Alcatel 5V
recenze

Alcatel 5V

Rádi byste výřez?
35

Výřezy v obrovských displejích se dostaly i mezi smartphony nižší střední třídy, což dokazuje například i vlajkový model společnosti Alcatel, model 5V. Kromě velkého displeje nabídne i zajímavý design, slušný výkon a duální fotoaparát. Mix zajímavých funkcí přitom zájemce nevyjde na více než 5 tisíc korun. Máme vaši pozornost?

Konektivita: NFC nechybí

Z bezdrátové konektivity máte k dispozic LTE ve všech u nás podporovaných pásmech, dále Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, které podporuje pouze 2,4GHz pásmo, a Bluetooth ve verzi 4.2. Dostalo se také na NFC, což chválíme. Určitě jde o bod k dobru oproti konkurenci, například Xiaomi. Kabelově se připojíte pouze přes dnes již zastaralé microUSB.

Dostalo se také na NFC, což chválíme.

Pro navigování nabízí telefon maximální výbavu. Kromě amerického GPS je zde ruský GLONASS, čínské BeiDou i nejnovější evropský Galileo. Nalezení a zafixování polohy je skutečně záležitostí sekund a svou polohu si telefon drží i při horším výhledu na oblohu. Při pěší turistice oceníte i přítomnost elektronického kompasu. Některé uživatele může potěšit také přítomnost FM rádia, které pro svoje fungování potřebuje sluchátka.

Líbilo se nám
 • LTE, NFC
 • FM rádio
Nelíbilo se nám
 • starší microUSB

Fotoaparát: duální průměr

Ano, i Alcatel osadil svůj model duálním fotoaparátem a díky větší tloušťce moduly fotoaparátů dokonce ani tolik nevystupují nad okolní povrch. Bohužel, i na fotoaparátu se šetřilo, a tak se musíte spokojit s kombinací 12 (světelnost f/2.2) + 2 Mpx, přičemž sekundární zadní objektiv pomůže jen při hrátkách s hloubkou ostrosti. Nechybí alespoň umělá inteligence, která „dešifruje“ desítky různých scén. Příjemnou dovedností je i integrace Google Lens, které například identifikuje produkty, na které fotoaparát namíříte.

Alcatel 5V

V přehledném prostředí aplikace se rychle zorientujete. Pohyb v ní je svižný, ikony jsou na dosah palce a zbytek nastavení vysunete swipenutím. Moderní prostředí fotoaparátu nás potěšilo, nic nemusíte zdlouhavě vyhledávat.

Fotografie jsou za ideálního světla barevně věrné a potěšila nás také ostrost. S ubývajícím světlem a v interiérech však kvalita snímků rapidně klesá. Jako náhrada kvalitní (bez)zrcadlovky Alcatel určitě neposlouží, avšak na pár rodinných fotografií z výletu či dovolené jsou výsledky použitelné. Potěší také rychlost ostření – nepoužitelný snímek vlivem špatného zaostření se nám podařilo zaznamenat spíše výjimečně, tedy alespoň za dobrého osvětlení.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Video lze zaznamenávat až ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Na danou třídu jde o průměr. Alcatel 5V má problémy s kontinuálním zaostřením, stejně tak jsou výsledky více roztřesené, než bychom si představovali, a to i přes přítomnost elektronické stabilizace obrazu (EIS).

Přední kamera disponuje 8Mpx rozlišením a děsivou světelností f/2.8. Kvalita je dle očekávání průměrná, avšak na sociální sítě a pro videohovory skrze různé messengery zcela dostatečná.

Líbilo se nám
 • duální fotoaparát
 • věrné barvy za ideálního světla
 • přehledná aplikace
Nelíbilo se nám
 • horší video
 • digitální šum

Software: svižný chod

Prostředí Alcatelu 5V je postaveno na operačním sytému Android ve verzi 8.1. Zda se dočkáme i Androidu Pie prozatím není známo. Alcatel dodal vlastní launcher JOY1, který není tak invazivní, jako je tomu například v případě smartphonů Xiaomi a Huawei. Přesto se Alcatel nevyvaroval zbytečného balastu. Jedná se o různé aplikace a hry, navíc ne všechny lze snadno odinstalovat. Je to trochu škoda, protože prostředí je jinak velmi svižné. Celkově jde na danou třídu o slušný nadstandard.

Prostředí launcheru JOY1

Líbí se mi také zestručněné nastavení. Alcatel některé položky přesunul tak, aby byly dostupné na dvě, maximálně tři kliknutí. Celkově jsem se tak orientoval snáze než v případě čistého Androidu. Jde však o subjektivní hodnocení – pokud jste naopak zvyklí mít vše pečlivě rozmístěné, můžete mít v prvních pár dnech potíže.

Velkou pochvalu si Alcatel zaslouží za nasazení ovládání pomocí gest. To je nápadně podobné těm z iOS, případně Androidu Pie. Fungují svižně a v průběhu testování jsme je využíval namísto běžných softwarových tlačítek.

Líbilo se nám
 • svižný chod
 • zestručněné nastavení
 • ovládání pomocí gest
Nelíbilo se nám
 • zbytečný balast
Diskuze ke článku
Pavel
Můj druhý Alcatel a čtvrtý Android,nesdilim ať tak špatné hodnocení V této cenové relaci kolem 4000 není moc konkurence,aby měl velký displej s ochranym sklem,NFC,obal, sluchátka.Je mi skoro 70 let pro mě naprosto dostačující, žena má Xiaomi redmi 5 a žádný větší rozdíl nevidím.A konektor USB C by byl lepší ale to už bych chtěl za ty prachy moc.Na náročnější hry to není ,ale nám to na ságu stačí.Oavel Brno
#TFS
Ty zadni nestasne umisteny fotaky uhh... :D
Blue Sun
Blue Sun
Třeba mi autor tentokrát konečně vysvětlí, čím je microUSB zastaralé. Zejména pak u mobilu za pět tisíc.
Nebo mi třeba vysvětlí, proč kritizuje šum u foťáku, když jeho celkem rozumným ponecháním zároveň zůstaly zachované jemné detaily fotek. Mnohem lepší, než omalovánky u vrcholných Huawei.
Nezaplatili vám dost?
marek
20x horší než 3-4 let staré Alcately. Kdo chce kam...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze