Alcatel One Touch 810 GLAM
recenze

Alcatel One Touch 810 GLAM

Stylová pudřenka
26

Dnešní telefon pochází z dílen společnosti Alcatel. Ta se rozhodla nesoupeřit s dnešním modelem na poli chytrých telefonů, vše vsadila na styl, eleganci a nízkou cenu. Hledáte-li telefon pro dceru, přítelkyni či manželku, pak s modelem One Touch 810 rozhodně neděláte chybu.

Telefonní funkce

Vaše kontakty najdete uložené pod ikonkou Adresář. Umí zobrazit najednou kontakty ze SIM karty i telefonu, při prvním vložením karty budete ale vyzváni k importu všech kontaktů do telefonu. Udělejte to v případě, že budete chtít ke kontaktům zadávat více informací, nežli jen jméno a telefonní číslo.

Ke kontaktům do telefonu můžete uložit mobilní telefonní číslo, číslo do zaměstnání, číslo domů, e-mail a poštovní adresu. Též si můžete zvolit vlastní ikonu či animaci, která se zobrazí na vnějším displeji, když vám kontakt bude volat.

Po stisku zeleného tlačítka v pohotovostním režimu se vám zobrazí seznam posledně volaných čísel a kontaktů.

Při příchozím hovoru se na vnějším displeji nezobrazí jméno volajícího, je tam jen animace. Nemusíte se ale bát, že byste naslepo přijímali hovor otevřením telefonu, standardně je v nastavení příjem hovoru otevřením telefonu vypnut. Po otevření tak vidíte, kdo vám volá a máte možnost hovor tlačítky přijmout či odmítnout.

Během hovoru můžete zvuk přepnout na hlasitý odposlech a zase zpět. Ke kvalitě zvuku nemám žádné výhrady, dobře jsem slyšel druhou stranu, stejně tak slyšela ona i mě.

Pokud omylem zapomenete například před jednáním aktivovat tichý profil, tak můžete vyzvánějící telefon rychle ztlumit stiskem bočních tlačítek, které normálně slouží pro regulaci hlasitosti.

Zprávy, e-mail

Ke zprávám a e-mailu máte přístup buď rovnou z pohotovostní obrazovky (pokud si to povolíte) nebo z menu. Oproti jiným telefonů nejsou integrovány do jedné nabídky, v menu jsou to ikonky dvě.

Před používáním e-mailu nejprve musíte definovat nějaké e-mailový účet. V telefonu je předdefinováno zjednodušené zadání účtu Yahoo, Gmailu a Hotmailu, kdy stačí zadat pouze adresu, jméno a heslo. Pokud máte e-mail někde jinde, budete muset vyplnit ještě adresy POP3 (případně IMAP4) a SMTP serverů. Pokud chcete, můžete zapnout automatický interval kontroly vaší schránky v rozmezí 5 minut až 2 hodiny. Účty můžete mít definovány maximálně tři.

K e-mailu můžete přidat libovolný soubor jako přílohu. Maximální počet napsaných znaků v e-mailu může být 10240, během psaní dochází dokonce k jejích odpočítávání.

Mimo e-mailů můžete posílat i klasické SMS nebo MMS zprávy. Během psaní se vám také vzorně od začátku zobrazuje počet napsaných znaků, v závorce je pak uveden počet zpráv, do kterých bude text rozdělen. Odeslání zprávy lze dokonce načasovat na konkrétní čas a hodinu.

Pro usnadnění psaní je přítomen režim „Smart“, kdy telefon dle stisknutých kláves automaticky přednabízí slova, které na daná písmena začínají. Jelikož ale telefon obsahuje plnou QWERTY klávesnici, můžete tuto nápovědu vypnout. Psaní na klávesnici je i tak rychlé a pohodlné. Nechybí ani možnost rychlého zadávání smajlíků, které najdete pod klávesou „sym“ vpravo dole.

Organizační a kancelářské funkce

Z organizačních funkcí telefon podporuje Kalendář, Úkoly, Poznámky. Tyto aplikace jsou zjednodušené na nejvyšší možnou míru, ovšem stále jsou použitelné. Vzhledem k zaměření telefonu beru toto zjednodušení jako plus.

Kalendář umí na šířku displeje zobrazit přehledný měsíční náhled, u kterého nechybí ani číslo týdne či různobarevné rozlišení soboty a neděle. Pokud máte na daný den naplánovánu nějakou událost, zobrazí u tohoto dne malý informační trojúhelníček. Pro detail události musíte daný den stiskem joypadu otevřít. Bohužel jiný než měsíční náhled kalendář neumí, kromě něj lze zobrazit jen seznam buď dnešních nebo všech událostí.

Aplikace pro evidenci úkolů je stejně jednoduchá, jako kalendář. U každého z úkolů lze evidovat pouze Předmět, datum splnění a prioritu. V seznamu úkolů můžete následně označit úkol jako splněný. Takto označený úkol zůstane nadále vidět v seznamu, jen se mu změní ikonka z červené na modrou. Splněné úkoly nelze hromadně mazat, musíte je odstranit jeden po druhém.

Přejděme k poznámkám. Ačkoli jejich ikona má na sobě několik namalovaných čar, tak lze díky absenci dotykového displeje evidovat poznámky pouze textové. Ukládají se do TXT souborů, které se pak pod touto volbou zobrazují. Žádnou pokročilejší funkcionalitu nehledejte.

Hry a aplikace

Je velká škoda, že v telefonu nenajdeme žádné předinstalované hry. Nicméně díky podpoře jazyka Java nebude problém si tam nějaké doinstalovat. Jen pozor na to, že displej je oproti většině ostatních telefonů orientovaný naležato, hra musí tuto orientaci displeje a jeho rozlišení podporovat.

Vyzkoušel jsem v telefonu mnoho Java her, které jsou určeny pro horizontálně umístěný displej s rozlišením 320 x 240, všechny fungovaly bez problémů, nebyl žádný problém jak s jejich instalací, tak i správným fungováním. Budou vám fungovat ty samé hry, jaké jsou určené například pro Nokii C3 na platformě Series 40. Instalace je jednoduchá, hry stačí nakopírovat na paměťovou kartu a ve správci souborů je otevřít, poté si zvolíte, jestli chcete instalaci provést na paměťovou kartu nebo do paměti telefonu.

Kromě her najdeme v menu ještě několik zajímavých aplikací, které stojí za zmínku. Je to Počasí, RSS čtečka a E-kniha. Stejně jako hry, můžete další aplikace dle vaší potřeby doinstalovat.

Zajímavostí je i podpora multitaskingu. Pokud chcete javovou aplikaci ukončit, tak se vás telefon zeptá, zdali ji chcete opravdu ukončit nebo jen minimalizovat. V případě minimalizace a opětovném spuštění aplikace naběhne prakticky okamžitě a bude v takovém stavu, v jakém jste ji opustili. Takto lze minimalizovat pouze jednu aplikaci, při spuštění jakékoli jiné budete dotázání, zdali tu předchozí chcete obnovit nebo ukončit.

Diskuze ke článku
Michal
Recenze se povedla, stejně tak bych řekl, že jde o hodně vydařený mobil.
hanes
Já myslím, že ten foťák dĕlá dobré fotky na to kolik má Mpx
marek
Moje přítelkyně má už rok předchůdce tohoto mobilu (OT808 - dovoz z Anglie) a je z něj stále úplně nadšená. Zpracování všech částí je opravdu prvotřídní a rychlost i výdrž skvělá. Jak už jsem říkal, jedná se o starší typ, který má např. jen jeden konektor - miniUSB, který používá jak pro sluchátka, tak pro nabíjení i komunikaci s PC, hůře fotí i hůře nahrává video. Kdežto OT810Glam má jak standardní microUSB konektor, tak standardní jack pro sluchátka, má i o dost silnější baterii (ta slabší vydržela týden!!!), takže si myslím, že se jedná o mimořádně povedený mobil (samozřejmě, že pro ženy) a ta cena je opravdu neuvěřitelná. Vždycky mě Alcatel překvapí, za jak nízkou cenu je možné kvalitně zpracovat mobil. Kdyby jim aspoň trochu fungoval marketing, byli by úplně někde jinde. Holt někdo chce slyšet kvalitní kecy a někdo chce kvalitní mobil.
Naecken
A videopohled nebude?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze