Alcatel One Touch 997D
recenze

Alcatel One Touch 997D

DvouSIMková štika v rybníce

Aktuálně nejlépe vybavený Alcatel prodávající se na našem trhu prošel redakčním testem. Již předem zaujal nízkou cenou, velkým displejem, silným hardwarem a podporou dvou SIM karet. Tedy kombinací, která byla na našem trhu takřka nevídaná. Že by se One Touch 997D přiblížil k ideálnímu telefonu?

Uživatelské prostředí: čtyřkový Android naležato

Alcatel pro svůj nejvybavenější model na našem trhu zvolil operační systém Android ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Zda-li dojde k aktualizaci není známo. Čtyřkový Android je přítomen v takřka čisté verzi a Alcatel se uchýlil jen k drobným, vesměs designovým úpravám.

Odemykací obrazovka je přebraná z čistého Androidu. Vidíte velké hodiny, tapetu, datum a tahem prstu doprava telefon odemknete, tahem doleva se dostanete rovnou do fotoaparátu. Bez odemčení je aktivní také výsuvná lišta. Rychle tak vyřídíte zmeškané události.

Odemykací obrazovka a pohotovostní displeje

Pohotovostních obrazovek je pět a tento počet je neměnný. Lehce rovněž zamrzí, že obrazovky nejsou průchozí a nelze se tudíž rychle dostat z poslední obrazovky na poslední. Styl obrazovek je opět velmi podobný čistému Androidu. Na každé je například napevno umístěn widget s vyhledáváním Google. Na zbylé místo si můžete přidávat zástupce aplikací či widgety, kterých je k dispozici téměř 30. Ve spodní části displeje je vstup do menu, který je z každé strany obklopen dvěma ikonami. Ty si můžete sami zvolit. Snadno lze také vytvářet složky. Stačí jen přetáhnout jednu ikonku na druhou a poté již složku jen nějak pojmenovat.

Pohotovostní obrazovka s widgety na šířku

Část displeje však ukusují ještě systémová tlačítka, která jsou většinou umístěna mimo displej. Alcatel se ale rozhodl je umístit přímo na disple. Víceméně jde jen o zvyk, ale s ohledem na místo pod displejem mohl Alcatel spíše uvolnit místo na displeji. Tlačítka mizí alespoň při sledování videa.

Jednoznačným plusem celého prostředí je schopnost pracovat kompletně v landscape módu. Překlopení pohotovostních obrazovek je dnes velkou vzácností, u Alcatelu samozřejmost. Nemusím se asi rozepisovat, jak praktická tato vymoženost je.

Podoba notifikační lišty je příkladná. Vsází na průhlednost v místech, kde nic není. Jednotlivá upozornění můžete tahem prstu umazávat. Lze je samozřejmě smazat i všechna naráz. Nechybí tlačítko pro rychlý přístup do nastavení a v samotné horní části je panel, kde například rychle nastavíte jas, zmíněné automatické otáčení, bezdrátové funkce nebo si změníte profil. O těch se ještě rozepíši později.

Informační lišta a naposledy spuštěné aplikace

K naposledy spuštěným aplikacím se dostanete pomocí třetího systémového tlačítka. Podoba je shodná s čistým Androidem. Zobrazen je náhled aplikace a její jméno, přičemž je vše řazeno vertikálně. Tahem prstu můžete seznam promazávat.

Seznam aplikací je orientován horizontálně a sestaven v matici 4x4 ikonky. To je v podstatě vše, co lze o menu říci. Položky nelze nijak třídit, přesouvat a podobně. To je docela škoda, při větším počtu aplikací trvá nalezení položky déle, ačkoliv je vše řazeno abecedně.

Seznam aplikací

Takřka naprosto spokojen jsem s plynulostí prostředí. Všechny animace běhají plynule, na nic se nečeká. Optimalizace se Alcatelu povedla. Jedinou výjimkou je vstup do seznamu aplikací, při jehož animaci občas dochází k malému zadrhnutí, ať už máte na pozadí spuštěno více či méně aplikací.

V této kapitole nemohu nezmínit také řádnou porci přidaných aplikací od Alcatelu. V základu máte k dispozici například AccuWeather, tedy praktické počasí. Nechybí antivirus od AVG. Hodit se může také Barcode Scanner pro snímání čárových a QR kódů. Pod položkou Cloud Backup se skrývá centrum zálohy. Velmi snadno si můžete zálohovat kompletní obsah telefonu, fotky, videa, hudbu, kalendář, protokoly volání i SMS zprávy. Zálohu můžete provézt na paměťovou kartu nebo na cloudová úložiště Box.net či Dropbox. Zálohování si rovněž můžete plánovat. K dalším aplikacím se dostanu vždy v příslušné kapitole.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát dostal do vínku 8megapixelové rozlišení, automatické ostření a LED diodu. Prostředí je jednoduché a působí vcelku zastarale. Po ruce máte rychlé nastavené bílé, scén, HDR a barevných režimů. V hlubším nastavení se nachází určení polohy, zvuk uzávěrky, expozice, samospoušť, ostrost, odstín, sytost, jas, kontrast, ISO a eliminace pruhů. Nastavení je tedy opravdu obsáhlé. Výsledné snímky jsou barevně věrné, špatná není ani ostrost. Vše však kazí levý horní roh, který je stále rozmazaný, a to i po několikanásobné kontrole čistoty objektivu. Doufejme, že se Alcatel chytí za hlavu a dojde k nápravě.

Prostředí fotoaparátu

Ukázkové fotografie


Ukázkové snímky

Záznam videa je umožněn až v kvalitě 720p s plynulostí 29 snímků za vteřinu. U videa naopak výtky nemám, kontinuální ostření funguje, obraz je ostrý, barvy věrné. V rámci své třídy je Alcatel nadprůměrný. Výčet zakončuje čelní kamerka s VGA rozlišením.

Alcatel One Touch 997D (testovací video) – exteriér, 720p

Diskuze ke článku
jenda
Pěkné. Dá se prosím nastavit jiný vyzváněcí tón pro jednu kartu a jiný pro druhou ? Abych poznal ihned jestli mi lidé telefonují na služební kartu nebo na soukromou.
Tomas
Nema funkci vzdy naprijmu tzn kdyz na jedne sim volate tak se vam na druhou nikdo nedovola a ani se nedozvite ze vam nekdo volal. Takze je to jen polovicni dualsim vhodny na volani a ne na prijimani. Znam cloveka ktery je existencne zavisly na prijimani svych sluzebnich hovoru takze pro neho tento mobil neni. Pozor na to! Nebo mi v testu neco uniklo?
vlko32
Dokáže "pokročilý spořič baterie" vypnúť jednu zo SIM-kariet (napríklad na noc-nech šetrí energiu) Nepríjemná chyba 8 Mp kamery sa vyskytla len na testovanom modely? Alebo je nafigu celá rada 997D?! Je možné mobilom mazať obsah mikro SD karty?
starkx
Díky za recenzi, je velice užitečná.
Mé zkušenosti po cca 7 dnech:
Aplikace Spořič baterie se na mém 997D chová divně. Nastaví čas noci (23:00-6:00), profil Spánek a automatické přepnutí. Ale ve stanovený čas se profil baterie nepřepne. Někdy se přepne až minutu po uplynutí času, někdy vůbec. Nahradil jsem ho českou aplikací Battery Widget Reborn! Pro (40Kč) a funguje naprosto spolehlivě.
Telefon je jinak super, problémy s pamatováním vyzvánění jsem vyřešil přes Ringroid a uložením do interní paměti telefonu.
Vyzváněcí profily jsou super věc, ale... Nevím proč, ale když si nastavím např. profil Obecné na maximální hlasitost a profil Schúzka na úplně tichý (hlasitost na 0), po přepnutí z proflu Schůzka na Obecné je hlasitost 0 a musím jí nastavit opět na max.
Chtěl bych se zeptat pánů recenzentů:
1. viz. problém s hlasitostí u profilů
2. funguje Vám korektně aplikace Spořič baterie
3. Při nastavení odemykání gestem není aktivní notifikační lišta. Lze toto změnit?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze