Alcatel 3 (2019)
recenze

Alcatel 3 (2019)

Levně, ale s kompromisy
15

Alcatel 3 představuje další přírůstek do segmentu cenově dostupných smartphonů pro nenáročné uživatele. Na první pohled se jedná o líbivé zařízení se zajímavým designem a slušnou výbavou. Zdali obstojí mezi nelítostnou konkurencí ostatních výrobců, si ale prozradíme až v recenzi.

Konektivita: starší Wi-Fi i Bluetooth

Alcatel 3 nabízí v dnešní době běžné LTE nebo starší Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 802.11b/g/n. Telefonu nechybí ani podpora navigačních systémů GPS, GLONASS nebo Galileo. U testovaného kousku nás zamrzela absence NFC pro bezkontaktní platby či rychlé párování s dalšími zařízeními, ale v Česku oficiálně prodávaná konfigurace 4 + 64 GB již NFC disponuje.

Nelíbilo se nám
  • Bluetooth 5 a Wi-Fi ac bychom viděli raději

Fotoaparát: s podporou umělé inteligence

Duální fotoaparát má být jednou z největších přidaných hodnot Alcatelu 3 (2019). Hlavní 1/3" snímač disponuje rozlišením 13 megapixelů a světelností f/2.0. Interpolovaně lze navíc vykouzlit až 16megapixelové rozlišení. Druhý 5megapixelový senzor pak slouží pro pořízení portrétních snímků s rozmazaným pozadím. Telefon se chlubí detekcí scény pomocí umělé inteligence a takto dokáže vcelku spolehlivě rozpoznat až 21 různých situací, jako je například noc nebo focení jídla.

Pochválit musím přehlednou aplikaci fotoaparátu.

Pořízené fotografie vypadají za dobrého světla vcelku průměrně a ničím nepřekvapí. Při bližším zkoumání lze často pozorovat slévající se detaily nebo problémy se zaostřením. Pochválit však musím přehlednou aplikaci fotoaparátu, která nabídne všechna základní nastavení od zapnutí či vypnutí HDR přes ruční režim až po integrovanou funkci Google Lens. Občas se mi bohužel stávalo, že jsem po zmáčknutí spouště musel chvíli čekat, než se fotografie vyfotila. Líbilo se mi však, že aplikace fotoaparátu zůstává stejně nastavena i pokud z ní odejdete, což se může v určitých situacích hodit. Video pak lze natáčet maximálně v rozlišení Full HD při 30 FPS, a to jak přední, tak zadní kamerkou.

Alcatel 3 2019 testovací video 1080p 30 FPS

Líbilo se nám
  • na svou třídu slušná kvalita fotografií
  • podporuje HDR
  • vcelku přehledná aplikace fotoaparátu

Software: Android 8.1

Alcatel 3 funguje na operačním systému Android 8.1 s nadstavbou od Alcatelu, která naštěstí systém nijak příliš nezpomaluje. V telefonu najdete celou řadu aplikací, jako je diktafon nebo FM rádio, které vám mohou přijít vhod. Na druhou stranu i čistý Android má také své kouzlo a možná by se k tomuto základnímu modelu hodil více. Co v červenci 2019 zamrzí jsou starší, konkrétně únorové bezpečnostní záplaty, nebo celkově starší verze Androidu. Výrobce lze alespoň pochválit za to, že v telefonu nenajdeme, snad až s výjimkou pár diskutabilních aplikací jako OfficeSuite či Facebook, žádný bloatware.

Líbilo se nám
  • některé užitečné aplikace již od výrobce
Nelíbilo se nám
  • starší Android i bezpečnostní záplaty
Diskuze ke článku
Pesedm
Alcatel má moc chyb. Škoda.
Ta brada některým lidem nevadí protože se zespoda dobře telefon drží.
Recenze pěkná.
Carda
Oni dají obří bradu a čtečka je na zádech? jako proč?
Michal
Jí právě ve všech obchodech vidím tu lepší variantu se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Na tu se 3GB/32GB jsem ještě nenatrefil.
marek
Nechápu, co to vlastně testujete, všude v obchodech je verze s NFC a 4GB/64GB pamětí. Zřejmě vám Alcatel zapůjčil testovací verzi, která u nás vůbec není v prodeji. Což by i odpovídalo, jelikož v Alcatelu nikdy levá ruka neví,co dělá pravá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze