Apple iPad (2017)
recenze

Apple iPad (2017)

Nejdostupnější iPad všech dob neurazí
25

Ať už máte Apple rádi, nebo ne, iPad je jednoznačně nejúspěšnější tablet na trhu. Jeho prodeje ovšem v poslední době klesají, a to i proto, že trvá velmi dlouho, než uživatelé změní své staré iPady za nové. A právě na majitele nejstarších iPadů Apple cílí se svým nejnovějším iPadem (2017), který je má přesvědčit svým poměrem cena/výkon. Vyplatí se nový iPad koupit?

Hardware: výkonu dostatek

Co se týče hardwaru, Apple použil 64bitový procesor A9 s nezávislým pohybovým koprocesorem M9. Jedná se o čip, který je ještě o něco rychlejší než A8X použitý u iPadu Air 2 (podle Applu konkrétně 1,6×), takže o výkon se určitě bát nemusíte. Potěší pak také 2 GB operační paměti RAM, díky níž iPad udrží v paměti více spuštěných aplikací a nebudete muset opětovně načítat záložky v internetovém prohlížeči. iPad má výkonu dostatek a z míry ho nevyvedete prakticky ničím. Budete si moci zahrát jakoukoli hru z App Storu a problém nebude ani s úpravou fotek či střihem videa.

Potěší 2 GB RAM, díky nimž nebudete muset opětovně načítat záložky v internetovém prohlížeči.

Podíváme-li se na paměťové varianty, k dispozici má uživatel 32GB a 128GB verzi. Jak je u Applu zvykem, chybí podpora paměťových karet, takže při případné koupi vybírejte s rozmyslem. Na aplikace, dokumenty a běžnou porci multimédií 32 GB stačí, avšak pokud rádi hrajete na paměť náročné hry a v iPadu chcete nosit i větší množství filmů a lokální hudby, sáhněte raději po vyšší paměti.

Na závěr kapitoly nutno doplnit, že iPad nepodporuje elektronickou tužku Apple Pencil a nedisponuje ani konektorem pro připojení klávesnice Smart Keyboard od Applu. Tyto dva prvky tedy nadále zůstávají přidanou hodnotou určenou výhradně pro iPady Pro.

Software: i skvělý systém může být slabinou

U zařízení od Applu ale samozřejmě nejde jen o technické specifikace, ale především o software. Právě ten totiž dělá zařízení Applu tím, čím jsou. Operační systém iOS je dokonale optimalizovaný pro hardware, který Apple nabízí, a právě z toho vyplývá skvělý uživatelský zážitek a rychlost zařízení. Díky symbióze softwaru a hardwaru nemusí mít iPady (stejně jako iPhony) nejvýkonnější vnitřnosti na trhu, aby byl výsledek nekompromisní.

Systém iOS exceluje v plynulosti a rychlosti. Jenže navzdory tomu všemu představuje právě systém i největší slabinu iPadu. Přes veškerou spolehlivost, intuitivnost a dokonalý design je iOS přeci jen mobilní operační systém navržený primárně pro iPhone. Jistě, systém je iPadu přizpůsoben a má některé vychytávky, které na iPhonu chybí. K tomu, aby iPad nahradil počítač, to ale ani zdaleka nestačí. Chybí pokročilejší práce se soubory a některé úkony jsou v mobilním operačním systému zkrátka zbytečně zdlouhavé a neefektivní.

Pojďme se však podívat na ony vychytávky iOS, které potenciál iPadu přeci jen zvyšují a starají se o to, že iPad není jen přerostlým iPhonem. iPad má naštěstí dostatek výkonu na to, aby dokázal využít například funkce „Split View“ a PiP (picture-in-picture, neboli obraz v obraze).

Funkce Split View umožňuje pracovat se dvěma aplikacemi zároveň. Postačí spustit první aplikaci a následně potáhnout prstem od pravého okraje displeje směrem do středu. Takto vyjede úzký pruh s nabídkou aplikací, které běh v rámci Split View podporují, popřípadě s poslední takto použitou aplikací (v takovém případě se k nabídce aplikací dostanete tažením prstu z horní části okna směrem dolů). V této fázi využíváte režim nazvaný „Slide Over“, kdy aktivní zůstává pouze ona sekundární aplikace. Pokud ovšem uchopíte prstem značku uprostřed levého okraje levého panelu a roztáhnete tak sekundární aplikace hlouběji do displeje, rázem zaktivujete režim Split View, ve kterém jsou již aktivní obě okna a vy můžete pracovat s oběma aplikacemi zároveň.

Funkce PiP pak znamená, že můžete minimalizovat právě přehrávané video, pracovat s iPadem jakkoli dále a přitom stále sledovat zmenšené okénko s videem. Okénkem lze navíc pohybovat napříč displejem a umístit si ho tam, kde vám nejméně překáží.

Slide Over, Split View i PiP musí vždy implementovat vývojář dané aplikace (resp. webového přehrávače). Je ale pravda, že valná většina „velkých“ aplikací již tuto funkci podporuje. Všechny tři funkce ostatně Apple představil již takřka před dvěma lety s iOS 9 a nejsou tedy žádnou novinkou. Zvláště nejpokročilejší multitaskingová funkce Split View ale jednoznačně stojí za zmínku i u tohoto iPadu, protože si žádá nemálo výkonu a Apple ji kromě iPadů Pro povoluje jen u nejnovějších iPadů Air 2 a mini 4. Nyní se tedy do této skupiny vyvolených přidává právě nový iPad (2017).

Apple iPad (2017) screen 17

iOS na iPadu vedle toho podporuje ještě celou řadu gest, jako je třeba snadná minimalizace aplikace sevřením čtyř prstů, přepínání mezi spuštěnými aplikacemi tažením čtyř prstů do strany či vyvolání nabídky multitaskingu švihnutím čtyř prstů směrem nahoru. Tato gesta práci s aplikacemi jednoznačně usnadní a zrychlí.

Poslední vychytávkou typickou pro iPad je snadná práce s kurzorem, kterou člověk při psaní na softwarové klávesnici jednoznačně ocení. Kurzor lze totiž aktivovat pomocí položení dvou prstů na klávesnici. Následně již stačí prsty pohybovat po ploše klávesnice a ta slouží jako touchpad pro pohyb napříč textem. Klepáním dvěma prsty na klávesnici lze navíc i označovat text, a to po slovech, větách i odstavcích.

Práce a zábava na iPadu

Nyní se podívejme na využití iPadu v praxi a začněme zábavou, protože ta je opravdovou doménou iPadu. Pokud chcete zařízení, na kterém si budete pouštět videa, číst časopisy a prohlížet web a hrát hry, iPad je dokonalou volbou. Nechybí mu krásný displej, nevídaná výdrž baterie, kompaktní rozměry i nízká hmotnost a výkon na rozdávání. iPadu pak samozřejmě pomáhá i obrovská nabídka kvalitních aplikací a her.

Co se týče práce, zde je již situace složitější. Jak již bylo řečeno, iOS je přeci jen spíše mobilní operační systém, který s sebou nese mnoho omezení (zejména při práci se soubory). Při práci navíc zjistíte, že 9,7palcový displej není tak úplně velký a bude vás omezovat softwarová klávesnice.

Na druhou stranu ale iPad zachraňuje kvalitními aplikacemi nabitý App Store, ve kterém naleznete skvělý software pro každou příležitost. Bez problémů najdete aplikace pro práci s hudbou, videem či obrázky a další specializované aplikace. K aktuálním iOS zařízením Apple zdarma poskytuje i svůj kancelářský balík iWork, který si poradí i s officovými dokumenty. iPad se navíc vejde do Microsoftem stanoveného desetipalcového limitu pro bezplatné využívání Wordu, PowerPointu a Excelu, takže na práci s dokumenty budete moci využívat i právě balík Office bez nutnosti platit předplatné Office 365.

Práci na iPadu kromě nabídky kvalitních aplikací pomáhají i již zmíněné vychytávky v iOS včetně Split View, šikovného kurzoru či ovládání gesty. Čistokrevným pracantem ale iPad zkrátka není. Pokud chcete zařízení na práci, takový Surface Pro od Microsoftu, nebo Acer Switch Alpha bude asi lepší volbou. Zase ale dostanete horší tablet…

Líbilo se nám:

  • výkonný a úsporný čip A9
  • 2 GB RAM
  • plynulý, stabilní a designově povedený systém
  • Split View, PiP a gesta

Nelíbilo se nám:

  • iOS je mobilní systém s mnoha omezeními
  • doménou iPadu je spíše zábava než práce
Diskuze ke článku
pes
Ten hlas ve videorecenzi je opravdu nepříjemný.
Dragereker
Zase tablet z mega ramčekmi okolo
Jj
Design applu se zastavil někde před pěti lety ne? Opravdu nehezké zařízení...
Bobek
Takže oni u zařízení jakým je tablet šetří na displeji? Jelikož jsem první Air měl, tak tomuhle bych se tedy vyhnul obloukem. Mezera mezi sklem a zobrazovačem je opravdu velká, leskne se, ale mě nejvíce vadil jakoby plastový pocit při dotyku na displej, působilo to strašně lacině a ta mezera zase jako displej z pravěku. Applu se nechce vkládat peníze do vývoje a tak jsme svědky zařízení které je, podobně jako třeba iphone SE, slepeno z několik let starého hw, osazeno novějším cpu a hned je z toho novinka pro rok 2017. Cena je hodně vysoká, vzhledem k použitému hw a faktu, že Apple vlastně nic nevymyslel jen vymetl sklady od starých zásob. Prodat nic za co největší cenu, to jest asi krédo co tato firma aktuálně razí. Stejně jako iphone 7, tak i tento tablet dnes vypadají hodně zastarale.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze