Apple iPhone 6
recenze

Apple iPhone 6

Ten, který určuje pravidla

Apple iPhone 6 vzbudil spoustu rozporuplných emocí ještě předtím, než byl oficiálně představen. Mohlo za to především zvětšení úhlopříčky displeje, což samotný Apple dlouhou dobu odkládal. Větší displej ale nic nevypoví o kvalitách, jaký tedy zvětšený iPhone doopravdy je? Na to vám odpovíme v dnešním testu.

Telefonní funkce: i telefonovat umí

Telefonní seznam v iPhonu 6 se samozřejmě umí synchronizovat jak s Facebookem, tak i s Twitterem, novému kontaktu můžeme přiřadit vlastní vyzvánění, vlastní melodii SMS i obrázek. Vyzváněcí melodie má ovšem jeden háček, jedná se pouze o zvuky, které jsou v telefonu výrobcem dodané. Při příchozím hovoru je nově možné tahem prstu nahoru aktivovat nabídku s odesláním SMS volajícímu, nebo přidáním upomínky do kalendáře s tím, že se máme volajícímu později ozvat. To sice dobře zvládaly i iPhony s iOS 7, přesto se jedná o užitečnou funkci, kterou je nutné vyzdvihnout. Využít můžete také integrované aplikace FaceTime, která umí i samotné audiohovory, už tedy není nutné, abyste se s volaným navzájem viděli. Je to navíc méně datově náročné. Volat můžete jak přes Wi-Fi, tak přes mobilní sítě, v takovém případě doporučujeme připojení nejlépe alespoň 3G síti, jinak je hovor výrazně zpožděný.

Užitečný je také režim nerušit, který je chytrou alternativou k obyčejnému tichému režimu. Můžeme si navolit, v jakém časovém rozmezí dojde k jeho aktivaci a v této době jsou utlumeny všechny zvuky příchozích hovorů a zpráv. Výjimku tvoří jen povolená volání u určitých kontaktů (například rodina). Tyto kontakty budou mít povolenku ohlašovat se zvukovou notifikací. Pokud také například někdo zavolá pouze jednou, zvukové upozornění se neozve. Pokud ale hned poté volá znovu (respektive volá dvakrát během tří minut), hovor se ohlásí i zvukem.

Zprávy: diktujeme

Aplikace pro textové a multimediální zprávy je navržena v co nejjednodušším stylu s minimem různých nastavení a možností. Chybí různé styly zobrazení, volba úložiště či přesuny zpráv do složek. V editoru zpráv si uživatel může zvolit pouze QWERTZ klávesnici, rozestupy jednotlivých kláves jsou dostatečné a psaní velmi pohodlné. Připraven je i prediktivní slovník T9. Součástí editoru zpráv je i editor MMS, kdy stačí kliknout na obrázek fotoaparátu a můžeme přidávat snímek či video nebo vybrat stávající snímek. To vše už ale známe, iOS 8 se však pyšní dalšími drobnostmi navíc – tak například instalace dodatečných klávesnic, tedy funkce, kterou umí zařízení s operačním systémem Android již několik let. Výběr není v současné době nijak velký, nechybí však stálice Swype, která usnadní psaní pohybem po klávesnici. Alternativní klávesnici jednoduše povolíte přímo v menu nastavení klávesnice (nastavení – obecné – klávesnice), kdy přidáním další klávesnice zvolíte nainstalovanou aplikaci.

Další drobností navíc je možnost diktování hlasových poznámek a také rozeznávání hlasu, které (a teď pozor!!!) funguje i v českém jazyce. Není tedy problém nechat iPhone 6 napsat zprávu podle toho, co mu diktujete. Je zvláštní, že Siri stále češtině nerozumí, zatímco automatické rozpoznávání hlasu ano. Tak jako tak, hlasové diktování funguje naprosto perfektně a to dokonce ještě lépe, než jak je tomu u operačního systému Android. iOS 8 skvěle zvládá diktování diakritických znamének a i počet chyb je naprosto minimální. Opět, pro Apple velká pochvala.

Uživatelé iOS mohou využít také iMessage, tedy zprávy, které se v rámci Apple zařízení zasílají zdarma přes datovou síť operátora. Je to velice návyková funkce, nemusíte používat žádnou další dodatečnou aplikaci, jako je například Viber nebo WhatsApp, zkrátka vyberete kontakt a iPhone sám pozná, jestli je na druhé straně taktéž telefon s operačním systémem iOS. Pokud ano, tlačítko „Odeslat“ zmodrá a vy odesíláte zprávu naprosto zdarma. Samozřejmě, můžete vybrat i přílohu. Pokud se zpráva z nějakého důvodu nepodaří odeslat jako iMessage (například nedostupná síť operátora), zpráva se odešle jako klasická SMS. Tento styl přesměrovaného odeslání však můžete v nastavení zakázat, stejně tak jako můžete zakázat celé iMessages a případně i FaceTime.

Kromě textových, hlasových, multimediálních a iMessage zpráv můžete také samozřejmě odesílat a přijímat e-mailovou poštu, a to buď za pomocí integrovaného e-mailového klienta nebo například díky Gmailu. Práce s e-mailovou poštou je stejně snadná, i když někdy narazíte na problémy v seznamu zpráv, kde se ještě mnoho minut přechovávají prázdné e-maily. Obě aplikace zvládají push notifikace, díky kterým nepřijdete o žádný ze svých důležitých e-mailů.

Organizační funkce: vše při starém

Každý správný telefon musí umět pomoci s organizací vašeho času. iPhone 6 si pro nás samozřejmě přichystal klasickou plejádu aplikací, jako je kalendář, budík, kalkulačka, připomínky, diktafon, stopky a další. Navíc si pro všechny uživatele iOS přichystal bonus v podobě stažení některých dříve placených aplikací zdarma. Jedná se o balík iWork a například také iPhoto a iMovie.

Organizační funkce

Pokud ovládáte anglický jazyk, můžete požádat o pomoc hlasovou asistentku Siri. Ta zvládá nastavení budíku, odeslání SMS zprávy, e-mailu, otevře webové stránky, aplikace, zjistí aktuální počasí a jeho předpověď a mnoho dalšího. Bohužel pro našince, čeština je zatím (stále) v nedohlednu.

Organizační funkce

Navigace: bleskurychlá poloha

Apple iPhone 6 může posloužit i jako navigace, díky zvětšenému displeji se k tomu přímo vybízí. Integrovaný je nejenom GPS modul, ale také ruský GLONASS systém. Fixace je s povoleným internetovým připojením bleskurychlá, do 5 vteřin je poloha zobrazena, přesnost je také na velice dobré úrovni a to i v městské zástavbě. Pokud nemáte povolené datové připojení, fixace satelitů je otázkou zhruba 10 vteřin. Záleží, na jakém prostranství se zrovna nacházíte a jestli se jedná o „studený“ start mapové aplikace, nebo ne. Když už mluvíme o navigační aplikaci, máme samozřejmě na mysli Mapy od Applu.

Navigace

Ty ušly pořádný kus cesty, přesto jsou na některých místech satelitní snímky stále velmi špatné. Nic však nebrání tomu, doinstalovat si například Google Mapy, které fungují špičkově. Jak k Mapám od Applu, tak ke Google Mapám bude zapotřebí internetové připojení minimálně pro plánování cesty (část map si do Google Map můžete předběžně uložit), opět ale platí stejná situace a bez problému si můžete dokoupit plnohodnotnou off-line navigaci v podobě například oblíbený Sygic.

Diskuze ke článku
Lukáš
Měl to být nástupce moji pětky, bohužel když to člověk uvidí naživo, tak se jen potvrdí jak nedodělaný přistroj to je, odporný design co k Applu vůbec nesedí, je to jako ušité horkou jehlou, ale hlavně aby to bylo tenké(vzhled před praktičností). Vůči displeji je tělo zbytečně velké, v ruce je strasně nejistý a vyklouznití hrozí skoro pořád hlavně při úchopu jednou rukou, vystupující čočku nekomentuji, to beru jako plivanec do tváře od Applu. Takže než jsem rozsvítil displej věděl jsem, že se mi telefon ani trochu nelíbí a je velice nepraktický. Poté už jen následovalo zklamání z pouhého gigabytu paměti ram a může zde kdokoliv prohlašovat, že to stačí, tak říkám že to nestačí ani u ios, resp tam asi ano, ne však už pro aplikace a další vychytávky tak nějak nikde, nauzný nárůst výkonu oproti 5S taky neoslnil. Když jsem vedle potom položil z3c, měl jsem okamžitě jasno, krásný, výkoný telefon u něhož někdo přemýšlel a který vydrží nabitý dvakrát tolik co moje pětka. Rád jsem přešel.
?
taková malá vtipná výuka na adresu Samsungu. predikce textu v iPhonu 6+ mi opravuje Samsung na Sám šunt. Zrovna jsem napsal zákazníkovi SMS, ze jeho Sám Šunt S5 je připraven osobnímu odberu. Lola :)
Pino
Opravdu nechápu ten "hype" kolem iPhonu. Jen kolik článků se o nich napíše.. Sony Z3 Compact je naprosto po všech stránkách lepší a ještě stojí o 5 tisíc méně a píše se o něm málo. Nikdy jsem nebyl nějaký velký fanoušek Sony, ale kdybych chtěl kompaktní telefon, vůbec bych se tady nerozmýšlel. iPhone vlastně se svými rozměry ani kompaktní neni.
Tomáš Hochmuth
Tomáš Hochmuth
To je sranda, jak tu každý špiní iPhone a přitom ho ani neměl. Sám jsem měl tolik telefonů, že to hezký není. Můj poslední byl iP5S v bílé barvě. Naprosto luxusní kompaktní mobil s perfektním zpracováním, designem a systémem. Trošku mi vadila ta malá velikost, což se nyní vyřešilo. Je nutné si uvědomit, že s iPhonem si nekupujeme pouze displej s procesorem v hliníkové krabičce. Velká přidaná hodnota je v plynulém iOS a v dokonalém spárování s ostatními produkty. Stále se tu píše o XPERII Z3 Compact. Náhodou jsem se na něj byl včera v Novém Smíchově kouknout a musím říct, že nic extra. Dle mě je to nudná tlustá černá cihla, která je nejen docela těžká, co mi tak přišlo, ale navíc se mi absolutně nelíbí Soňácká nadstavba, která je černá, fádní, bez emocí. Displej má Z3 pěkný a jediné plus vidím v odolnosti vůči vodě, ovšem nejsem hovado, aby mi padal telefon do vody. Jinak je to celkem nudný telefon. Jediný konkurent pro iP6 je dle mého One a G3, což jsou velmi hezké kousky.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze