Acer Swift 5 (2018)
recenze

Acer Swift 5 (2018)

Průměrný, ale lehký jako pírko
10

Acer představil řadu Swift 5 již v roce 2016 a zatímco svým designem se notebook od té doby moc nezměnil, jeho konstrukce ano. Swift 5 se tak nyní pyšní označením „nejlehčí 14palcový notebook“ a navrch přidává i novější procesory Core osmé generace, čtečku otisků či dotykový displej. Jedná se o splněný sen každého cestovatele, jak by se mohlo na první pohled zdát?

Výdrž baterie: Achillova pata

Baterie je jasným důkazem toho, že tak nízká hmotnost není zadarmo a žádá si vcelku velké oběti. Zatímco minulá generace Swiftu 5 měla vcelku velkou 53,9Wh baterii, která vydržela na jedno nabití necelých 11 hodin, tak námi testovaná generace má mnohem menší baterii s kapacitou 36Wh. To je obrovský pokles a bohužel to jde znát. Notebook vydrží přinejlepším 8 hodin používání, kdy je jas zhruba na 75 % a trochu se v používání krotíte.

Acer Swift 5

To je však nejlepší možný výsledek. Pokud na notebooku dlouhodobě naplno pracujete, pohybuje se výdrž na jedno nabití většinou kolem 6 a půl hodin, což je na cestách opravdu šibeniční hodnota, kterou mnoho podobných strojů překonává. Také v našem redakčním testu streamování Full HD videa přes Wi-Fi vydržel Swift 5 pouze 6 hodin a 12 minut. Navíc tu není rychlé ani nabíjení, jelikož jsem se z nějakých 5 % dostal na 100 % průměrně za 3 hodiny a 20 minut. To je na danou kapacitu velmi pomalé a nabíjecí adaptér s proprietární přípojkou není ani nejmenší, takže vám v tašce nějaké to místo zabere.

Nelíbilo se nám
  • podprůměrná výdrž
  • pomalé nabíjení

Software: prostě Windows

O systému se snad ani nedá nějak květnatě rozepisovat. Máme tu zkrátka Windows 10 Home s pár předinstalovanými aplikacemi navíc jako Evernote, Netflix, Music Maker, eBay, Booking a mnohé další. Také je tu pár menších her a řada nástrojů od Aceru, což je zcela běžné ve světě počítačů. Každý si přidá něco svého. Naštěstí ale nejsou žádné z aplikací od Aceru otravné, do ničeho vás nenutí a jsou zkrátka jen v pozadí, kdybyste je náhodou někdy potřebovali. Hry a jiné aplikace přitom samozřejmě lze ihned smazat, nad čímž sice strávíte nemalou chvilku, ale jde to. Potěšily však vcelku schopné editory videa i fotografií. S chodem nebyly žádné problémy, nenarazil jsem na žádné bugy ani jiné podivné chování.

Líbilo se nám
  • aplikace od Aceru nijak neomezují ani neobtěžují
Nelíbilo se nám
  • spousta předinstalovaných her a aplikací třetích stran

Konektivita: jen pár menších zakopnutí

Konektivita se stala kupodivu vcelku silnou stránkou tohoto kousku. Nesmí chybět Bluetooth 4.1, 2×2 MIMO Wi-Fi ac či jeden moderní USB-C konektor. Co už ovšem jen tak u podobného přístroje nenajdete, jsou hned dvě plnohodnotná USB-A 3.0, velké HDMI a dokonce i slot pro zámek Kensington. To mnoho ultrabooků opravdu nemá.

V názvu této kapitoly se ale zmiňuji o pár zakopnutích a tím největším je pro mě jednoznačně chybějící slot pro jakoukoliv paměťovou kartu. Každý jej určitě nevyužije, ale pokud fotíte stejně často jako já, určitě víte, jaké zlo je nutnost používat k přenášení fotek a videí adaptér na USB-A. Není to rychlé ani praktické. Zamrzet může také fakt, že podporován není ani Thunderbolt.

Líbilo se nám
  • dvě USB-A 3.0 i USB-C
  • velké HDMI
Nelíbilo se nám
  • chybí slot pro paměťové karty
Diskuze ke článku
Kamil Kotlář
Kamil Kotlář
Naposledy upraveno: 24. 3. 2018 09:41
Tělo není z hořčíku, ale ze slitiny hořčíku a lithia. To je možná důvod, proč působí jinak než Surface. Že by se šetřilo na disku se mi moc nezdá, SSD je NVMe, konkrétně Intel 600p. Rychlost čtení je přibližně 1560 MB/s, to není málo. Bylo by fajn, kdyby jste zmínili i to, že má notebook volný druhý M.2 slot pro SSD, nebo že USB-C zvládne notebook napájet, stejně tak funguje jako DisplayPort. A konkurenci ke Swiftům opravdu nehledejte v Yogách, Swifty 5 mají totiž být konkurencí pro IdeaPady 720s. Proti Yogám má Acer Spiny. U HP je to zase HP Spectre 13 (ne x360).
Martin Čihák
Martin Čihák
Je škoda, že recenze na notebooky již moc neděláte. Momentálně by mě zajímaly i dlouhodobé zkušenosti s iPadem Pro, zda zvládá práci místo PC
Areon
Já mám už měsíc jako pracovní sesterský Acer Swift 3 ( https://www.alza.cz/acer-aspire-swift-3?dq=5247695&o=18 ) a zatím jsem spokojený. Konstrukce je opravdu velmi pevná, ikdyž ho drápnu za roh tak se nic nekroutí a výdrž kolem 8-10 hodin podle používání. Tím pádem je to ideální NB na cesty, opravdu snadno se přenáší, je velmi tenký což až naživo vynikne. Displej je pěkný, je to matné IPS, ale asi jsem zmlsaný notebooky od MSI, protože tam je ta kvalita displeje ještě o úroveň výše, hlavně z úhlů. Jas je u mého kousku v pohodě, nezdá se mi nízký. Co se týká zvuku tam to odpovídá tenkosti konstrukce, není to nic extra, mě osobně ten zvuk nezní kdoví jak čistě a když to opět srovnám s Dynaaudio od notebooků MSI tak je to jak nebe a dudy PS: MSI jsou ale daleko hrubší mašiny. Stejně jako recenzent jsem měl také problémy s často spuštěným ventilátorem, ale po tom co jsem provedl aktualizace driverů (hlavně GPU je nutnost ! ) tak problém ustal a NB je docela tichý. (jinak má konfigurace není s procesorem intel, ale vzal jsem si verzi s druhou generací Ryzenů, konkrétně AMD Ryzen 5-2500U. /igpu VEGA 8).
Pesedm
Moc pěknej mobil.. má to i notifikační LED?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze