Alcatel One Touch Idol
recenze

Alcatel One Touch Idol

Miláček všech

Střední třída zatím byla výrobci spíše vzdálená, ale po vybaveném Alcatelu OT 997 následuje nová řada Idol. První vlaštovka si v našem testu vedla opravdu bravurně. Nadchne svými zobrazovacími schopnostmi, kvalitou dílenského zpracování, slušným fotoaparátem, designem i odladěností. Výrazné nedostatky nejsou na pořadu dne. Jak nakonec obstála v testu?

Hardware

V rámci co největší úspory místa chybí slot na paměťové karty. Nároční uživatelé nejspíše nebudou spokojení, když zjistí velikost interní paměti. Celková paměť je totiž 13,08 GB místa. Naopak radost způsobí operační paměť. Na papíře vidíme hodnotu 1 GB, ve skutečnosti je pak celková paměť takřka 900 MB. V běžném nasazení je dostupná paměť o kapacitě 550 MB, což je opravdu zcela dostačující hodnota. Mimo to nesmím zapomenout zmínit ani 1 GHz dvoujádrový procesor MediaTek 6577 s grafickým akcelerátorem PowerSGX 531.

Benchmark testy zleva - Quadrant, SmartBench 2012 a AnTuTu

Uživatelské prostředí

Jsem rád za to, že Alcatel nekráčí ve šlépějích ostatních výrobců, kteří musí Android obohacovat o různé grafické nadstavby. Chtějí se tím odlišit, nabídnout sice něco „extra“ ale má to i negativní dopady na výkonnost zařízení.

Alcatel osadil novinku Androidem 4.1.1 Jelly Bean. Vyvaroval se různých experimentů ani se jiným způsobem nevyřádil. Prostředí je plynulé a svižné, reakce jsou okamžité. Pouze při větším množství současně běžících aplikací docházelo k občasnému sekání a prodlevám. Dobře zpracovaná je i notifikační lišta. Orientujeme se v ní tahem do stran, kde je nespočetné množství napevno umístěných zástupců aplikací a her. Mezi speciální funkce, přidané výrobcem patří třeba načasované vypnutí a zapnutí telefonu.

Ne zcela běžnou funkcí jsou i profily, mnoho z nás si řekne, taková běžná věc, která dříve byla snad v každém mobilním telefonu a dnes? Jako by vymizela. Přitom profily patří mezi nejužitečnější funkce telefonu. Aspoň já jsem často v situacích, vyžadujících specifická nastavení zvuků a dalších rysů chování telefonu. Čtyři stávající profily můžou být doplněny o další vlastní.

Pokud je telefon vypnutý, můžeme rychlou volbou spustit zprávy či aktivovat fotoaparát. Oba zástupci mají na svém místě doživotní adresu. Jinou aplikací či hrou je nelze nahradit. Mnozí výrobci by se mohli učit, jak má vypadat i po prodejní péče o svá zařízení. Všechna zařízení od Alcatelu, která jsem testoval, dostala během několika dní či týdne jednu či dvě aktualizace. Existují i výrobci, která pro svá zařízení neuvolní aktualizaci ani za půl roku. I tento fakt ve mne vzbuzuje sympatie.

Na rozdíl od mnoha zařízení, nabídne novinka slot na dvě SIM karty. V horní notifikační liště je rychlé přepínání funkcí jednotlivých SIM karet. Každá z nich může mít barevné odlišení a přiřazené funkce, co má primárně vykonávat. Pokud je aktivní hovor na jedné SIM, tak při příchozím hovoru na druhé SIM se ozve tón vypnutého telefonu. SMS zprávy chodí bez komplikací a datové přenosy vždy probíhají pouze na jedné vybrané SIM kartě.

Diskuze ke článku
Petr
Možná by bylo dobré dát mezi konkurenty nějaký dualsim. Tato fce bude pro dost lidí klíčová při výběru tohoto telefonu a proto nějaký nedualsim telefon pro ně žádná konkurence nebude.

A taky byste mohli napsat, jestli funguje ta oleofobní vrstva, že tam je si člověk přečte ze specifikace, ale jestli to funguje se chce dozvědět z recenze.
Matej
V pparametroch mate napisanu podporu micro sdhc a v zavere, ze karty nepodporuje.
Redmarx
Ja clanek necetl, jen posledni stranu, ale proste ten telefon, jestli bude stat vic jak 3.500,- tak fakt je to k nicemu, on ten Mediatek MT6577 jeste moc vykon nema, vlastne s nim v Cine pomalu ale jiste koncej, takze vubec nechapu proc se takovej telefon tady v Evrope vydava. Jenom si vemte, ze Mediatek MTK6589 je znacne vykonejsi, je to ctyrjadro, zvlada to fullHD a je to jeste ke vsemu vyrobne levnejsi, takze k cemu porizovat zastaralej procesor? Na Mediateky je opravdu treba vzit nejaky ten foun z Ciny nebo evropske pobocky cinskych firem, uz tu v EU maji pobocky Jiayu i ZOPO, dalsi moznost primo z Ciny je UMI a to jsou jen ty nejznamejsi.
Honza
Nechápu tuto větu... Zvukový výstup do sluchátek je také velmi dobrý. Nejvíce chybí basy, hlasitost je velmi vysoká.
Tak je velmi dobrý nebo ne?Protože pokud chybí basy tak asi těžko může být velmi dobrý,pak bude spíš o ničom...
Další věc je vždycky nakonec recenze to porovnání s konkurencí,to je pokaždé jako srovnávat jablka a hrušky,proč se tady porovnává telefon na dvě sim s telefóny na jednu sim,prostě pokud někdo potřebuje telefon na dvě sim tak potom telefon na jednu sim nemůže být pro něj nějaká konkurence...Asi těžko se někdo kdo potřebuje dual telefon bude zajímat o telefony na jednu sim,,sám mám ten problém a v okamžiku kdy zjistím že je jakýkoliv talefon na jednu sim,můj zájem končí i kdyby byl ze zlata protože je pro mě nepoužitelný takže srovnávejte prosím srovnatelné...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze