Alcatel OT-991
recenze

Alcatel OT-991

Zařízení dvou tváří
82

Alcatel nasadil pořádný kalibr, který se zaměřuje na nižší třídu. V dané cenové kategorii nabídne velký 4palcový displej, fotoaparát s vysokým rozlišením 5 megapixelů, GPS modul nebo velmi dobrou datovou konektivitu. Na druhé straně je tu i řadu závažných nedostatků. Odpustíte mu to?

Baterie a výdrž: není dobré, dát na první dojem

Na začátku jsme se potýkali s poměrně značným úbytkem energie, i když jsme s telefonem kdovíjak nepracovali. Na konci testování ale jako by se baterie telefonu vzpamatovala. Jedná se o typ Li-ion s kapacitou 1500 mAh. Nyní i při náročnějším používání, které zahrnuje poslání několika desítek sms denně, pár minut hlasových hovorů a půl hodinu prohlížení internetových stránek, dosáhneme bezproblémové výdrže jednoho a půl dne. Samozřejmostí je zapnutá push synchronizace Gmailu, běžící Google Talk a běžná synchronizace dalších funkcí.

Pokud jsme byli opravdu v klidovém stavu a naše používání telefonu se vymezilo jen na textovou a hlasovou komunikaci, dosáhli jsme třídenní výdrže. Nakonec vás nemůžeme připravit ani o standardizované testy, které nám odhalily, že telefon vydrží při přehrávání YouTube videí (zabezpečená Wi-Fi síť, 50% jas a hlasitost do sluchátek 50%) 259 minut. U prohlížení webových stránek (50% jas, deaktivované pluginy) jsme dosáhli velmi dobré výdrže 390 minut.

Zvuk: nejsem k zahození

Zvukovým výstupem přes reproduktor se bude Alcatel řadit mezi řecké bohy. Nabídne totiž nevídaně hlasitý výstup, kvalita projevu je pak pouze průměrná. Všechny složky zvuku jdou na ruku co nejvyšší hlasitosti, která je opravdu extrémní. Zvukový projev dodávaných peckových sluchátek je tristní a doporučuji poslech přes ně jen v nejvyšší nouzi. Pokud jsem použil vlastní dodávaná sluchátka, byl poslech o poznání lepší. Zvuk byl poměrně prokreslený s náznaky basů. Jedná se zhruba o takový průměr na poli telefonů nižší třídy, který neurazí a většinu posluchačů uspokojí.

Zadní kryt je vroubkovaný, díky této úpravě se lépe drží a nehrozí vyklouznutí z ruky

Líbil se mi reprodukovaný zvuk ze sluchátka během hlasového hovoru. Byl zřetelný, hlasitostí dostačující a problémy mi nečinil ani pobyt v rušném prostředí, kdy jsem stále bez problému rozuměl druhé straně. Druhá strana rovněž ocení kvalitní podání vašeho hlasu díky druhému mikrofonu, který se stará o redukci okolního ruchu.

Displej: filmové plátno

Zobrazovací schopnosti displeje jasně říkají, že od levného zařízení nemůžeme očekávat zázraky. Výrobce sáhl po osvědčeném TFT TN panelu s rozměrnou úhlopříčkou 4 palce a z mého pohledu naprosto neadekvátním rozlišením 480 x 320 bodů. Je zde jasně vidět, že Alcatel chtěl v dané cenové kategorii nabídnout opravdu bezkonkurenčně velký displej, ale kvůli nízké ceně se muselo uskromnit rozlišení. Rastr je znatelný a obraz je kostičkovaný.

Deficit jemnějšího rozlišení je znát třeba při prohlížení webových stránek, kdy je potřeba opravdu hodně zoomovat k tomu, aby bylo písmo čitelné. Použitý displej má poměrně dobré zobrazení barev i bílých odstínů. V čem TFT displej novinky pokulhává, jsou velmi slabé pozorovací úhly a špatná až nulová čitelnost na přímém slunci. Tomu nepřidává ani absence čidla, které by regulovalo jas displeje.

Hardware: chybí mi síly

Alcatel přichází se starou architekturou procesoru, který je jednojádrový a pracuje na frekvenci 800 MHz a grafikou Adreno 200. Dále je tu paměť RAM s kapacitou 256 MB, přičemž v praxi telefon pak pracuje s kapacitou 190 MB, z čehož je uživateli po zapnutí dostupných jen 50 – 60 MB. Jak každý ví, Android má mezi systémy největší nároky a při mírně náročnějším používání bude malá paměť výrazně limitující.

Výsledky v Benchmark testech zleva - AnTutu, systémové informace, Qudrant, SmartBench 2012, NenaMark 2

Například aplikaci Facebook často trvalo, než se načetla. Pohyb v ní rovněž vykazoval znaky trhání. Nesmyslnou hodnotou je i interní paměť s kapacitou 158 MB, z čehož volné místo činí 88 MB. I přes přítomnost paměťové karty si tak mnoho větších programů kvůli limitaci systému Android, který některé součásti aplikací vždy instaluje na interní paměť, nenainstalujete. Provedli jsme i řadu benchmark testů a obrázek o výkonu samotného zařízení si tak udělejte sami.

Uživatelské prostředí: raději se nedívej do zrcadla

Ošklivé ale jednoduché. V dnešní době si někteří stěžují, že konkurenční nadstavby výrobců jsou občas přeplácané a zbytečně zatěžují systém. U Alcatelu tyto výtky nebudou na místě, výrobce totiž upustil od jakýchkoliv úprav nebo zásahů do systému. Verze systému Android Gingerbread 2.3.6 je takřka v čisté podobě. Díky této podobě jsem si ale uvědomil, že raději budu „trpět“ s nadstavbou výrobce, než bez ní. Prostředí tohoto starého Androidu je totiž na dnešní dobu už ošklivé, nemoderní a působí zastarale. Aplikace hlavního menu jsou řazeny ve vertikálním stylu. Odezva a svižnost celého systému je v základu velmi rychlá a dá se říct, že i ideální. Úskalí nastává tehdy, pokud s telefonem začnu něco dělat. Nedej bože, pokud spustím internetový prohlížeč a začnu poslouchat u toho hudbu, okamžitě se začne systém sekat, výrazně se zpomalí a přijde řada i na zamrzání.

Notifikační lišta, poskytuje množství různých zkratek

Alcatel v může naopak řadě výrobců jít příkladem v tom, jak efektivně zpracovat notifikační lištu. Jeho lišta totiž nabídne hned tři obrazovky, mezi kterými může uživatel tahem prstu přepínat. První lišta má zástupce (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, mobilní data, letecký režim), Druhá lišta nabídne dokonce vyzváněcí profily (základní, tichý, schůzka, venkovní) a třetí další volby (jas, časový režim displeje a překlápění obrazovky). Nabídka widgetů je strohá. V telefonu se jich nachází pouze čtrnáct. Netradičně v nastavení telefonu najdeme záložku „nastavení domácí obrazovky“. V této volbě si můžeme určit, kolik pohotovostních obrazovek chceme, zda tři pět nebo sedm.

Prostředí systému není příliš zajímavé, na druhou stranu zastánci "čistého" Androidu si přijdou na své

Výrobce sice upustil od grafických zásahů a úprav do systému, ale uživateli vše kompenzoval bohatou výbavou v podobě mnoha aplikací. První aplikací je počasí AccuWeather, spárování a komunikaci s PC usnadní Android Manager (je potřeba stáhnout příslušnou aplikaci ze stránek výrobce) a poté se připojit přes Wi-Fi. Pak je tu Antivirus Pro, chránící telefon před viry a jinými hrozbami, číhajícími na internetu. Aplikace Battery Saver v sobě obsahuje ukazatel baterie, nastavení a deaktivování úloh, podílejících se na odběru energie a správce úloh.

Aplikace One Touch Cloud backup umí zálohovat data z paměti telefon na paměťovou kartu, box.net či Dropbox. Toto řešení all in one se mi velmi líbilo. Obavy nemusíme mít o množství přenesených mobilních dat, jejichž přenos hlídá aplikace Traffic Manager. Zároveň nám ukáže množství odeslaných sms a uskutečněných hovorů. Nabízí i záložku aplikace, která nám ukáže podrobný přehled jednotlivých aplikací a spotřebovaných dat, které si každá aplikace ukousla.

Co se týče aktualizací na novou verzi Androidu Ice Cream Sandwich, je takřka jisté, že výrobce ji neuvolní, a to už z toho důvodu, kdy hardware telefonu nesplňuje minimální technické požadavky. A na závěr perlička, kterou u Androidu příliš nevidíme. Nemusíte totiž řešit vypnutí ani zapnutí telefonu. V nastavení se totiž nachází volba, kdy se má telefon zapnout i vypnout. Ostatně toto je specialita zejména telefonů výrobce Alcatel, minimálně x let zpětně si nevybavuji, že by jiný výrobce toto ve svých zařízeních nabízel. I přesto je tu ale typický neduh Androidu, kdy ve vypnutém stavu vás budík nevzbudí.

Diskuze ke článku
marek
Nemají být ty palce náhodou přesně 4?
Wheatley
Tipo má ovšem procesor na architektuře ARMv7, tohle ARMv6.
Jozo
Zdravim, viem ze to je trochu off topic, ale nemoshli by ste sa blizsie pozriet na telefon ZTE ACQUA V880E, ktory sa uz predava aj v CR, aj SR. Podla parametrov je to konkurent Huawei G300, ako parametrovo, tak aj cenovo. Celkom by ma ten telefon zaujimal, ale na CZ/SK mobilnej scene o nom nie je ani jedno slovo... :-/
Dakujem ;-)


http://mobilni-telefony.heureka.cz/zte-acqua/
Katka
Myslím, že má fotoapárát pouze 3,2 MPx, není to tak?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze