Alcatel One Touch 997D
recenze

Alcatel One Touch 997D

DvouSIMková štika v rybníce

Aktuálně nejlépe vybavený Alcatel prodávající se na našem trhu prošel redakčním testem. Již předem zaujal nízkou cenou, velkým displejem, silným hardwarem a podporou dvou SIM karet. Tedy kombinací, která byla na našem trhu takřka nevídaná. Že by se One Touch 997D přiblížil k ideálnímu telefonu?

Organizační funkce a GPS

Z kalendáře v Alcatelu One Touch 997D příliš nadšeni nebudete. Velký displej není vhodně využit a při měsíčním náhledu vidíte na celém displeji jen všechny dny s barevným odlišením událostí, které na dny máte. Konkrétní informace však nezjistíte. Zlepšení nepřináší ani týdenní náhled, ve kterém vidíte z události první čtyři písmena, která toho mnohdy moc neřeknou. Doporučuji tedy používat převážně denní náhled nebo ještě lépe agendu. Při tvorbě nové události si vybíráte druh kalendáře. Pokud nepotřebujete událost sdílet se světem, stačí vybrat lokální kalendář v telefonu. Dále přidávat samozřejmě název, místo, čas a případné včasné upozornění.

Kalendář

V další výbavě figuruje aplikace Currency Converter, která převádí všechny světové měny a stahuje si aktuální kurzy. Kalkulačka je pak velmi jednoduchá a kromě nejzákladnějších matematických funkcí si poradí už jen se závorkami. Nechybí ani jednoduché poznámky, které zároveň slouží jako prohlížeč souborů s koncovkou txt. Zmínit mohu také aplikaci Nákupní seznam, úkolovník nebo správce souborů

Kalkulačka a svítilna

Výčet zakončují aplikace diktafon, svítilna a nejdůležitější OfficeSuite. Bohužel jde jen o základní verzi, která dokáže dokumenty MS Office pouze číst.

Spolu s GPS souvisí i přítomnost Google Map a Google Navigace. Mapové podklady jsou zadarmo, avšak musíte si je stahovat z internetu. Menší části lze sice stáhnout do paměti, nicméně pouze na omezenou dobu. Šikovnou aplikací jsou Moje Trasy, které zaznamenají, kde jste všude byli. Fixace satelitů je venku vcelku rychlá. Do 30 vteřin Alcatel našel 14 satelitů a stabilně jich využíval 10.

Google Mapy a navigace

Internet a datové funkce

Datové funkce představují slušný základ. Nechybí samozřejmě GPRS, EDGE, ale také rychlejší HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mbps a HSUPA s odesíláním rychlostí až 5,76 Mbps. Využít můžete také Wi-Fi se standardy b/g/n a Wi-Fi Direct. Technologie NFC chybí. Stačit vám bude muset třeba Bluetooth 4.0. Lehce jsem postrádal přítomnost USB OTG, nelze tedy připojit flashku či myš.

Internetový prohlížeč

Na internet se můžete podívat přes klasický Android prohlížeč nebo přes Chrome, který je nativně nainstalován. Standardní prohlížeč si poradí s Flashem 11, zapamatuje si vaše heslo, lze v něm měnit velikost písma nebo si vždy vyžádat verzi stránek pro stolní počítače. Mínusem je fakt, že jsou neustále vidět tlačítka na displeji a ukrajují tak cenný prostor. Alespoň jde schovat informační lišta.

Závěrečné shrnutí a konkurence

Málokterý telefon na mně zapůsobil tak, jako Alcatel One Touch 997D. Od samého začátku testování mě v podstatě vždy jen příjemně překvapoval a celkově zanechal jednoznačně pozitivní dojem. Důležité je, abyste nedali hned na první dojem. Alcatel One Touch 997D totiž nevypadá jako lev salónů a na fotografiích působí ještě více nudně, než ve skutečnosti je. Pokud jej pořádně nevyzkoušíte, nemusí se vůbec líbit. Konzervativní design mu ale brzy odpustíte. Stačí, když zjistíte, že je telefon rychlý, nabízí bohatou výbavu nebo slušný displej a skvělý zvuk. Zároveň hledáte-li to nejlepší s podporou dvou SIM karet, je vaše hledání u konce. Vše navíc završuje bezkonkurenčně nízká cena.

Navzdory euforii se najdou i nedostatky, bez kterých to asi bohužel nejde. Především mrzí hloupá chybu u fotoaparátu, která degraduje levé horní rohy na všech fotografiích. Menší výtka směřuje k občas trhané animaci vstupu do menu. Zamrzí také nekvalitní kalendář. Mnohým navíc bude vadit umístění tlačítek na displeji nebo obtížnější přístup k SIM kartám.

Asi největším konkurentem pro Alcatel One Touch 997D je Samsung Galaxy S Duos. Prodává se za stejné peníze a také podporuje dvě SIM karty. Jenže Galaxy S Duos je pomalejší, nabízí pouze jednojádrový a zastaralý procesor, menší paměť RAM, nemá tak bohatou softwarovou výbavu ani tak kvalitní zvukový výstup. Zde bych proto nijak dlouze nepřemýšlel a volil Alcatel.

Samsung Galaxy S Duos je sice velkým konkurentem, ale na Alcatel nemá.

U dalších konkurentů už nenajdeme podporu dvou SIM karet, ale Alcatel One Touch 997D jim stále dokáže řádně zatopit. Nabízí se Sony Xperia sola. Ta má menší, ale zase kvalitnější displej a také lepší fotoaparát. Položte si proto otázku, jak velký displej potřebujete. Totéž platí i v případě Nokia Lumia 800, která ve svém doprodeji klesla na sedm tisíc korun. Zaujme především ty, kteří pokukují po systému Windows Phone.

Sony Xperia sola a Nokia Lumia 800

Celkově shrnuto je Alcatel zcela jasnou volbou pro náročné uživatele, kteří vyžadují dvě SIM karty v jednom telefonu. Stejně tak i pro všechny, kteří sice nutně dvě SIM karty nepotřebují, ale hledají telefon do šesti tisíc korun a chtějí velký displej. Alcatel toho zvládá spoustu a vyjma již zmíněného fotoaparátu vše spolehlivě.

alcatel-onetouch-997d-ultra
Klady
 • 1 GB RAM
 • nízká cena
 • velmi dobrý zvuk
 • bohatá softwarová výbava
 • optimalizované prostředí
 • svižný dvoujádrový procesor
 • podpora dvou SIM karet
 • informační dioda
 • zdařilý design zadní strany
 • velký a poměrně kvalitní displej
Zápory
 • tlačítka jsou přímo na displeji
 • Všechny SIM karty jsou pod baterií
 • méně kvalitní kalendář
 • neostrý roh u fotografií
Diskuze ke článku
jenda
Pěkné. Dá se prosím nastavit jiný vyzváněcí tón pro jednu kartu a jiný pro druhou ? Abych poznal ihned jestli mi lidé telefonují na služební kartu nebo na soukromou.
Tomas
Nema funkci vzdy naprijmu tzn kdyz na jedne sim volate tak se vam na druhou nikdo nedovola a ani se nedozvite ze vam nekdo volal. Takze je to jen polovicni dualsim vhodny na volani a ne na prijimani. Znam cloveka ktery je existencne zavisly na prijimani svych sluzebnich hovoru takze pro neho tento mobil neni. Pozor na to! Nebo mi v testu neco uniklo?
vlko32
Dokáže "pokročilý spořič baterie" vypnúť jednu zo SIM-kariet (napríklad na noc-nech šetrí energiu) Nepríjemná chyba 8 Mp kamery sa vyskytla len na testovanom modely? Alebo je nafigu celá rada 997D?! Je možné mobilom mazať obsah mikro SD karty?
starkx
Díky za recenzi, je velice užitečná.
Mé zkušenosti po cca 7 dnech:
Aplikace Spořič baterie se na mém 997D chová divně. Nastaví čas noci (23:00-6:00), profil Spánek a automatické přepnutí. Ale ve stanovený čas se profil baterie nepřepne. Někdy se přepne až minutu po uplynutí času, někdy vůbec. Nahradil jsem ho českou aplikací Battery Widget Reborn! Pro (40Kč) a funguje naprosto spolehlivě.
Telefon je jinak super, problémy s pamatováním vyzvánění jsem vyřešil přes Ringroid a uložením do interní paměti telefonu.
Vyzváněcí profily jsou super věc, ale... Nevím proč, ale když si nastavím např. profil Obecné na maximální hlasitost a profil Schúzka na úplně tichý (hlasitost na 0), po přepnutí z proflu Schůzka na Obecné je hlasitost 0 a musím jí nastavit opět na max.
Chtěl bych se zeptat pánů recenzentů:
1. viz. problém s hlasitostí u profilů
2. funguje Vám korektně aplikace Spořič baterie
3. Při nastavení odemykání gestem není aktivní notifikační lišta. Lze toto změnit?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze