Alcatel OneTouch Idol α
recenze

Alcatel OneTouch Idol α

Elegán v plechovce
11

Telefony si kupujeme v krabicích. Alespoň většinou tomu tak je. Nový Alcatel OneTouch Idol Alpha se nicméně prodává v plechovém válci. A tím originalita nekončí. Je libo sklo či kov? Žádný problém. Vše dále doplňuje krásný displej a svižné prostředí. Výbava však padá spíše do střední třídy.

Organizace času a GPS

Základem organizace času je kalendář, který je díky velkému displeji přehledný. Vidíte celý měsíc a ještě tři aktuální události z vybraného dne. Kalkulačce nechybí pokročilé goniometrické funkce či mocniny. Došlo také na úkolovník, poznámky, správce souborů, svítilnu, budík, stopky a minutku. Mezi aplikacemi objevíte třeba také antivirus nebo Office Suite, který je v základní verzi. I přes vyskakující okna o nutnosti zakoupení plné verze však můžete editovat i vytvářet dokumenty.

GPS nemohu nepochválit, hlavně za velmi rychlý čas fixace se zapnutým datovým připojením. Ta je totiž otázkou několika málo vteřin. Bez internetu počítejte s čekáním do maximálně 20 vteřin ve venkovních prostorách. Samotná navigace od Googlu poté funguje spolehlivě, část map si navíc můžete stáhnout do mezipaměti. V tomto ohledu se tedy nemusíte ničeho obávat, s telefonem se neztratíte. K dispozici je i hlasové navádění v češtině pro navigování v automobilu, zde ale bohužel musíte být vždy on-line, což může být v zahraničí často problém.

Datové funkce a internet

V Alcatelu OneTouch Idol Alpha najdete skutečný základ, byť by si telefon zasloužil mnohem více. Na NFC, LTE či infraport můžete zapomenout. Především absence LTE je již na pováženou. Spokojit se musíte s klasickou Wi-Fi a Bluetooth, naštěstí v nejnovější nízkoenergetické verzi 4.0. K telefonu si tak bez problému připojíte různé fitness příslušenství. Wi-Fi přijímač příjemně překvapil svým dosahem i stabilitou připojení. Zapomenout nesmíme ani na rychlost internetového připojení, konkrétně HSPA. OneTouch Idol Alpha zvládne download až 21 Mb/s a upload 5,76 Mb/s.

Internetový prohlížeč

K přístupu na internet lze využít předinstalovaného prohlížeče nebo Chromu od Googlu. V obou případech se jedná o standard, kterým Android zařízení disponují. Nativní prohlížeč Androidu je svižný, avšak pokud se dostanete na zhruba 8 otevřených záložek, lze již pocítit mírné zpomalení.

Závěrečné zhodnocení

Alcatel to zkouší znovu na jiné frontě, tentokrát mezi stylovými telefony. Model Idol Alpha je bezpochyby originálním kouskem, který zaujme na první pohled. To Alcatelu nelze upřít. Pochvalu zaslouží příkladné zpracování, využití průhledných ploch i malá tloušťka celého zařízení. Brilantní je pak displej, který snese takřka ta nejpřísnější měřítka dnešní doby. Solidně má Alcatel zvládnutou multimediální oblast, co se týče hudebního a video přehrávače.

Slušná je i optimalizace systému, avšak ten samotný se zde nachází v již postarší verzi. Fotoaparát ohánějící se 13 megapixely rovněž zůstává za očekáváním a kdejaký zástupce střední za pět tisíc korun se mu vyrovná či jej dokonce předčí. Největší výtka, u které se obávám, že celému modelu srazí vaz, míří na chybějící 3,5mm jack konektor. Ať už to bylo velmi složité, měl si Alcatel poradit. Další výtky pak Idol Alpha dostává za absenci LTE či NFC. Stejně tak chybějící slot pro paměťové karty nepotěší.

Na Alcatel OneTouch Idol Alpha je nutno nahlížet dvěma pohledy. Pokud hledáte telefon s dobrým poměrem ceny a výkonu, je Alpha zcela nevhodná. Stojí téměř 10 000 Kč, avšak výbava odpovídá běžné střední třídě. Pakliže ale hledáte telefon, který nebude mít každý ve vašem okolí, a který si mnozí budou se zaujetím prohlížet, rázem se z Idolu Alpha stává horký adept ke koupi. Podmínkou však je, že nejste náročný uživatel a s výše zmíněnými nedostatky se prostě smíříte.

Konkurence

Obrovským konkurentem pro Idol Alpha je Samsung Galaxy S III. Tento dva roky starý veterán se stále těší velké oblibě. Výbavou Alcatel hravě strčí do kapsy, a byť vsází na vlastně obyčejný design, mít Samsung je dnes v kurzu. Když k tomu připočteme, že je Samsung o 1 500 Kč levnější, máme před sebou silného protivníka.

Samsung Galaxy S III

Další nemalou konkurenci představuje Sony Xperia SP. Loňský model vyšší střední třídy má stále co nabídnout a výbava je mnohem lepší než u Alcatelu. Nechybí NFC či LTE a k dispozici je i slot pro paměťové karty. Na druhou stranu s telefonem neuděláte takovou parádu a displej má Xperia SP horší. Kompenzací budiž nižší cena, opět zhruba o 1 500 Kč.

Sony Xperia SP

Velkým konkurentem je také Huawei Ascend P6, který se rovněž řadí mezi stylové telefony, avšak Idol Alpha je v tomto ohledu dále. Nabízí podobně kvalitní displej, avšak třeba lepší fotoaparát. Je navíc o 2 000 Kč levnější.

Huawei Ascend P6

Nevoní vám Android? Pak se nabízí Nokia Lumia 925 s Windows Phone 8. Bývalá vlajková loď se může opřít o rovněž stylový vzhled, byť Alcatel má stále navrch. Lumia 925 je však vybavenější, neboť podporuje LTE i NFC. Podstatně lepší má fotoaparát a je levnější.

Nokia Lumia 925
alcatel-onetouch-idol-
Klady
 • zdařilá signalizace zmeškaných událostí
 • velmi originální balení
 • slušná optimalizace
 • brilantní displej
 • kvalitní dílenské zpracování
 • malá tloušťka
 • originální design
Zápory
 • vyšší cena
 • nemá slot pro paměťové karty
 • nepodporuje LTE
 • chybí NFC
 • chybí 3,5mm jack konektor
 • starší Android
Diskuze ke článku
Petrees
Cena je velmi premrstena.Ikdyz jde o stylovku,cena by odpovidala tak kolem 6000,-kc.Za 10 je to neprodejne...
Lukas
Ten lesklý rámeček je neštěstí... Je to taková Čína před 10 lety - hlavně aby se to hodně blýskalo. To nemohou udělat ten kov v matném provedení? Jednak by to více ladilo se zbytkem telefonu a za druhé by to bylo mnohem praktičtější.
tom
Pekny videopohled, akorat se na displeji telefonu celou dobu leskl Vas destnik za zady, coz trochu rusilo.
fry
je nezmysel na tak malý snímač dať 13 mpx, tomu potom aj zodpovedá kvalita fotiek. ku konkurencií by bolo vhodné zaradiť nejaké novšie modely, nie tieto v podstate už výbehové. vzhľadom na veci opísané v recenzií, je cena skutočne premrštená.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze