Acer Zest Plus
recenze

Acer Zest Plus

černý kůň nižší třídy
12

Zdá se, že bitva velkých telefonů za málo peněz letos stále ještě nekončí. Už jsme si zrecenzovali kousky jako Alcatel POP 4S nebo Huawei Y6 II a nyní se nám dostal do rukou i nový velikán od Aceru. Ten si v ničem nezadá se svými protivníky a navíc utočí celkem mocnou zbraní v podobě baterie s mamutí kapacitou 5 000 mAh. Pojďme se tedy podívat, jak si tento kousek vedl v naší recenzi.

Displej: HD postačí

Přídomek Plus v názvu dává v dnešní době vcelku dobrou představu, s jakou velikostí displeje máme tu čest. Přesněji se jedná o 5,5palcový HD IPS displej a na tom není rozhodně nic špatného. Na větších než 5palcových displejích by se sice už hodilo Full HD, ale rozhodně mi menší počet pixelů při používání nijak nevadil.

Acer Liquid Zest Plus

Displej je totiž velmi dobře čitelný na přímém slunci díky speciální antireflexní vrstvě, má pěkné barvy a hodnota maximálního jasu je poměrně vysoká. Navíc tu najdeme i pár funkcí navíc: různé úpravy obrazu a teploty barev v nastavení nebo nativní filtr modrého světla, díky kterému zírání na displej v noci mnohem méně unavuje oči. I když při jeho zapnutí vás při pohledu na displej ruší spodní průhledný pruh softwarových tlačítek systému, který je vůči filtru imunní a působí tak trochu jako pěst na oko.

Automatická regulace jasu má však občas problémy najít tu správnou hodnotu, takže doporučuji ovládat jas spíše ručně. Notifikační LED dioda, byť malinká, opravdu silně svítí a rozhodně její blikání nepřehlédnete. Bohužel jí však nijak nenastavíte. Jako zvláštní dodatek zmíním i povrch skla, po kterém velmi příjemně kloužou prsty a je tak velmi příjemné si po telefonu hezky „patlat“. A stejně tak technologie Zero Air Gap opravdu zlepšují pocit z ovládání díky menší vzdálenosti samotného displeje a krycího skla. Škoda jen, že není sklo i zakřivené, aby lépe navazovalo na oblé boky telefonu. To by byla opravdu skvělá kombinace. Možná v příští generaci.

Líbilo se nám:

 • kvalitní HD panel
 • výborně čitelný na přímém slunci
 • možnosti úprav obrazu

Nelíbilo se nám:

 • 2,5D sklo by se tu vyjímalo
 • filtr modrého světla nefunguje pro softwarová tlačítka

Fotoaparát: přesvědčivý nadprůměr

Acer svůj hlavní 13Mpx fotoaparát ve všech PR materiálech velmi chválí, a to zejména díky hybridnímu systému ostření Tri-Focus a schopnosti zaostřit za údajné 3 setiny sekundy. A jak vlastně ten proklamovaný systém ostření funguje? Inu, za jasného dne máte k dispozici detekci fázového posuvu (PDAF), v šeru a při krátké vzdálenosti se o ostření postará v této cenové kategorii velmi vzácný laser a při delší vzdálenosti pak detekce kontrastu (CDAF). A musím uznat, že za dobrého světla jsou fotky na tuto cenovou kategorii skutečně pěkné a zejména se díky systému ostření s telefonem fotí rychle a snadno. Málokdy se mi „povedlo“ vyfotit opravdu rozmazanou fotku. S takovým komfortem focení se u takto levných zařízeních jen tak nesetkáte.

Acer Liquid Zest Plus

Máme tu celkem vysoký kontrast barev. Výsledná ostrost snímků je rovněž více než uspokojivá Ostření pro blízké makro fotografie funguje taky přesně jak má. Díky světelnosti f/1.8 jsou snímky světlé, ale bohužel občas přebíhají až do přeexponovaných. Také dynamický rozsah je trochu nižší a fotografie mají tendenci v závislosti na světelných podmínkách tmavnout. Zcela nejhorší situace však nastává za horšího světla a v noci. Systém ostření má obrovské problémy automaticky zaostřit, takže se musíte spoléhat na vlastní ruku a vůbec celková kvalita fotek je horší, ale nic jiného ani nelze čekat.

Fotografie za dne
Fotografie v noci

Video lze natáčet maximálně ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Svou kvalitou však záznamy obrazu nijak nevybočují z průměru.

Přední selfie kamerka nabídne slušných 5 Mpx a má poměrně slušný úhel záběru. Kvalitou však nejde opět o nic výjimečného, ale na zachycení momentek a těch pár fotek na Facebook či Instagram bohatě postačí.

Líbilo se nám:

 • hybridní systém ostření
 • věrné podání barev za dobrého světla
 • natáčení Full HD videa

Nelíbilo se nám:

 • nepřesvědčivé výkony v noci a za horšího světla
 • tendence k ztmavování fotek

Baterie: energie na rozdávání

Buďme upřímní – pokud uvažujete o tomto telefonu, je tím hlavním důvodem vaší pozornosti právě baterie. A na první signální to vypadá opravdu dobře. 5 000 mAh pro 5,5placový HD displej? To zní jako recept na pořádnou výdrž. A on také je, tedy do značné míry. Při normálním používání (jas neustále na 100 %, pár hodin hudby, trocha brouzdání po internetu, prakticky nonstop psaní přes messengery, …) vydrží telefon pravidelně dva celé dny a ještě vám možná druhý den v noci pár procent zbude do následujícího dne. Při prohlížení videa a hraní náročnějších her už jde však výdrž samozřejmě rapidně dolů, ale i tak jsem často neměl problém s telefonem nějak do večera přežít. V našem redakčním testu ostatně telefon vydržel non-stop přehrávání HD videa přes Wi-Fi impozantních 15 hodin. Pokud se však uskromníte v používání a stáhnete razantně jas, můžete se dostat bez problému i na tři dny používání. Jen bych to nenazval „pohodlné 3 dny výdrže“, jak proklamuje výrobce - musíte používání prostě trochu omezit.

Acer Liquid Zest Plus

Mou jedinou výtkou je celkem vysoká spotřeba energie v pohotovostním režimu. Nemusíte na telefon vůbec sahat a procenta baterie v poměru k velké kapacitě mizí vcelku rychle. O nijak extrémním snížení spotřeby nelze hovořit. To sice trochu zamrzí, ale musím upozornit, že se to týká zejména stavu, kdy máte zapnuty všechny funkce od Aceru, jako jsou třeba gesta na zhasnutém displeji pro spouštění různých funkcí, o kterých si rozhodně řekneme více později. Jejich vypnutím se spotřeba lehce zlepší, ale ne o tolik, aby mi to přišlo nějak zvlášť výhodné.

Acer Zest Plus
streamování videa (720p) 15:08 hodin
nabití baterie do 80 % 01:26 hodin
nabití baterie do 100 % 01:58 hodin

Chválím rovněž rychlé nabíjení, které se u takovéto mamutí baterie obzvláště hodí. Na 100 % se dostanete za 2 hodiny, což je na 5 000 mAh výborná hodnota, a na 50 % jste už nabití za nějakých 55 minut. S dobíjením tedy rozhodně nebude problém a nemusíte se bát, že byste museli čekat 3,5 nebo 4 hodiny na dobití.

Líbilo se nám:

 • výborná výdrž
 • velmi rychlé dobíjení

Nelíbilo se nám:

 • pohotovostní režim by zasloužil zlepšení
 • proklamované 3 dny výdrže jsou skoro nedosažitelné
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
K té vysoké spotřebě v pohotovostním režimu asi tolik: podle mě za to může právě ten MTK. Stejný mám v pracovním telefonu a ten žere v pohotovosti baterku neskutečným tempem...
Corleone
Jak funguje GPS? Presnost?
Chuan Perverez
Nevím jestli se to zdá jen mě ale proč jsou letos všechny telefony tak ošklivý a stejný? Jediný dva co se mi líbili byl Honor 7 lite a Honor 8. Jinak absolutně žádnej nápad. I S7 je stejná jako byla v loni. A tenhle Acer by mohl taky v odpornosti kralovat.
Pesedm
Pěkně napsaná recenze co se nebojí i kritiky (sluchátka), to oceňuji.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze