Alcatel 3 (2019)
recenze

Alcatel 3 (2019)

Levně, ale s kompromisy
15

Alcatel 3 představuje další přírůstek do segmentu cenově dostupných smartphonů pro nenáročné uživatele. Na první pohled se jedná o líbivé zařízení se zajímavým designem a slušnou výbavou. Zdali obstojí mezi nelítostnou konkurencí ostatních výrobců, si ale prozradíme až v recenzi.

Displej: sympaťák těsně pod šest palců

Displej Alcatelu 3 prezentuje výrobce hned po nízké ceně jako jeden z hlavních taháků. Má velikost 5,9 palce a moderní poměr stran 19,5:9. Panel se dále chlubí rozlišením 1 560 × 720 pixelů a zvýšenou ochranou v podobě skla Dragontrail Glass od dodavatele Asahi. Maximální jas bohužel nepatří k těm nejvyšším a při přímém slunečním světle může občas představovat čitelnost problém. S pozorovacími úhly, automatickou regulací jasu či rozlišením, které se zdá být na první pohled poměrně nízké, jsem byl však spokojen. Věřím že cílová skupina tohoto smartphonu bude displej hodnotit podobně.

Alcatel 3 (2019)

Zmínku si rozhodně zaslouží i softwarově maskovatelný kapkovitý výřez, v němž se skrývá 8megapixelová selfie kamera. Dole na uživatele čeká poměrně široká brada, v níž je ukrytá bílá notifikační dioda, která svítí i během nabíjení a nejde nijak konfigurovat.

Líbilo se nám
  • slušná kvalita displeje
  • notifikační dioda, byť nekonfigurovatelná
  • moderní kapkovitý výřez
Nelíbilo se nám
  • poměrně tlustá brada

Zvuk: odpovídá ceně

Zvuk se u Alcatelu 3 line z podlouhlého pravého otvoru na dolní hraně a je zcela průměrný. Chybí mu basy a zní poměrně plechově. Nutno však podotknout, že jsem se setkal i s horší reprodukcí, a to i u dražších telefonů, takže zde opět platí, že s přihlédnutím k cenovce je vše v pořádku. Pochválit navíc musím za to, že nedochází k zastření zvuku ani při nejvyšší hlasitosti. Podobně je na tom telefon při reprodukci do sluchátek. Dodávané pecky lze však doopravdy využít pouze k poslouchání řeči, a to jen krátkodobě. Pokud si však připojíte sluchátka vlastní, nebudete si mít nač stěžovat.

Líbilo se nám
  • průměrná kvalita reprodukce

Výkon hardwaru: pouze pro nenáročné

Uvnitř telefonu tepe méně výkonný Snapdragon 439, kterému v námi testovaném kousku dělala společnost 3GB operační paměť s 32GB úložištěm, z nějž nám po prvním zapnutí zůstalo přibližně 22 GB volných. Na našem trhu je však oficiálně k dispozici varianta jiná, a to se 4 GB RAM a 64GB úložištěm.

Asi vám je jasné, že telefon výkonem nijak neohromí, ale na základní používání postačí. Vzhledem k tomu, že konkurence za stejné či podobné peníze, za které se prodává Alcatel 3, osazuje své smartphony i čipsety řady Snapdragon 6xx, slušelo by se, kdyby měl i tento model o něco více výkonu. Díky slušné optimalizaci jsem se však vyloženě nesetkal se zasekáváním ani nepatřičně pomalými reakcemi. Výrobce se tak evidentně se slabým hardwarem vypořádal se ctí.

Nelíbilo se nám
  • slabší čipset

Výdrž baterie: zvládne i dva dny

Baterie o kapacitě 3 500 mAh bez problémů zajistí denní a při troše snahy i dvoudenní používání. Tato výdrž je však vykoupena extrémně dlouhým nabíjením, takže je ideální telefon vždy nechat nabít přes noc. S dodávaným nabíjecím adaptérem, který má mimochodem výkon pouhých 5 W, mi nabíjení z nuly na sto zabralo přibližně tři a půl hodiny, přičemž výrobce deklaruje dokonce ještě delší dobu nabíjení, a to děsivé čtyři hodiny dvacet minut. Pokud telefon necháváte pravidelně připojený k zásuvce přes noc, nebude to představovat problém. V případech, kdy byste jej potřebovali opravdu rychle nabít, však máte smůlu.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 13 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 28 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 45 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 64 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 80 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 99 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 120 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 148 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 170 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 212 minut
Líbilo se nám
  • slušná výdrž
Nelíbilo se nám
  • extrémně pomalé nabíjení dodávaným adaptérem
Diskuze ke článku
Pesedm
Alcatel má moc chyb. Škoda.
Ta brada některým lidem nevadí protože se zespoda dobře telefon drží.
Recenze pěkná.
Carda
Oni dají obří bradu a čtečka je na zádech? jako proč?
Michal
Jí právě ve všech obchodech vidím tu lepší variantu se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Na tu se 3GB/32GB jsem ještě nenatrefil.
marek
Nechápu, co to vlastně testujete, všude v obchodech je verze s NFC a 4GB/64GB pamětí. Zřejmě vám Alcatel zapůjčil testovací verzi, která u nás vůbec není v prodeji. Což by i odpovídalo, jelikož v Alcatelu nikdy levá ruka neví,co dělá pravá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze