Alcatel One Touch Idol Ultra
recenze

Alcatel One Touch Idol Ultra

Sebevědomý anorektik

Tenké tělo, kvalitní displej, fotoaparát s vyšším rozlišením versus absence 3,5 mm jack konektoru, horší pohotovostní výdrž či špatný zvukový výstup. Jak tenhle souboj dopadne? Novinka má svoji pozici v kategorii kolem devíti tisíc korun velmi těžkou. Našli jsme argumenty, proč ji pořídit? Nebo jsme ji odepsali?

Displej

Použitý AMOLED AMOLED s úhlopříčkou 4,7 palce a HD rozlišením 720 x 1280 bodů se skutečně povedl. Nabídne, jak je zvykem a tradicí u tohoto typu displeje, perfektní zobrazení černých odstínů, syté a kontrastní barvy. Navíc jako ochranné sklo bylo použito Gorilla Glass s kvalitní oleofóbní vrstvou, která je přínosem i v praxi, protože otisky na displeji nijak výrazně neulpívají.

AMOLED displeje mají ale i své stinné stránky. Kromě nereálného podání barev je to také slabší čitelnosti na přímém slunci a horší zobrazení bílé, které připomíná spíše šedou. U některých výrobců jsou tato negativa potlačena, u Alcatelu jsou však bohužel zřetelná. Za jasného a slunného dne byl totiž displej venku skoro nečitelný. I při nastaveném nejvyšším jasu bylo nutné clonit rukou. Pokud je displej vypnutý, informuje telefon o zmeškané události prostřednictvím notifikační LED diody. Ta je celkem výrazná a zmeškanou událost signalizuje poblikáváním bílé barvy. Chování diody je pevně dané a nelze jej manuálně navolit.

Baterie a výdrž

Nemusíme dlouho přemýšlet nad tím, aby nám došlo, že tenké tělo přístroje nebude znamenat použití velkokapacitní baterie a skutečně tomu tak tak je. V útrobách telefonu se nachází nevyjímatelná baterie typu Li-ion s podprůměrnou kapacitou 1850 mAh. A ač by výrobce použil sebeúspornější procesor či softwarové vychytávky, smířit se musíme s denní výdrží, a to jen občas.

Nabíječku jsem takřka denně vyhledával v pozdních odpoledních hodinách. Při aktivované synchronizaci, s aktivní komunikací přes sociální sítě a běžném vyřizováním elektronické pošty se zařízení udrželo při životě kolem 6 – 7 hodin, což není oslnivý výsledek.

Při ne tak hektickém provozu vydrží do večera, při úsporném používání den a půl. Výdrž baterie se může dále prodloužit při aktivovaném úsporném režimu. Tento režim sice prodlouží výdrž baterie, na druhou stranu tím docílíte zpomalení reakcí telefonu. Ve výsledku jsem tak šetřící režim spíše nepoužíval. Zaměřili jsme se i na standardizované testy, jejichž výsledky nijak nepřekvapí a jsou spíše podprůměrné. Hledáte-li telefon s dlouhou výdrží na baterii, poohlédněte se jinde.

Při streamování 720p videa (zapojená sluchátka s hlasitostí 50%, jas na 50% a deaktivovaná synchronizace s připojením na Wi-Fi síť) nás telefon odměnil výsledkem 3 hodin a 49 minut, což je spíše podprůměrný čas. Telefon se dokázal nabít za 130 minut do plné kapacity, do 80% kapacity se telefon nabil za 102 minut. Nabíjecí doba je tak poměrně krátká.

Zvuk

Naopak poměrně kvalitní a hlasitý zvukový výstup podává reproduktor. Ač jsem vzhledem k tloušťce telefonu čekal nějaký nouzový reproduktor, jsou zvukové schopnosti překvapivě dobré, a jedná se o lepší průměr. Pochvaluji si i zvuk během hlasového hovoru. Takto kvalitní, zřetelný a hlasitý přenos hlasu druhé strany jsem dlouho neslyšel.

Dodávaná sluchátka spadají do mírně lepšího průměru, jedná se dokonce o špunty. V kategorii levných sluchátek zdárně obstojí, dokonce mají i náznak basů. Bohužel už nyní nebude následovat klasická fráze, že zapojením vlastních kvalitních sluchátek se zvukový požitek výrazně zlepší. Pro zvukový výstup slouží microUSB konektor, do kterého je nutno zapojit adaptér. Zvuk je bohužel dost tristní a velmi špatný. Dlouhé roky jsem netestoval jakékoliv jiné zařízení, které by tak špatně hrálo i do lepších sluchátek.

Hardware

Oproti klasickému Idolu mírně vzrostl takt použitého dvoujádrového procesoru v čipsetu MediaTek 6577 na 1,2 GHz. Podle výsledků v benchmark testech spadá výkon dvoujádrového procesoru do mírného nadprůměru. Operační paměť je dle slov výrobce 1 GB RAM, skutečnost ukazuje hodnotu 970 MB a při běžném provozu je k dispozici kolem 520 MB, což je hodně slušné. Příliš rád nejsem z absence slotu na paměťovou kartu. Když už chybí, výrobce mohl zvolit alespoň kapacitu interní paměti 32 GB. Takto si budeme muset vystačit s 16 GB, z čehož je nakonec dostupných 13 GB. Žádná sláva.

Testy benchmark zleva - Quadrant, SmartBench 2012. AnTuTu při testu vždy spadlo, proto jsem jej nezařadil.

Uživatelské prostředí

Přístroj běží na Androidu Jelly Bean 4.1.1. Výrobce se zřekl různých experimentů a obohatil jej svým poměrně zdařilým prostředím, které jen decentně mění vzhled čistého Androidu. Prostředí je navíc plynulé a svižné, reakce jsou okamžité. Plynulost reakcí je opravdu příkladná a po dobu celého testování jsem se nesetkal se zpomalenými reakcemi ani jsem nenabyl dojmů, že by zařízení nestíhalo. To se Alcatelu, potažmo tedy v TCL, opravdu povedlo. Navíc výrobce po dobu testování uvolnil dvě aktualizace, což značí, že se o své výrobky pečlivě stará, alespoň prozatím.

Screenshoty z prostředí systému

Dobře zpracovaná je i notifikační lišta. Orientujeme se v ní tahem do stran, kde je nespočetné množství napevno umístěných zástupců nastavení, aplikací i her. Mezi speciální funkce přidané výrobcem patří třeba načasované vypnutí a zapnutí telefonu.

Originálně zpracovanou zamykací obrazovku s posuvníky, které mohou spustit i zprávy či aktivovat fotoaparát, nelze upravovat. Oba zástupci mají na svém místě doživotní adresu a jinou aplikací či hrou je nelze nahradit, což je škoda.

Zvláštním krokem je upuštění od druhého slotu na SIM kartu, který je skoro synonymem pro většinu telefonů Alcatel. Zatímco prvně testovaný Idol s klasickou tloušťkou nabídl, tato novinka jej nemá. Zřejmě z důvodu maximálního sražení rozměrů.

Diskuze ke článku
Lukáš
Redukce na jack 3,5mm, to neXD Tohle je velký fail.
Michal
V prodeji je už TCL Idol X S950, který se u nás bude prodávat pod názvem Alcatel Idol X, to jsem zvědavý o kolik podraží... http://www.etotalk.com/tcl-s950-idol-x_p4068.html
xxx
Mam sedivku Idol Ultra za cca 6000,- a je to dobry mobil. Ovsem ten tcl/alcatel idol X vypada jeste mnohem lepe. Ale problem je ten, ze k nam to chodi s pulrocnim zpozdenim viz soucasna novinka OT Scribe HD se v Cine (pod znackou TCL) prodava uz od ledna.
Superruser
Sakra zapínejte hudbu u těch video recenzí jak ten telefon hraje nahlas ,moje dvojka smart byla dost potichá
kdybych tam neměl aplikaci volume + vůbec bych ho neslyšel ted mám Samsung Taky s Androidem a ten hraje nahlas normálně bez nákejch blbostí doinstalovanejch ale tenhle si chci koupit ale jestli bude zas na hovno slyšet tak ho nechci.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze