Acer Zest Plus
recenze

Acer Zest Plus

černý kůň nižší třídy
12

Zdá se, že bitva velkých telefonů za málo peněz letos stále ještě nekončí. Už jsme si zrecenzovali kousky jako Alcatel POP 4S nebo Huawei Y6 II a nyní se nám dostal do rukou i nový velikán od Aceru. Ten si v ničem nezadá se svými protivníky a navíc utočí celkem mocnou zbraní v podobě baterie s mamutí kapacitou 5 000 mAh. Pojďme se tedy podívat, jak si tento kousek vedl v naší recenzi.

Hardware: nelze si stěžovat

Vnitřnosti telefonu nás rozhodně ničím nepřekvapí. Použit tu byl čtyřjádrový procesor MediaTek MT6735, který podporují 2 GB RAM paměti. Interní úložiště nabídne 16 GB (volných zůstává zhruba 11 GB), které lze snadno rozšířit až o 32 GB pomocí microSD karty. Výkonu je rozhodně dostatek a telefon běží naprosto bez problému, tedy bez viditelného škubání či zpomalení. Ani multitasking není vůbec špatný, a i když se občas telefon při otevření velkého množství náročných aplikací najednou zadýchá, pořád je to naprosto v mezích únosnosti. Jen otevírání aplikací potom zaberu trošku delší dobu. Při běžném používání si však na výkon nelze stěžovat, prostředí je nádherně plynulé a zahrajete si klidně i lehce náročnější hry.

Výsledky benchmarků a paměť

Líbilo se nám:

  • velmi plynulý chod prostředí
  • dostačující výkon
  • možnost rozšíření paměti microSD kartou

Systém a uživatelské prostředí: skoro čistý Marshmallow

V Zestu nám běží Android 6.0 Marshmallow s opravdu jen minimálními úpravami od Aceru. Najdeme tu jen vlastní sadu ikon, které zrovna moc pohlednosti nepobraly, speciální obrazovku po swipenutí vlevo na hlavní obrazovce a pár funkcí navíc v menu nastavení. Ona speciální obrazovka je v podstatě obdoba BlinkFeed od HTC. Společný domov tady najdou příspěvky z různých sociálních sítí, zprávy z okruhů, které si sami zvolíte, a občas se vám tu ukáže i nějaký tip na používání telefonu od výrobce. Zajímavá funkce, ale osobně jsem si jí po pár dnech přeci jen vypnul. Co se týče těch funkcí navíc, tak jsem se v recenzi již o několika zmínil. Patří sem třeba různé úpravy obrazu a teploty barev, zapnutí/vypnutí filtru modrého světla, je tu i nativní možnost zapnout nahrávání obrazovky a máme zde překvapivě k dispozici velmi užitečná gesta při zhasnutém displeji.

Ukázka prostředí a denní záznam

Právě díky nim můžete zapnout funkci odemknutí displeje přejetím po displeji směrem vzhůru. Žádné dvojité poklepání a nutno zmínit, že kreslení písmene I rozhodně nefunguje tak spolehlivě a rychle, jako většinou funguje dvojité poklepání. Pak je tu „malování“ písmen pro zapnutí různých aplikací. Písmeno V je pro hovory, C pro fotoaparát, ale mě osobně nejvíc zaujalo ovládání hudebního přehrávače. Nejde ani o fakt, že se vám zapne hudba, pokud nakreslíte na displej písmeno Z, což funguje asi tak ve dvou z pěti pokusů. Jde hlavně o funkci přepínání skladeb, když už máte hudbu zapnutou. To potom nemusíte vůbec zapínat displej a zkrátka přejedete prstem po zhasnutém displeji doleva či doprava, čímž se přepínáte mezi písničkami v playlistu. Jednoduché a překvapivě návykové.

Prohlídka nastavením a několika funkcemi

Co se aplikací týče, máme tu vše potřebné a většina z nich pochází přímo od Aceru. Je tu však poměrně dost předinstalovaného balastu navíc v podobě trial verzí her nebo speciální Acer navigace. Nejvíce mi vadilo, že mi byly vnuceny hned tři různé prohlížeče internetu. Nechybí tu dnes už obligátní Chrome, následně prohlížeč Puffin a aby toho nebylo mále, radši výrobce přihodil i Operu. Ještě zvláštnější je, že u jiných aplikací na takovou duplicitu nenarazíte, tak proč tedy? A potom je tu i sada aplikací od Aceru pro získání zákaznické podpory, informací o produktech Acer, nápovědy k použití a vlastní centrum pro hry Acer GamerZone, které nelze odinstalovat. Místo navíc zabírá třeba i aplikace Amazon nebo New Republic, které lze však naštěstí společně se všemi hrami smazat. Moc místa navíc tím však nezískáte – maximálně tak 500 MB.

Líbilo se nám:

  • prakticky čistý Android Marshmallow
  • užitečné funkce navíc
  • lze odinstalovat všechny hry a předinstalované aplikace třetích stran

Nelíbilo se nám:

  • spousta balastu navíc

Konektivita: vše potřebné a trochu navíc

Zde najdeme prakticky vše, co lze od smartphonu čekat, tedy Wi-Fi, A-GPS, Bluetooth a kompletní podporu LTE. Bohužel nemáme na palubě NFC, ale to jsme od této cenové kategorie ani neočekávali. Potěší urputnost, s jakou si antény drží signál.

Acer Liquid Zest Plus

Častokrát jsem byl poslední, kdo ztrácel signál, a i obnova signálu probíhá velmi rychle. Třeba v některých stanicích metra se Acer téměř okamžitě přihlásil k internetu, zatímco třeba nová Xperia X Compact a moje LG G4 si na nějakou existenci internetu ještě vůbec nevzpomněly. Rovněž oceníte i podporu OTG, takže můžete obří baterii využít v případě nouze i jako powerbanku.

Líbilo se nám:

  • kompletní LTE
  • výborný signál
  • podpora OTG
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
K té vysoké spotřebě v pohotovostním režimu asi tolik: podle mě za to může právě ten MTK. Stejný mám v pracovním telefonu a ten žere v pohotovosti baterku neskutečným tempem...
Corleone
Jak funguje GPS? Presnost?
Chuan Perverez
Nevím jestli se to zdá jen mě ale proč jsou letos všechny telefony tak ošklivý a stejný? Jediný dva co se mi líbili byl Honor 7 lite a Honor 8. Jinak absolutně žádnej nápad. I S7 je stejná jako byla v loni. A tenhle Acer by mohl taky v odpornosti kralovat.
Pesedm
Pěkně napsaná recenze co se nebojí i kritiky (sluchátka), to oceňuji.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze