Apple iPhone 5s
recenze

Apple iPhone 5s

(r)evoluce jablečného úsilí

Ať už máte telefony od Apple v oblibě, nebo jimi opovrhujete, jedno se jim přiznat musí. Málokterá novinka výrobce mobilních telefonů dokáže vzbudit tolik různých emocí, jako právě Apple se svými iPhony. Dnes recenzovaný Apple iPhone 5s rozhodně není žádnou výjimkou. Opět se můžete těšit na ukázkové zpracování, odladěné prostředí a perfektní navázání na další Apple zařízení a služby. Oficiální cenovka startující na 17 390 Kč bez úvazku za nejnižší paměťovou verzi už však takovou radost neudělá. Otázka zní jasně: stojí tedy vůbec za to?

Baterie a výdrž

Ani iPhone 5s stejně jako jeho předchůdci, nenabízí uživatelsky vyměnitelnou baterii. V případě vlastního zásahu do zařízení bohužel automaticky přicházíte o záruku, proto důrazně doporučujeme případnou výměnu přenechat autorizovanému servisu produktů Apple. Integrovaná baterie nabízí na dnešní poměry poněkud nízkou kapacitu, konkrétně 1 570 mAh, i když oproti iPhonu 5 kapacita narostla znatelně (iPhone 5 nabízí baterii s kapacitou 1 507 mAh. iPhony se nikdy nevyznačovaly delší dobou výdrže na jedno nabití, vždy se jednalo o ''jednodenní smartphony'', obzvlášť iPhone 5 na tom nebyl zrovna dobře. Apple iPhone 5s nás však, stejně jako nedávno testovaný iPhone 5c, mile překvapil.

Kapacita integrované baterie činí 1 570 mAh

Není totiž žádný problém dosáhnout dvoudenní výdrže, a to i pokud nebudete telefon příliš šetřit. Pokud budete využívat služeb GPS, budete poměrně dost surfovat na internetu pomocí Wi-Fi a na závěr si pustíte několik dílů vašeho oblíbeného seriálu, z iPhonu 5s se stane klasický jednodenní smartphone. Pokud si vystačíte s pár minutami hovoru, odešlete několik SMS zpráv, občas se podíváte na internet a vyfotíte pár fotografií, dvoudenní výdrž již není ničím nereálným. Opět tedy záleží, do jaké míry svůj telefon hodláte využívat. Lepší výdrž je dána lepší optimalizací systému iOS 7, který s baterií lépe hospodaří. K nabíjení slouží dodávaná nabíječka s Lightning koncovkou. Tento konektor je praktický hlavně z toho důvodu, že je jedno, jakou stranou ho telefonu vsunete, odpadá tedy strach z poškození konektoru. Pro uživatele starších iPhonů (4S a dále) je však problém s příslušenstvím, které se rázem stane nekompatibilním. Apple se to pokusil vyřešit doplňkem v podobě ''převaděče'' z Lightning na klasický 30pinový konektor. Jeho cena je však vysoká a praktičnost dosti mizivá. Pro doplnění, k dispozici je také převaděč z Lightning konektoru na klasický microUSB konektor.

Samozřejmě jsme nezapomněli provést naše standardizované testy výdrže. Telefon byl přihlášen do 3G sítě, streamovali jsme HD video (720p) pomocí zabezpečeného Wi-Fi připojení a zvuk byl posílán do standardně dodávaných sluchátek. Jas displeje byl na hodnotě 50 %, stejně jako hlasitost zvuku. Synchronizace na pozadí byly potlačené. Telefon vydržel celkem 7 hodin a 34 minut, což je velice příjemný výsledek. Doba nabíjení je poměrně rychlá, na 80% své kapacity se baterie nabije za 1 hodinu a 43 minut, na 100% budete čekat celkem 2 hodiny a 17 minut, výsledky jsou tedy podobné jako u plastového ‘‘bratříčka‘‘ iPhonu 5c.

Zvuk

V čem telefony od Apple excelují, je maximální hlasitost a kvalita zvuku a iPhone 5s není výjimkou. Není nutné nastavovat hlasitost na maximální hodnotu, abyste nepřeslechli příchozí notifikaci nebo hlasový hovor. V tomto ohledu opravdu nemáme co vytknout. Díky dvojici mikrofonů je kvalitní také požitek z telefonování, veškeré nežádoucí ruchy jsou eliminovány na minimum. Apple si zkrátka s kvalitou reprodukce vyhrál do posledního detailu.

Hlasitý reproduktor se nachází na spodní části telefonu

Další pro Apple důležitou složkou je zvukový výstup, a ten je jako obvykle na profesionální úrovni. Je jedno, jestli posloucháte vaše oblíbené písničky z hlasitého reproduktoru, který je umístěný na spodní straně, a který zaujme kvalitním zvukem, nebo si vychutnáváte zvuk z kvalitních v balení přibalených sluchátek EarPods, výsledek je vždy stejný - stejně kvalitní. Inovovaná, anatomicky tvarovaná a futuristicky vypadající pecková sluchátka se vyznačují hutným podáním basů, zvuk už není tak plechový jako u předešlé generace sluchátek, které Apple ke svým telefonům standardně dodával. Nová sluchátka se navíc mohou pochlubit zvýšenou odolností proti potu a vodě. Na kabelu mají sluchátka také tlačítko pro příjem a ukončení hovoru, které zároveň poslouží při procházení skladeb, bez nutnosti telefon vyndávat z kapsy, to už ale známe. Nezapomnělo se ani na tlačítka pro regulaci hlasitosti. V případě, že vám sluchátka ''nepadnou do noty'' nebo vám z uší vypadávají, není problém připojit sluchátka vlastní, pro běžného posluchače jsou však ty standardně dodávaná naprosto dostatečná a v uších drží dobře téměř každému. Po zvukové stránce se tedy jedná o jedno z nejlepších volně dostupných zařízení.

Displej

Displej žádnou změnou neprošel, je tedy identický jako v případě iPhonu 5 a plastového 5c. 4palcový TFT IPS Retina displej nabízí rozlišení 640 × 1136 pixelů, výsledná jemnost displeje je 326 ppi. V dnešní době se tak nejedná o ten nejjemnější a nejkvalitnější displej, který na poli mobilních telefonů můžeme nalézt, přesto je jeho kvalita perfektní - displej je jemný, jednotlivé body jsou vzhledem k menší úhlopříčce běžným pohledem nerozpoznatelné, těšit se můžete díky vysoké intenzitě jasu také na skvělou čitelnost na přímém slunci. Díky technologii displeje jsou příkladné také pozorovací úhly. Barvy i kvalita zobrazení jsou skvělé z jakéhokoliv úhlu pohledu.

Displej, ač nemá FullHD rozlišení, rozhodně ostudu neudělá

Na rozdíl od některých jiných telefonů displej ve větší míře nezachycuje mastnoty ani nečistoty. Apple totiž použil velmi kvalitní oleofobní vrstvu eliminující vaše otisky prstů. Dalším bodem k dobru je ochrana displeje, který nevykazuje žádné škrábance ani po delší době užívání. Ochranné sklo Gorilla Glass není na okrasu a skutečně displej chrání.

Touch ID

Dlouho to byly pouze spekulace, čím více se však blížilo finální představení nového iPhonu 5s, tím více bylo jasné, že se nejedná pouze o vtip. Ano, samozřejmě mluvíme o jednom z nejzásadnějších vylepšení, o čtečce otisků prstů – Touch ID, chcete-li. Vzhledově jsme si vylepšený Home Button popsali v kapitole o vzhledu zařízení, to hlavní se ale skrývá uvnitř. Teď se tedy v krátkosti podíváme na samotné fungování čtečky v reálném životě. Čtečka otisků prstů sice není žádným přelomovým vynálezem, Apple ale jako vždy dohnal celou myšlenku k dokonalosti. Ale pěkně od začátku. Samotné nastavení čtečky můžete provést rovnou při samotné aktivaci zařízení. Telefon vás tedy vyzve nejenom k zadání čtyřmístného autorizačního PIN kódu, ale také k aktivaci Touch ID. Tento krok samozřejmě můžete přeskočit a doplnit ho později. Samotná aktivace čtečky probíhá několikanásobným přikládáním palce (nebo jiného, vámi zvoleného prstu). Telefon vždy jemně zavibruje, aby vás upozornil na úspěšné zaznamenání znovupřiložení daného prstu. Indikátorem stavu je také červeně se zbarvující silueta otisku prstu, která ukazuje, do jaké míry je aktivace hotova. Po dokončení této části vás telefon vyzve k přiložení prstu bočními partiemi, aby byl oskenovaný otisk co nejdokonalejší a nejdetailnější a abyste nemuseli prst přikládat celou plochou bříška prstu.

Pohled na Home Button

Celý proces aktivace trvá zhruba jednu minutu. Je sice trochu zdlouhavější, na druhou stranu je to z pochopitelných důvodů. A samotné fungování čtečky? Jedním slovem: perfektní. Čtečka funguje místo čtyřmístného PIN kódu k odemčení zařízení, ale také k autorizaci nákupů na App Store. Celková doba autorizace je něco málo přes jednu vteřinu, přesto se jedná o rychlejší způsob odemknutí/autorizace, než při zadávání PINu nebo textového hesla. Navíc se tímto stalo pohodlnější i odemykání přístroje. Stačí u zhasnutého displeje stisknout home button a nechat přiložený palec, telefon se sám aktivuje, proběhne snímání otisků prstu a následně se telefon odemkne. Celé to trvá opět asi vteřinu. Samotnou aktivaci Touch ID samozřejmě můžete provést také později v samotném nastavení telefonu. Zde si dokonce můžete nastavit i další prsty, kterými chcete telefon odemykat. Zařízení tak může odemykat i více uživatelů, pokud je jejich otisk v databázi zaznamenán. Pokud se stane, že telefon váš prst nerozpozná (většinou za to mohou zmrzlé či mokré prsty nebo špatný úhel přiložení), vyzve vás k opětovnému pokusu/přiložení prstu. Pokud telefon váš otisk zkrátka odmítne, stále máte možnost odemknout telefon klasickým čtyřmístným PINem. Z vlastní zkušenosti však můžeme potvrdit, že se nerozpoznání otisku téměř nesává. Občas nastane větší prodleva, než se otisk rozpozná, jinak vše funguje naprosto spolehlivě. Jak jsme již zmínili, čtečka může posloužit i jako autorizační prostředek při autorizaci vlastníka při nákupu v App Store.

Průběh nastavení Touch ID, autorizovat můžete i vícero prstů

První nákup je nutné potvrdit klasickým heslem, další nákupy už jsou standardně realizovány pomocí Touch ID. Čtečka otisků prstů funguje opravdu perfektně, během pár dní vám její používání přijde naprosto přirozené, jako kdyby byla v mobilních telefonech implementována odjakživa. A to je přesně to, co na Applu lidé obdivují – implementuje moderní technologie způsobem, který lidem přijde velmi jednoduchý. Za tento krok Apple rozchodně chválíme. Dalším potěšujícím faktem je, že Apple (alespoň prozatím) nezpřístupnil Touch ID vývojářům aplikací třetích stran. Nikdy totiž nevíte, do jakých rukou se může váš naskenovaný otisk dostat. Standardně je otisk umístěn v zašifrované podobě pouze v samotném zařízení, nebude se tedy sdílet na iCloud ani na jiné online úložiště. Jak už ale víme, i samotnou čtečku lze poměrně snadno oklamat. Prolomení trvalo pár dní, stačí k tomu detailně nasnímaný otisk prstu dané osoby a pár dalších věcí. Pro běžné uživatele je však tento způsob zabezpečení dostačující. My jsme samozřejmě požádali hned několik rádoby ‘‘narušitelů‘‘ o vyzkoušení odemknutí, iPhone však ani v jednom případě přístup neautorizoval a požadoval opětovný pokus.

Diskuze ke článku
Jan Bartoš
Jan Bartoš
A těch změn.....it..... také není tolik....
zbrenda wols
no tak o tom odladenom ios 7 by som radsej pomlcal. mam ip5 takze hovorim z praxe. a dnesny itunes pre windows? to je katastrofa sama o sebe. tak neodladeny spomaleny tazkopadny a obmedzeny program na spravu som este nevidel
Pavel
Jen bych Vás opravil, Slo-mo video je v rozlišení 720p ;)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze