Alcatel OT-991
recenze

Alcatel OT-991

Zařízení dvou tváří
82

Alcatel nasadil pořádný kalibr, který se zaměřuje na nižší třídu. V dané cenové kategorii nabídne velký 4palcový displej, fotoaparát s vysokým rozlišením 5 megapixelů, GPS modul nebo velmi dobrou datovou konektivitu. Na druhé straně je tu i řadu závažných nedostatků. Odpustíte mu to?

Telefonní seznam: přehledně a jednoduše

Prostředí telefonním seznamu působí nevábně, ale nabízí vše, co je potřeba k telefonní komunikaci. Jednotlivé kontakty jsou řazeny podle skupin, můžeme je označit jako oblíbené. K dispozici je několik možností, jak je zálohovat - na SIM kartu, paměťovou kartu nebo prostřednictvím PC. Ke každému kontaktu můžeme přiřadit několik čísel, e-mailových adres, obrázek, poznámky či přezdívky. Vlastní vyzváněcí melodie ale chybí.

V telefonním seznamu najdeme vše podstatně, ale k telefonnímu kontaktu nejde přiřadit vyzváněcí melodie

Prostředí a pohyb v telefonním seznamu je rychlý, k sekání nedochází. Není tak problém buď jednotlivé kontakty vyhledat postupným zadáváním znaků nebo čísel, či je jednoduše vyhledat skrolováním. U zařízení s Androidem jsme zvyklí na to, že se vyznačují výbornou provázaností napříč sociálními sítěmi. A například kontakty z nich čerpané se poté zobrazí i v telefonním seznamu. Alcatel jaksi toto spojenectví utnul a nenabídne zádné provázání.

Zprávy: luxus za málo peněz

Vidina větší úhlopříčky displeje pro mne znamená, že psaní na softwarové klávesnici bude pohodlnější a rychlejší. Aspoň tomu tak většinou je, i když záleží i na samotném typu klávesnici. Alcatel si dovolil luxus a nabízí hned dva typy klávesnic. Standardní Android klávesnici v režimu QWERTY je u tohoto telefonu pro mě jedna z nejlepších, které jsem kdy viděl.

Softwarová klávesnice, ať už vestavěná nebo TouchPal, patří mezi nejpohodlnější klávesnice, které jsem kdy mohl vyzkoušet

Rozestupy kláves jsou ideální, a to samé platí i samotném jejich rozmístění. K překlepům docházelo jen zřídkakdy. Druhou klávesnicí je TouchPal a i ona svým provedením sděluje, že psaní zpráv bude požitkem a ne utrpením. Nabízí hned několik metod vkládání textu – QWERTY, 12-místná a CooTek T+. Nechybí ani podrobnější nastavení QWERTY, kde lze přepínat mezi QWERTZ či AZERTY. Při psaní zprávy nechybí odpočítávání znaků od 160 a připraven je i prediktivní slovník T9, který píše s diakritikou nebo bez. Pro e-mailovou komunikaci se nachází v telefonu Gmail klient a standardní poštovní klient. Oba podporují push synchronizaci, podporu příloh, více účtů, podpisy i složky. Poradí si s protokoly pop3 a imap4.

Organizační funkce a GPS: připraven na cokoliv

Novinka disponuje dobrým základem pro kancelářskou práci. Vestavěný kancelář umí pracovat s denním, týdenním a měsíčním náhledem. Podporuje více typů kalendářů, které jsou barevně odlišeny. Ucelený přehled událostí se nachází v agendě. Nové události můžeme přiřadit poznámky, opakování, účastníky a vybrat si typ kalendáře, pod který bude spadat. Dalším pomocníkem jsou jednoduché poznámky, kde při ukládání poznámky je možný její export do formátu txt. Zároveň ji můžeme odeslat do světa volbou sdílení. V telefonu je přítomen i prohlížeč dokumentů OfficeSuite, ten je ovšem nutno stáhnout, jako drtivou většinu aplikací.

V kancelářské oblasti najdeme kalendář, poznámky i prohlížeč dokumentů

Navigační schopnosti zajistí přítomnost GPS modulu, ale práce s ním vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Pokud bychom GPS používali bez asistence dat, tak fixace satelitu se pohybuje v řádech desítek minut. V našem případě během pěti minut došlo k nalezení pouhých dvou satelitů, které navíc nebyly zafixovány. S asistencí operátora se tato doba výrazně zkracuje, i tak si uživatel musí počkat pár minut. Navíc samotná citlivost není nejlepší a signál není úplně stabilní. Pro navigování je připravena aplikace Google mapy, která nabízí online plnohodnotnou navigaci. Mapové podklady jsou prozatím stahovány online, je tak zapotřebí internetového paušálu.

Datové funkce: připojení za málo

I přes to, že se jedná o levné zařízení, většina lidí bude s nabídkou internetových funkcí spokojena. Prohlížeč je v základu poměrně výkonný a svižný, ovšem při náročnějších stránkách a jejich prohlížení jsou znát sekané pohyby a stránka působí rozostřeně. Zkrátka nepříliš výkonný hardware a zřejmě špatná optimalizace je znát. Bohužel chybí i podpora pro vyšší verze Flashe. Datové zázemí je tvořeno pomalejšími technologiemi GPRS a EDGE tříd 12, náročnější pak ocení bezdrátové sítě Wi-Fi b/g/n či sítě 3G s nadstavbou HSDPA až do rychlosti 7,2 Mb/s. Nechybí ani sdílení internetu, prostřednictvím hotspotu. K přenášení a odesílání souborů je připraveno Bluetooth verze 4.0.

Vzhledem k slabšímu hardwaru má internetový prohlížeč občas problémy s plynulým vykreslením náročnějších stránek
Diskuze ke článku
marek
Nemají být ty palce náhodou přesně 4?
Wheatley
Tipo má ovšem procesor na architektuře ARMv7, tohle ARMv6.
Jozo
Zdravim, viem ze to je trochu off topic, ale nemoshli by ste sa blizsie pozriet na telefon ZTE ACQUA V880E, ktory sa uz predava aj v CR, aj SR. Podla parametrov je to konkurent Huawei G300, ako parametrovo, tak aj cenovo. Celkom by ma ten telefon zaujimal, ale na CZ/SK mobilnej scene o nom nie je ani jedno slovo... :-/
Dakujem ;-)


http://mobilni-telefony.heureka.cz/zte-acqua/
Katka
Myslím, že má fotoapárát pouze 3,2 MPx, není to tak?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze