Apple iPhone 6
recenze

Apple iPhone 6

Ten, který určuje pravidla

Apple iPhone 6 vzbudil spoustu rozporuplných emocí ještě předtím, než byl oficiálně představen. Mohlo za to především zvětšení úhlopříčky displeje, což samotný Apple dlouhou dobu odkládal. Větší displej ale nic nevypoví o kvalitách, jaký tedy zvětšený iPhone doopravdy je? Na to vám odpovíme v dnešním testu.

Hardware: Dravec jak má být

Ještě než se pustíme do popisu samotného systému a prostředí iOS 8 celkově, zaměříme se na hardwarovou výbavu. Apple iPhone 6 pohání 64bitový, dvoujádrový procesor Apple A8 taktovaný na 1,4 GHz, nechybí ani pohybový koprocesor Apple M8, který funguje nezávisle na hlavním procesoru. Paměť RAM se ustálila na (dnes již poněkud nízké hodnotě) 1 GB. Apple iPhone 6 se prodává ve třech paměťových verzích, konkrétně v 16, 64 a 128GB provedení. Co se týče svižnosti, Apple opět ukázal, že pokud se zapracuje na optimalizaci systému, není potřeba osmijádrových procesorů ani vysokého taktu, iPhone 6 je příkladně odladěný a rychlý, téměř na nic nebudete čekat a záseky se objeví opravdu sporadicky.

Výsledky benchmark testů

Uživatelské prostředí: iOS 8 v plné parádě

Uvnitř Apple iPhonu 6 samozřejmě nalezneme nejnovější operační systémem iOS 8. Ten byl představen před zhruba půl rokem a nabídne poměrně zajímavá vylepšení, ani ne tak co se týče vzhledu, ale spíše doplňkových funkcí. Začneme ale hezky od začátku. Ze zamknuté obrazovky se snadno dostanete k aplikaci Fotoaparát, a to jednoduše vytažením spodní části směrem nahoru. Odemknutí displeje můžete provést buď pomocí Touch ID nebo pomocí čtyřmístného PINu, samozřejmě se můžete obejít i bez autorizace a displej odemknout klasickým posunem do strany. Ovládací centrum zůstalo prakticky beze změny, stále tedy máte přístup k nejčastějším přepínačům (letecký režim, Wi-Fi, Bluetooth, režim Nerušit, zámek obrazovky), kromě toho můžete ovládat také hudební přehrávač, snižovat/zvyšovat jas nebo zapnout některou z aplikací (baterka, minutka, kalkulačka nebo fotoaparát).

Uživatelské prostředí

Co se týče notifikačního centra, zde už změny nastaly. iOS 8 je první verzí systému iOS, ve které můžete kromě instalace klávesnic třetích stran instalovat také widgety. A právě ony widgety se následně zobrazí v notifikačním centru. To standardně zastřešuje dvě záložky, záložku dnes a oznámení. V záložce dnes naleznete klasický přehled, tedy informace o datu, dnu v týdnu, počasí a také se zde nachází náhledy kalendáře, akcií, připomínek, náhledu dalšího dne a také informace o stavu provozu. Pokud vám jakákoliv položka nevyhovuje, přes nabídku upravit ji snadno odstraníte, případně znovu přidáte. Druhá záložka oznámení slučuje všechny zmeškané události z různých aplikací, seřadit si je můžete buď podle času, nebo dle typu dané události.

Uživatelské prostředí

Vyhledávání napříč celým telefonem probíhá opět pomocí Spotlight, které se aktivuje gestem posunutí displeje dolů zhruba ze 3/4 obrazovky a je přitom jedno, na jaké kartě hlavní obrazovky se momentálně nacházíte. V nastavení si můžete vybrat konkrétní kategorie, ve kterých bude iPhone vyhledávat, nechybí ani vyhledávání přímo na internetu. Malou změnou prošla také hlasová asistentka Siri. Pokud je zařízení zapojeno k nabíječce, můžete Siri probudit hlasovým povelem „Hey Siri“, tedy bez nutnosti mačkat tlačítko plochy. Celkem překvapivě toto funguje i v případě, že je displej zcela uzamčen. Zkrátka vyslovíte hlasový povel, displej se odemkne a asistentka je připravena pro vaše povely.

Na rozdíl od iPhonu 6 Plus nedisponuje „šestka“ zobrazením displeje v režimu na šířku, co ovšem iPhonu 6 nechybí je možnost přizpůsobení, respektive přiblížení. Hned při úvodním nastavení nového iPhonu se vás systém dotáže, zda chcete zobrazit displej klasicky, nebo zvětšeně. Nejde o nic jiného než zvětšení/zmenšení ikon a popisků, pokud tedy zvolíte zvětšený režim, na displej se vám vejde stejný počet ikon, jako na displej iPhonu 5s. Pokud ovšem zvolíte režim standardní, na výšku bude k dispzici jeden řádek navíc a tedy další prostor pro nové aplikace. Počet aplikací v doku se nijak nemění, stále zde umístíte maximálně 4 ikony. Tím možnost přizpůsobení ovšem nekončí. Pokud kdekoli v nabídce dvakrát rychle za sebou poklepete (pozor, poklepete, ne zmáčknete) na tlačítko Home Button (respektive na senzor TouchID), displej se celý kompletně přisune ke spodní liště. Ano, posune, nezmenší. Pokud tedy toto gesto vyvoláte v číselníku, o spodní část displeje přijdete. Na své místo vše vrátíte opětovným poklepáním na Home Button, případně po 10 vteřinách se vše na své místo vrátí automaticky.

Uživatelské prostředí

I když se může zdát, že displej iPhonu 6 není tak velký, aby byl takovýto režim nutný, zvykli jsme si na něj poměrně rychle. Hodí se vždy, když byste jinak museli prst zbytečně napínat na svrchní část obrazovky, typicky pro stažení notifikačního centra nebo při snaze kliknout na v nejvyšším bodě usazenou ikonu. Z dalších novinek iOS 8 můžeme zmínit přítomnost nejčastěji kontaktovaných osob v multitaskingovém okně, případně možnost odepisovat na notifikace (například SMS zprávy) přímo z vyskakovacího okna (případně z uzamčené obrazovky) bez nutnosti konkrétní aplikaci přímo spouštět. Novinkou je také vestavěná aplikace Zdraví, která díky pohybovému koprocesoru Apple M8 spolehlivě monitoruje vaše sportovní aktivity. Drobnou novinkou je pak přítomnost nových tapet. Podrobně jsme se na novinky v iOS 8, včetně videopohledu, podívali v tomto článku.

Uživatelské prostředí

Abychom však novou verzi iOS 8 pouze nechválili, zmíníme také problémy, na kterém jsme po čas testování narazili. Zatímco na starších iPhonech může nová aktualizace vypadat prakticky bezproblémově, na nových iPhonech se opakuje situace jako při příchodu Apple iPhone 5 – aplikace sice spustit lze, ovšem ne všechny jsou ještě přizpůsobeny pro větší displeje. U iPhonu 6 situace naštěstí není tak tragická, jako u většího iPhonu 6 Plus, přesto jsou některé aplikace opravdu přerostlé a vůbec nevyužívají potenciál většího displeje. Naštěstí, za dobu testování jsme nenarazili na aplikaci, která by padala nebo nešla spustit. Problémem je tak pouze „přerostlé“ zobrazení.

Multimediální funkce: zabaví vás

Ve chvílích nudy, nebo při dlouhé chvíli potřebujeme společníka, který zabaví. A iPhone 6 vás rozhodně nudit nebude. Důvodů, které tento fakt podporují, je hned několik. Tak například hudební přehrávač, ten je dnes již zažitým standardem. Během přehrávání hudby nechybí opakování, náhodná volba i ekvalizér. Hudební přehrávač můžeme ovládat i při uzamčené obrazovce nebo vyvoláním ovládacího centra. Hráči zase ocení nepřeberné množství her, které mohou v Apple Storu nalézt.

Multimediální funkce

Vestavěný videopřehrávač levou zadní zvládne přehrávání videí v rozlišení FullHD, kamenem úrazu jsou ovšem striktně dané formáty a kodeky. Nechte si zdát o formátech MP4, avi či kontejnerech xVid či DivX. Apple se striktně drží svého formátu .mov. Pořízená videa z fotoaparátu mají své místo působnosti v obrázcích. Naopak, nahrávaná videa, ať z iTunes nebo ve formě podcastů, jsou ukládána pod položku Videa.

Diskuze ke článku
Lukáš
Měl to být nástupce moji pětky, bohužel když to člověk uvidí naživo, tak se jen potvrdí jak nedodělaný přistroj to je, odporný design co k Applu vůbec nesedí, je to jako ušité horkou jehlou, ale hlavně aby to bylo tenké(vzhled před praktičností). Vůči displeji je tělo zbytečně velké, v ruce je strasně nejistý a vyklouznití hrozí skoro pořád hlavně při úchopu jednou rukou, vystupující čočku nekomentuji, to beru jako plivanec do tváře od Applu. Takže než jsem rozsvítil displej věděl jsem, že se mi telefon ani trochu nelíbí a je velice nepraktický. Poté už jen následovalo zklamání z pouhého gigabytu paměti ram a může zde kdokoliv prohlašovat, že to stačí, tak říkám že to nestačí ani u ios, resp tam asi ano, ne však už pro aplikace a další vychytávky tak nějak nikde, nauzný nárůst výkonu oproti 5S taky neoslnil. Když jsem vedle potom položil z3c, měl jsem okamžitě jasno, krásný, výkoný telefon u něhož někdo přemýšlel a který vydrží nabitý dvakrát tolik co moje pětka. Rád jsem přešel.
?
taková malá vtipná výuka na adresu Samsungu. predikce textu v iPhonu 6+ mi opravuje Samsung na Sám šunt. Zrovna jsem napsal zákazníkovi SMS, ze jeho Sám Šunt S5 je připraven osobnímu odberu. Lola :)
Pino
Opravdu nechápu ten "hype" kolem iPhonu. Jen kolik článků se o nich napíše.. Sony Z3 Compact je naprosto po všech stránkách lepší a ještě stojí o 5 tisíc méně a píše se o něm málo. Nikdy jsem nebyl nějaký velký fanoušek Sony, ale kdybych chtěl kompaktní telefon, vůbec bych se tady nerozmýšlel. iPhone vlastně se svými rozměry ani kompaktní neni.
Tomáš Hochmuth
Tomáš Hochmuth
To je sranda, jak tu každý špiní iPhone a přitom ho ani neměl. Sám jsem měl tolik telefonů, že to hezký není. Můj poslední byl iP5S v bílé barvě. Naprosto luxusní kompaktní mobil s perfektním zpracováním, designem a systémem. Trošku mi vadila ta malá velikost, což se nyní vyřešilo. Je nutné si uvědomit, že s iPhonem si nekupujeme pouze displej s procesorem v hliníkové krabičce. Velká přidaná hodnota je v plynulém iOS a v dokonalém spárování s ostatními produkty. Stále se tu píše o XPERII Z3 Compact. Náhodou jsem se na něj byl včera v Novém Smíchově kouknout a musím říct, že nic extra. Dle mě je to nudná tlustá černá cihla, která je nejen docela těžká, co mi tak přišlo, ale navíc se mi absolutně nelíbí Soňácká nadstavba, která je černá, fádní, bez emocí. Displej má Z3 pěkný a jediné plus vidím v odolnosti vůči vodě, ovšem nejsem hovado, aby mi padal telefon do vody. Jinak je to celkem nudný telefon. Jediný konkurent pro iP6 je dle mého One a G3, což jsou velmi hezké kousky.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze