Alcatel One Touch Idol Ultra
recenze

Alcatel One Touch Idol Ultra

Sebevědomý anorektik

Tenké tělo, kvalitní displej, fotoaparát s vyšším rozlišením versus absence 3,5 mm jack konektoru, horší pohotovostní výdrž či špatný zvukový výstup. Jak tenhle souboj dopadne? Novinka má svoji pozici v kategorii kolem devíti tisíc korun velmi těžkou. Našli jsme argumenty, proč ji pořídit? Nebo jsme ji odepsali?

Telefonní seznam

Telefonní seznam nebude vyhovovat těm, kteří chtějí co největší provázanost se sociálními sítěmi. Prioritou tu je také přehlednost. U jednotlivých kontaktů můžeme přidat podrobné informace o bydlišti, různé poznámky, množství čísel a e-mailových adres. Uložené kontakty mohou být i filtrovány a Alcatel nabízí výběr zdrojů, ze kterých chceme čerpat. Telefonní seznam může být dokonce zálohován na externí uložiště nebo online uložiště Alcatel Cloud.

Prostředí telefonního seznamu

Zprávy

Textový editor se nese v duchu světlých odstínů a decentního šedého pozadí s lehkou texturou. Psaní na softwarové QWERTZ klávesnici je pohodlné. Klávesnice má dostatečné rozestupy. Její ergonomie patří mezi lepší napříč softwarovými klávesnicemi.

Prostředí zpráv je jednoduché, využívající přehledné bílé pozadí. Softwarová klávesnice je pohodlná, s dostatečnými rozestupy

Odpočítávání znaků probíhá již od samého počátku, čili 160 znaků. Přidání přílohy je možné bez složitého proklikávání se. Ve výbavě pochopitelně nechybí Gmail klient, který zřejmě nemá cenu podrobněji popisovat.

Organizační funkce a GPS

Kalendář zaujímá vzorně plochu celého displeje. Zobrazení detailů událostí na hlavní obrazovce sice chybí, ale větší okna náhledů jednotlivých dní vše kompenzují. U přidávané události kromě běžných vlastností jako popisek, připomenutí, lokace nalezneme navíc i možnost zvolení si typu události. Kalendář spolupracuje s více typy účtů a je na uživateli, který typ kalendáře bude preferovat.

Kancelářské funkce jsou zastoupeny v hojném počtu, nepřekvapí kalendář, jsou libo poznámky nebo úkoly?

Elektronické dokumenty má na starost program OfficeSuite. Podporuje dokumenty vytvořené v programech word, excel, powerpoint a Adobe. Dokumenty umí otevřít, ale editovat je bohužel nedokáže. Dalším členem kancelářské party jsou jednoduché poznámky a úkoly s časovým ohraničením. Soubory nacházející se v interní paměti si prohlédneme přes vestavěného správce souborů.

Interní GPS modul dokáže zafixovat satelity během dvaceti vteřin, i bez nutnosti být připojený k internetu. Následná fixace satelitů je stabilní, k výpadkům nedocházelo a nezaznamenal jsem ani jiné další výkyvy. Výrobce ale nepřidal vlastní aplikaci pro automobilovou navigaci. Není důvod si zoufat, v základu samotného Androidu je kvalitní aplikace Google mapy, poskytují online navigaci, včetně česky mluvené hlasové navigace. Musíte jen pamatovat na to, že je třeba být neustále on-line.

Datové funkce

Datová základna nijak zvlášť neohromí a představuje standard. K prohlížení webových stránek jsou připraveny bezdrátové sítě Wi-Fi b/g/n. Alternativou jsou i sítě 3G s technologii HSDPA, která nabídne jen pomalejší rychlost 7,2 Mb/s. U zařízení s cenou přes sedm tisíc korun bych možná už volal po HSPA+. Posílání souborů s našimi přáteli můžeme svěřit technologiím Wi-Fi Direct nebo Bluetooth 4.0. Zamrzí absence NFC.

Internetový prohlížeč je svižný a plynulý

Pro prohlížení stránek jsou připraveny dva prohlížeče. Chrome a Android prohlížeč. Prvně jmenovaný stále tápe v otázce rychlosti i optimalizace a uživatelská zážitek stále není nijak dobrý. Druhý prohlížeč je o poznání přívětivější, a to v otázce rychlosti načítání stránek, plynulosti pohybu po již načtené stránce i celkové stability. Nenabídne ale tolik možností.

Alcatel je známý tím, že už v základní výbavě svých telefonů nabízí přehršel užitečných aplikací. Uložený obsah v telefonu můžeme zálohovat přes aplikaci One Touch Cloud. Slouží jako rozcestník pro zálohování dat na externím úložišti (Box, Dropbox či interní paměť). Při posezení s přáteli se hodí aplikace DLNA pro sdílení multimediálního obsahu na jiných zařízeních, například televizoru. Sdílet multimediální obsah můžeme i přes aplikaci MediaShare. S patřičným příslušenstvím jsou obrázky či videa vzduchem vysílány na plochu televizoru či jiných zařízení.

Pokud máme mobilní data, můžeme si z telefonu vytvořit přenosný hotspot s následným sdílením dat přes Wi-Fi. Ke čtení kódů je nachystána populární čtečka barcode, bezpečnost stahovaných dat prověří nainstalovaná aplikace AVG. Zatímco nutnost ochrany před viry není ještě tak akutní, nabízí i užitečnou ochranu proti krádeži zařízení. V případě krádeže totiž podporuje uzamčení zařízení na dálku. Šikovné.

Diskuze ke článku
Lukáš
Redukce na jack 3,5mm, to neXD Tohle je velký fail.
Michal
V prodeji je už TCL Idol X S950, který se u nás bude prodávat pod názvem Alcatel Idol X, to jsem zvědavý o kolik podraží... http://www.etotalk.com/tcl-s950-idol-x_p4068.html
xxx
Mam sedivku Idol Ultra za cca 6000,- a je to dobry mobil. Ovsem ten tcl/alcatel idol X vypada jeste mnohem lepe. Ale problem je ten, ze k nam to chodi s pulrocnim zpozdenim viz soucasna novinka OT Scribe HD se v Cine (pod znackou TCL) prodava uz od ledna.
Superruser
Sakra zapínejte hudbu u těch video recenzí jak ten telefon hraje nahlas ,moje dvojka smart byla dost potichá
kdybych tam neměl aplikaci volume + vůbec bych ho neslyšel ted mám Samsung Taky s Androidem a ten hraje nahlas normálně bez nákejch blbostí doinstalovanejch ale tenhle si chci koupit ale jestli bude zas na hovno slyšet tak ho nechci.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze