Apple iPhone 6 Plus
recenze

Apple iPhone 6 Plus

Ve velkém stylu

Nikdy neříkej nikdy. To je pořekadlo, které Apple ne vždy úplně dodržuje a nejnovější Apple iPhone 6 Plus je toho jasným důkazem. Vždyť, kdo by ještě před rokem řekl, že Apple přispěchá s 5,5palcovým tabletofonem? Tak či tak, nový iPhone 6 Plus dokázal upoutat pozornost, a o to tu přeci celou dobu jde.

Baterie: výdrž, která potěší

Baterii si doma (dle zvyklostí) uživatelsky zkrátka nevyměníte, a pokud byste se o to přeci jen pokoušeli, přicházíte automaticky o záruku, proto důrazně doporučujeme případnou výměnu přenechat autorizovanému servisu produktů Apple. Integrovaná baterie nabízí na dnešní poměry poněkud nízkou kapacitu, konkrétně 2 915 mAh. Jak již ale ze zkušeností víme, u výrobků od značky Apple jde především o optimalizaci výkonu, a proto to není s výdrží iPhonu 6 Plus nikterak tragické. Dalo by se říct, naopak. Pokud jsme chválili výdrž nového iPhonu 6, u iPhone 6 Plus je situace ještě o poznání lepší, a to i přes větší, tedy energeticky náročnější, displej. Při běžně náročném používání, které zahrnuje neustálé odepisování na internetovém messengeru, zhruba 2 hodiny hovoru a občasné prohlížené webových stránek, iPhone 6 Plus v klidu přečká den a půl, tedy od rána do odpoledne následujícího dne.

Apple iPhone 6 Plus

Pokud se ovšem omezíte na občasné použití, snížíte jas displeje na minimum a omezíte brouzdání po internetu, zkrátka s trochou snahy by nejnovější iPhone 6 Plus vydržel i dva dny nenáročného používání. Pokud naopak do hry zapojíte GPS, případně hraní z některých na výkon náročných 3D her, iPhone „vyšťavíte“ během pár hodin. Celkově vzato, výdrž nás příjemně překvapila a nejnovější iOS 8 už není takovým „žroutem“, jako byly předchozí verze.

Zařízení Stream videa Kapacita baterie Operační systém
Apple iPhone 6 Plus 9:14 hod. 2 915 mAh iOS 8
LG G3 7:10 hod. 3 000 mAh Android 4.4 KitKat
Huawei Ascend Mate 7 9:40 hod. 4 100 mAh Android 4.4 KitKat
Nokia Lumia 1520 6:47 hod. 3 400 mAh Windows Phone 8.1
Samsung Galaxy Note 3 6:29 hod. 3 200 mAh Android 4.4 KitKat

Samozřejmě jsme nezapomněli provést ani naše standardizované testy výdrže. Telefon streamoval za pomocí Wi-Fi video o rozlišení 1080p, v telefonu byla vložena SIM karta přihlášená k síti 3G, aktualizace byly vypnuty a jas displeje byl nastaven na 50 %. Zvuk byl směřován do sluchátek, hlasitost byla nastavena na 50 %. Video bylo přehráváno celkem 9 hodin a 14 minut, což je velmi nadprůměrný výsledek. Potěší také extrémně krátká doba nabíjení, na 80 % se Apple iPhone 6 Plus nabije za 1 hodinu a 20 minut, na 100 % si počkáte o dalších 17 minut déle.

Zvuk: etalon mezi smartphony

V čem telefony od Applu vždy kralovaly a jednoznačně kralují dodnes je maximální možná hlasitost a samotná kvalita zvuk, zde není Apple iPhone 6 Plus žádnou výjimkou. Není nutné nastavovat hlasitost na maximální hodnotu, abyste nepřeslechli příchozí notifikaci nebo hlasový hovor. V tomto ohledu opravdu nemáme co vytknout. Díky dvojici mikrofonů je kvalitní také požitek z telefonování, veškeré nežádoucí ruchy jsou eliminovány na minimum. Apple si zkrátka s kvalitou reprodukce vyhrál do posledního detailu. Další pro Apple důležitou složkou je zvukový výstup, a ten je jako obvykle na profesionální úrovni. Je jedno, jestli posloucháte vaše oblíbené písničky z hlasitého reproduktoru, který je umístěný na spodní straně, a který zaujme kvalitním zvukem, nebo si vychutnáváte zvuk z kvalitních v balení přibalených sluchátek EarPods, výsledek je vždy stejný – špičkový.

Anatomicky tvarovaná a futuristicky vypadající pecková sluchátka EarPods se vyznačují hutným podáním basů. Sluchátka se navíc mohou pochlubit zvýšenou odolností proti potu a vodě. Na kabelu mají také tlačítko pro příjem a ukončení hovoru, které zároveň poslouží při procházení skladeb, bez nutnosti telefon vyndávat z kapsy, to už ale známe. Nezapomnělo se ani na tlačítka pro regulaci hlasitosti. V případě, že vám sluchátka „nepadnou do noty“' nebo vám z uší vypadávají, není problém připojit sluchátka vlastní, pro běžného posluchače jsou však ty standardně dodávaná naprosto dostatečná a v uších drží dobře téměř každému. Po zvukové stránce se tedy jedná o jedno z nejlepších volně dostupných zařízení.

Displej: špičková kvalita

Displej, to je to, oč tu běží. Největší změnou letošních iPhonů je bezesporu nárůst velikosti úhlopříčky displeje, a v tomto ohledu to Apple vzal opravdu „hopem“. Dlouhou dobu držená velikost 3,5, respektive 4 palce je pryč a s iPhonem 6 Plus přichází displej s úhlopříčkou 5,5 palce a směle se tak řadí mezi tabletofony. Stejně jako úhlopříčka povyrostlo i rozlišení, konkrétně na současných 1 920 × 1 080 pixelů, jedná se tedy o klasický FullHD zobrazovač, což je mimochodem nejvyšší rozlišení, které Apple v iPhonech kdy použil. Mnohem lepší je to také s jemností a iPhone 6 Plus si může připsat další prvenství – jemnost displeje překročila 400 ppi. Technologie TFT IPS samozřejmě zůstala zachována, stejně jako ochrana v podobě krycího skla Gorilla Glass 3. A jaký tedy displej doopravdy je?

Displej je špičkový

Musíme uznat, že špičkový. A to netvrdíme pouze my, displej nejnovějšího iPhonu 6 Plus je hodnocen jako nejlepší displej v mobilních zařízeních. Displej je skvěle čitelný i na přímém slunečním světle, nabízí příkladné pozorovací úhly a barevné podání, kdy černá je opravdu černá a bílá zase příkladně bílá. Skvěle funguje i senzor okolního světla, na displej je zkrátka radost pohledět. Apple opět dokazuje, že není důležité, jaké má zařízení rozlišení, případně jakou jemností zobrazení se chlubí, vše záleží na mnoha dalších aspektech, jako je například zvolení vhodného polarizéru.

A jak je to tedy s ergonomií? Nebudeme vás napínat, tabletofon je tabletofon a iPhone 6 Plus naplňuje všechna pozitiva, ale také negativa, která se k nim vážou. Pokud dáte vedle iPhonu 6 Plus iPhone 6 a nebo 5s, působí opravdu směšně male, iPhone 6 Plus je zkrátka zařízení, které boří všechny zažité standardy. Největším problémem však není velká úhlopříčka displeje, ale jak jsme již řekli, široké rámečky okolo displeje. Telefon díky nim působí ještě více mohutnějším dojmem, ovládání jednou rukou je téměř nemožné, tedy pokud nechcete riskovat vyklouznutí iPhonu z ruky.

Diskuze ke článku
blue.sun
U iPhonu 6 Plus vidím značně nevyužitý potenciál velkého displeje. Jako by Apple představil velký telefon, ale vlastně si s ním nevěděl rady. Stejný počet ikonek jako u čtyřpalců? Mohlo být přeci jen o sloupec více, plocha na to je. Na rozdíl od Note v podstatě nic, co by takový displej využilo.
No a dále vidím ztracený potenciál u foťáku. Když už 8 MPix, kvalita by tomu taky měla odpovídat. Místo toho chybí detaily, přebývá spousta šumu, ani ostrost se mi nezdá zrovna ideální. Asi kde není dobrý hardware, ani systém to nedožene.
Noxius
"Integrovaná baterie nabízí na dnešní poměry poněkud nízkou kapacitu, konkrétně 2 915 mAh." wtf ? to akože keď má telefón o 200-300 mah menej než vlajkové lode u androidu, tak už je to nízka kapacita? :D
Breta
Lumia 1520 za 15000? LG G3 za 14000? Opravdu? Na Mallu za L1520 11 290, u CZC G3 11 990. Co to má být? V cenách máte dobrej guláš, nebo se Vám nechtělo vyhledávat (mě to dalo cca 2 minuty).
Lukáš
Tady se velikost displeje nijak extra nevyužívá, jako třeba o Notu4 a kdybych chtěl takto velký mobil, asi bych sáhl po Nexusu6. Tady Apple vsupuje do vod kde už je celkem plno.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze