Apple iPad (2017)
recenze

Apple iPad (2017)

Nejdostupnější iPad všech dob neurazí
25

Ať už máte Apple rádi, nebo ne, iPad je jednoznačně nejúspěšnější tablet na trhu. Jeho prodeje ovšem v poslední době klesají, a to i proto, že trvá velmi dlouho, než uživatelé změní své staré iPady za nové. A právě na majitele nejstarších iPadů Apple cílí se svým nejnovějším iPadem (2017), který je má přesvědčit svým poměrem cena/výkon. Vyplatí se nový iPad koupit?

Fotoaparát

Fotoaparát jistě není primárním parametrem při výběru tabletu (zvláště takto velkého). To si ostatně uvědomují i výrobci a fotoaparáty tabletů na tom nebývají až tak slavně. iPad (2017) nabízí jednak přední 1,2Mpx FaceTime HD kameru pro videohovory či selfie a pak hlavní 8Mpx fotoaparát.

Aplikace fotoaparátu je maximálně jednoduchá a mimo výběru režimu (panorama, foto, čtvercové foto, video, časosběrné video a zpomalené video) zde toho příliš nenastavíte. K dispozici máte pouze možnost manuálně ostřit a upravovat expozici. Nutno však podotknout, že iPad si fotoaparát zkrátka umí nastavit sám a pokud nejste hračičkové, absence manuálního nastavení vás mrzet nebude. Případně lze věc řešit stažením libovolné aplikace z App Storu, která umožňuje snímek si přizpůsobit více. Namátkou lze zmínit např. dlouhodobě populární Camera+.

Přední kamera se chlubí podporou Live Photos, což jsou fotografie obohacené o automaticky pořízenou sekvenci snímků, které hlavnímu snímku předchází i po něm následují. Výsledkem je proto fotografie, kterou lze rozpohybovat jako krátkou animaci. Nechybí ani tzv. Retina Flash, tedy schopnost displeje rozsvítit se nad rámec běžného maxima a přisvítit tak objekt při pořizování fotografie čelním fotoaparátem. Ten zvládne rovněž nahrávat video v rozlišení 720p, podporuje HDR, Burst mód a rozpozná také obličeje.

Hlavní fotoaparát iPadu dostal do vínku 8Mpx snímač s clonovým číslem 2,4. Funkce jako Live Photos, HDR či Burst mód samozřejmě nechybí ani zde. Chybí ale optická stabilizace a jakékoli přisvícení. Fotoaparát pořídí video o rozlišení 1080p a zpomalené záběry o rozlišení 720p s frekvencí 120 snímků za sekundu.

Co se týče reálného výstupu fotoaparátu, přední kamera je na videohovory a nějaké to selfie naprosto dostačující. Hlavní snímač pak příjemně překvapil. Fotky nejsou dokonalé a nedosahují kvality, na kterou jsme zvyklí třeba z nejnovějších iPhonů 7 a 7 Plus. Mezi tablety ale iPad fotí moc pěkně. Poradí si s blízkými předměty i pomalejším pohybem a potíže mu dělají jen tmavá prostředí, kde je na snímcích bohužel vidět šum. Za dobrých světelných podmínek jsou však fotografie působivé. Například na „skenování“ dokumentů je pak kamera naprosto perfektní.

Datové funkce a konektivita: standard

Datovými funkcemi a konektivitou iPad přirozeně nepřekvapí. Základem je rychlá Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s podporou pásem 2,4 GHz a 5 GHz a Bluetooth 4.2. Chybí naopak NFC. K dispozici je i varianta s LTE, která má slot na nanoSIM a oproti Wi-Fi verzi také GPS.

Co se týče bezdrátových přenosů souborů, Apple vsází na vlastní protokol AirDrop, který vyžaduje Bluetooth a Wi-Fi a mezi zařízení Applu funguje skvěle. Mimo ekosystém Applu jej ale nevyužijete.

Líbilo se nám:

  • mezi tablety fotí iPad nadprůměrně
  • přední kamerka disponuje funkcí Retina Flash
  • nechybí podpora Live Photos

Nelíbilo se nám:

  • zadní kamera postrádá přisvícení
  • v horších světelných podmínkách je na fotografiích vidět šum
Diskuze ke článku
pes
Ten hlas ve videorecenzi je opravdu nepříjemný.
Dragereker
Zase tablet z mega ramčekmi okolo
Jj
Design applu se zastavil někde před pěti lety ne? Opravdu nehezké zařízení...
Bobek
Takže oni u zařízení jakým je tablet šetří na displeji? Jelikož jsem první Air měl, tak tomuhle bych se tedy vyhnul obloukem. Mezera mezi sklem a zobrazovačem je opravdu velká, leskne se, ale mě nejvíce vadil jakoby plastový pocit při dotyku na displej, působilo to strašně lacině a ta mezera zase jako displej z pravěku. Applu se nechce vkládat peníze do vývoje a tak jsme svědky zařízení které je, podobně jako třeba iphone SE, slepeno z několik let starého hw, osazeno novějším cpu a hned je z toho novinka pro rok 2017. Cena je hodně vysoká, vzhledem k použitému hw a faktu, že Apple vlastně nic nevymyslel jen vymetl sklady od starých zásob. Prodat nic za co největší cenu, to jest asi krédo co tato firma aktuálně razí. Stejně jako iphone 7, tak i tento tablet dnes vypadají hodně zastarale.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze