Apple iPhone 12 mini
recenze

Apple iPhone 12 mini

mini s maxi problémem
15

Uživatelé toužící po menších telefonech nemají v posledních letech na růžích ustláno. Vlajkové lodě jsou zpravidla velká „pádla“, a pokud se již na trhu objeví malé zařízení, často nedisponuje až tak zajímavou výbavu, případně má jiné nedostatky. Řešení ale přináší Apple s novým iPhonem 12 mini. Jak se povedl nejmenší 5G telefon současnosti?

Displej: nejjemnější ze všech

Zobrazovací panel iPhonu 12 mini se chlubí uhlopříčkou 5,4" a rozlišením 1 080 × 2 340 pixelů. Výsledná jemnost 476 PPI je tak nejvyšší z celé řady iPhonů 12.

Pochopitelně se jedná o kvalitní OLED panel, který nabídne pěkné barevné podání, skvělé pozorovací úhly i dostatečně vysoký jas, ačkoliv má například iPhone 12 Pro Max ještě o něco vyšší maximální svítivost. S telefonem jsem každopádně neměl problém s čitelností ani na přímém slunci a zážitek mi nijak výrazně nekazila ani absence vyšší obnovovací frekvence, které se pravděpodobně dočkáme až u další generace.

Co příliš nepotěší, je výrazný průstřel, který působí vzhledem k menší uhlopříčce ještě mohutnějším dojmem. Na druhou stranu se v něm ukrývají senzory pro Face ID a také 12Mpx selfie kamerka. Odemykání obličejem je stále velmi spolehlivé, ačkoliv v době nošení roušek budete minimálně jednou za čas využívat také číselný kód.

Líbilo se nám
  • kvalitní OLED panel
  • plochá obrazovka
Nelíbilo se nám
  • výrazný výřez

Zvuk: solidní stereo

Také iPhone 12 mini má i přes svou velikost duální reproduktory. Jeden se nachází ve spodním rámečku, druhý pak klasicky v telefonním „sluchátku“. Dohromady vykouzlí solidní stereo efekt a řadí se mezi jasný nadprůměr. Pokud byste od iPhonu chtěli ještě lepší zvuk, doporučuji iPhone 12 Pro Max, i tak ovšem nabídne mini velmi kvalitní ozvučení.

Líbilo se nám
  • kvalitní stereo reproduktory

Výkon hardwaru: nedostižný

Podobně jako jsem uváděl v recenzi základního iPhonu 12, i u mini se můžete spolehnout na naprostý dostatek výkonu, který zaručí, že bude telefon svižně fungovat i za několik let. Během používání se mi navíc nestalo, že by se zařízení zaseklo nebo nějak zpomalilo. Pochválit musím také práci s teplem, neboť se telefon ani při náročnější práci nijak výrazně nezahřívá.

Jedinou nevýhodou je snad pouze nižší startovací kapacita úložiště ve srovnání s řadou Pro. Z 64GB úložiště zůstane dostupných přibližně 45 GB, většině uživatelů bych tedy doporučoval sáhnout alespoň po 128GB variantě.

Líbilo se nám
  • naprostý dostatek výkonu
Nelíbilo se nám
  • nižší startovací velikost úložiště

Výdrž baterie: hořké zklamání

Již delší dobu víme, že kapacita baterie iPhonu 12 mini je žalostně nízká (konkrétně 2227 mAh), avšak vzhledem k tomu, že Apple dokáže díky skvělé optimalizaci softwaru s hardwarem dělat divy, jsem skrytě doufal, že mini příjemně překvapí a bude možné jej jeden den bez problémů běžně používat. V současné době, kdy většina z nás pravděpodobně tráví mnohem více času doma, je výdrž bez problémů. Telefon můžete odložit na bezdrátovou podložku nebo jej v případě potřeby připojit do zásuvky. Jakmile se však vydáte ven a budete jej trochu aktivněji používat, nastávají problémy.

Pro lepší ilustraci uvedu příklad z víkendu. S telefonem nabitým na 50 % v době odchodu domu jsem se vydal na procházku do parku. Po dvou hodinách, kdy jsem vyfotil zhruba 30 až 40 snímků, přibližně 15 minut používal Telegram, 15 minut internetový prohlížeč (Safari) a stejně dlouhou dobu aplikaci Gmail, jsem žasnul nad ukazatelem stavu baterie, který ukazoval o 39 % méně. Telefon byl přitom minimálně polovinu času v kapse. Domů jsem pak dorazil již s úplně vybitým zařízením.

Počítejte s tím, že budete opravdu často nabíjet.

Jakmile je iPhone pouze v režimu, kdy vám většinu času leží na stole, občas vyřídíte nějaký hovor, e-mail, chat (ale většinu věcí děláte kvůli komfortu stejně přes počítač), dokáže zvládnout jeden den. S vědomím, že budu muset strávit podstatnou část dne mimo dostupnost zásuvky bych však raději vyrazil ven s maximálně nabitou baterií nebo si s sebou alespoň vzal powerbanku. Popravdě jsem se již dlouho nesetkal s tak slabou výdrží, a tak rychle mizejícími procenty baterie, když se zařízení trochu aktivně používá. Samozřejmě je možné, že by se po několika týdnech systém přizpůsobil stylu používání a výdrž by se mírně zlepšila, i tak bych však raději zůstal skeptický a před nákupem byl smířen s tím, že mini budu nabíjet opravdu často.

Vzhledem k nízké kapacitě baterie alespoň potěší solidní rychlost nabíjení, pokud si zakoupíte 20W napájecí adaptér, pomocí něhož se z 0 na 50 % dostanete zhruba za 30 minut. Osobně jsem nabíjel telefon na bezdrátové podložce s výkonem 7,5 W. V takovém případě trvalo nabití z 0 na 100 % přibližně 3 hodiny. Využít můžete také MagSafe, který má však právě u verze mini snížený výkon jen na 12 W.

Nelíbilo se nám
  • podprůměrná výdrž
  • omezení výkonu MagSafe
Diskuze ke článku
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Při nutnosti s sebou tahat powerbanku, mi výhoda malých rozměrů nějak nedává smysl.
Alin Lasicka
Alin Lasicka
Parádní recenze. Ten verdikt up-down palce u každé položky je skvělý, to se mi fakt hodně líbí. Díky moc.
Porydge Covername
Porydge Covername
Za 15-16k by to byl hodně zajímavej stroj.
Marek Smidak
Marek Smidak
Nikdo si na výdrž nestezuje, naopak je vyšší než u iPhone SE 2020, takže soudím, že to bude nějakou aplikací. A ani bych se nedivil, kdyby tím gmailem.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze