pro nový způsob ovládání optimalizovat. My jsme si za čtrnáct dní, kdy telefon testujeme, ověřili, že na tuto novinku slyší a každým dnem v App Store přibývají nové a nové aplikace podporující právě 3D Touch.

3D Touch

Zvuk: špičková produkce

I u letošního modelu se opakují slova, která byla řečena v naší loňské recenzi. iPhony vždy patřily k těm nejlepším, co se hlasitosti i kvality týče. Je to trošku paradox, neboť Apple osazuje iPhony jen jedním reproduktorem, a tak bychom spíš počítali s méně kvalitním přednesem. iPhone 6s ale hraje velmi poctivě, ke zkreslení přednesu a ztrátě výšek dochází až při maximální hlasitosti. Ruku na srdce, kdo z vás poslouchá hudbu čistě z telefonu? Móda Bluetooth reproduktorů nebo AirPlay receiverů přišla do České republiky už před několika lety, v autech není problém telefon připojit bezdrátově nebo přes aux. Ostatní zase milují poslouchat hudbu z telefonu přes sluchátka. Šance, kdy reproduktor telefonu můžete zaslechnout, jsou příchozí hovory, ale i ty jsou často zastoupeny tichým režimem. Mimochodem vibrace iPhonu 6s jsou mnohem silnější, než tomu bylo u iPhonu 6, zde je nutné vypíchnout mechanismus Taptic Engine, který se s vámi dělí o veškeré notifikace mnohem silněji, než tomu je u klasického vibračního motorku. Kvalita hovoru je též na výborné úrovni, díky dvojici mikrofonů jsou potlačeny nežádoucí ruchy a i protistrana vás slyší dobře. Apple si zkrátka s kvalitou reprodukce vyhrál do posledního detailu.

Hlasitý reproduktor se nachází na spodní hraně

Baterie a výdrž: čekali jsme horší

Na otázku, co uživatele na iPhonech trápí nejvíce, vám 10 z 10 odpoví: „Výdrž baterie“. U iPhonu 6s se kapacita baterie nezvětšila, ona se dokonce zmenšila. Říkáte si, jak je to možné? Apple na úkor Taptic Engine musel jít s kapacitou dolů, a to až na hodnotu 1 715 mAh. Loňský iPhone 6 měl baterii o velikosti 1 810 mAh. Konkurenční telefony jsou přitom osazovány bateriemi, které kapacitu výrazně přesahující 2 000 mAh a více. Světe div se, po dvou týdnech, co používáme iPhone 6s jako primární telefon, vyřídíme s ním několik telefonátů za den, iPhone přechází mezi Wi-Fi -> LTE -> 3G, je napojený 24 hodin na Apple Watch a regulace jasu se nastavuje automaticky, chodí na něj mnoho notifikací a e-mailů, je výdrž stejná, jako u loňského iPhonu 6. Apple tedy nelže, úsporný procesor a optimalizace iOS 9 s baterií dělá divy. I když to ale zároveň stále znamená, že výdrž není nijak dobrá.

V řeči čísel počítejte, že jde stále o jednodenní smartphone. Při maximálním zatížení, se zapnutou GPS, jasem na maximum a na pozadí puštěnými desítkami aplikací, se odpolednímu nabíjení nevyhnete. My jsme oba telefony otestovali v benchmarku od GeekBench a výsledek nás hodně překvapil. iPhone 6s dle benchmarku vydržel na baterii o necelé dvě hodiny déle. A to podotýkáme, že novinka má menší kapacitu baterie než loňský iPhone 6. Nabití z 0 % na 100 % pak trvá okolo hodiny a půl. Nově najdete v iOS 9 také úsporný režim, který dokáže prodloužit výdrž telefonu až o 3 hodiny. V takovém případě iOS zamezí stahování nové pošty, ztlumí jas na polovinu, vypne vizuální efekty a odmítne použití hlasové asistentky Siri po vyslovení hesla „Hey Siri“.

Výsledky testu baterie pomocí aplikace Geekbench 3
Jak jsme testovali: Test probíhal na obou telefonech se stejnou zálohou, zapnutou Wi-Fi i Bluetooth, jednou aplikací na pozadí a v režimu nerušit. Zároveň oba iPhony byly bez SIM karty. GeekBench byl spuštěn v režimu plného jasu a byl několikrát opakován.

Samozřejmě jsme nezapomněli provést ani naše standardizované testy výdrže. Telefon streamoval za pomocí Wi-Fi video o rozlišení 720p, v telefonu byla vložena SIM karta přihlášena k síti LTE a jas displeje byl nastaven na 50 %. Zvuk byl směřován do sluchátek, hlasitost byla nastavena na 50 %. Video bylo přehráváno celkem 6 hodin a 19 minut, což je spíše podprůměrný výsledek. Nepotěší ani doba nabíjení, na 80 % se Apple iPhone 6s nabije za 1 hodinu a 20 minut, na 100 % si počkáte dlouhé 2 hodiny a 10 minut.

Zařízení Stream videa Kapacita baterie Operační systém
Apple iPhone 6s 6:19 hod 1 715 mAh iOS 9
Apple iPhone 6 8:55 hod 1 810 mAh iOS 8
Samsung Galaxy S6 edge 8:30 hod 2 600 mAh Android 5
HTC One M9 8:37 hod 2 840 mAh Android 5
LG G4 9:50 hod 3 000 mAh Android 5
Nokia Lumia 903 5:46 hod 2 420 mAh Windows Phone 8.1
Diskuze ke článku
Milan
Přiznávám, že bych ho chtěl, ale nemám na něj. Jen škoda, že dost nadstandardní telefon nemá i nadstandardní baterii. Takhle to není král se vším všudy.
Matej Rajniak
Matej Rajniak
Pekna recenzia, len pri baterii by sa hodilo porovnanie nie len s iP6, ale hlavne s konkurenciou nech clovek co o iP6s rozmysla, pripadne rozmysla o prechode z/na iOS vie do coho ide... To ze to je biedne je jasne, otazka je ako velmi... :)
Arnold
Modrá obloha stále zrní. Bude to asi menším čipem, fotografie mi připomínají jako kdyby prohnané nějakým malířským filtrem v 1:1 měřítku. Celkově chválím za výběr fotografií.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze