Apple iPhone 12 mini
recenze

Apple iPhone 12 mini

mini s maxi problémem
15

Uživatelé toužící po menších telefonech nemají v posledních letech na růžích ustláno. Vlajkové lodě jsou zpravidla velká „pádla“, a pokud se již na trhu objeví malé zařízení, často nedisponuje až tak zajímavou výbavu, případně má jiné nedostatky. Řešení ale přináší Apple s novým iPhonem 12 mini. Jak se povedl nejmenší 5G telefon současnosti?

Konektivita: včetně 5G a eSIM

Nový iPhone 12 mini disponuje vším důležitým, kromě podpory 5G sítí nebo eSIM se jedná například o Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 či navigačními systémy Galileo, GLONASS, GPS či QZSS.

Líbilo se nám
  • nic důležitého neschází

Fotoaparát: neznáme se odněkud?

Fotoaparáty iPhonu 12 mini jsou identické se základním iPhonem 12, jehož recenzi vám rovněž doporučuji si přečíst, pokud uvažujete o nákupu některého z iPhonů 12. Telefon disponuje kromě hlavního snímače (nově s clonou f/1.6) rovněž ultraširokoúhlým objektivem s rozsahem 120 stupňů. Právě ultraširokoúhlý objektiv by se údajně mohl dočkat v příští generaci hardwarového vylepšení, v současnosti je totiž identický jako u iPhonů 11. Má sice široký rozsah, umí vcelku dobře pracovat s expozicí i dynamickým rozsahem a dokonce nově podporuje noční režim, ale na trhu jsou již rozhodně i lepší ultraširokoúhlé objektivy.

Hlavní snímač Ultraširokoúhlý objektiv
Rozlišení 12 Mpx 12 Mpx
Světelnost objektivu f/1.6 f/2.4
Ohnisková délka 26 mm 13 mm
Velikost pixelů 1,4 µm ? µm
Stabilizace optická bez stabilizace
Zaostření Dual Pixel PDAF fixní

Hlavní snímač fotí pěkné kontrastní snímky, dokáže zachytit slušnou míru detailů a rovněž má vcelku spolehlivé HDR, ačkoliv v některých momentech nezafunguje úplně tak, jak bych si představoval. Každopádně se však můžete těšit na podařené snímky, ačkoliv mají ve srovnání s jinými fotomobily občas mírně nažloutlý nádech. Jinde je to však například zase nádech do modra, takže záleží na vašich preferencích. Noční režim také nezklamal, snímek dokáže automaticky prosvítit podle úrovně světla, takže uživatel nemusí na nic myslet.

Denní snímky

Noční snímky

12Mpx selfie kamerka fotí líbivé fotografie a vcelku dobře si dokáže poradit s protisvětlem. Dokonce je nově k dispozici noční režim. Nakonec musím zmínit podporu natáčení v HDR Dolby Vision, tento formát však oceníte pouze, pokud si takováto videa máte na čem přehrát. Kvalita videí obecně se řadí k tomu nejlepšímu, s čím se lze setkat. Přeostřování funguje rychle, videa mají pěkné vyobrazení barev a zařízení bez problémů natáčí ve 4K při 60 FPS.

Líbilo se nám
  • kvalitní hlavní snímač
  • podpora nočního režimu
  • špičková videa
Nelíbilo se nám
  • ultraširokoúhlý objektiv nezklame, ale mohl by být lepší

Software: iOS s plusy i mínusy

Operačním systémem je v případě iPhonu 12 mini nový iOS 14, na nějž jsme se podrobně zaměřili v samostatném článku. Běh telefonu je velmi svižný (stejně jako u 12 Max Pro s 6 GB RAM), uživatel tak v podstatě nikdy na nic nečeká. Ovládání prostředí iOS na takto malém displeji je rovněž bez problémů.

Vyzkoušeli jsme betu iOS 14

Líbilo se nám
  • bez výtek
Diskuze ke článku
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Při nutnosti s sebou tahat powerbanku, mi výhoda malých rozměrů nějak nedává smysl.
Alin Lasicka
Alin Lasicka
Parádní recenze. Ten verdikt up-down palce u každé položky je skvělý, to se mi fakt hodně líbí. Díky moc.
Porydge Covername
Porydge Covername
Za 15-16k by to byl hodně zajímavej stroj.
Marek Smidak
Marek Smidak
Nikdo si na výdrž nestezuje, naopak je vyšší než u iPhone SE 2020, takže soudím, že to bude nějakou aplikací. A ani bych se nedivil, kdyby tím gmailem.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze