Acer Swift 5 (2018)
recenze

Acer Swift 5 (2018)

Průměrný, ale lehký jako pírko
10

Acer představil řadu Swift 5 již v roce 2016 a zatímco svým designem se notebook od té doby moc nezměnil, jeho konstrukce ano. Swift 5 se tak nyní pyšní označením „nejlehčí 14palcový notebook“ a navrch přidává i novější procesory Core osmé generace, čtečku otisků či dotykový displej. Jedná se o splněný sen každého cestovatele, jak by se mohlo na první pohled zdát?

Displej: nic extra

Dotykový 14palcový IPS displej nepatří mezi nejsilnější stránky Swiftu 5. Nejdříve ale zmiňme pozitiva. Full HD obraz je nadprůměrný, přičemž zejména reprodukce barev a dobrý kontrast dokázali mile překvapit. S dotyky nebyly za celou dobu používání nejmenší problémy. Nejde sice o otočný displej (maximální úhel činí 180 stupňů), takže nemá dotykové ovládání zas tak velký smysl, ale občas se hodí a osobně si na něj vždy velmi rychle zvyknu. Škoda ovšem na dnešní poměry velké tloušťky rámečků a faktu, že je dotykový displej zapuštěn, což některým gestům ve Windows rozhodně nepomáhá.

Acer Swift 5

Kamenem úrazu je ovšem pro tento typ notebooku ta nejdůležitější vlastnost. Na cestovním stroji byste měli být schopni pracovat kdekoli, a to bohužel s tímto Acerem snadno nejde, jelikož má displej nepříjemně nízký maximální jas. I v kanceláři u okna byly za slunečného zimního dne problémy s čitelností a pokud jsem notebook vzal na procházku ven, mohl jsem jej během pár minut opět schovat do tašky, jelikož nebylo skoro nic vidět. Hodnota 255 nitů je na tuto kategorii notebooku opravdu podprůměrná.

Líbilo se nám
  • pěkný Full HD displej
  • dotyková vrstva
Nelíbilo se nám
  • nízký maximální jas

Zvuk a webkamera: malé překvapení

Od dvou dospod namířených reproduktorů jsem toho opravdu moc nečekal, ale o to víc mě dokázaly překvapit. Jelikož jsou umístěny vespod zařízení, není úplně snadné dostat z nich ten nejlepší zvuk a musíte mít notebook postaven na pevném podkladu. Když už je ale na stole, hraje Swift 5 a jeho Dolby Audio velmi slušně.

Zvuk je kupodivu hezky hutný a nechybí mu výraznější náznak basů. Problémem může být jen hlasitost, která není ani zdaleka nejvyšší a na maximální hodnoty lze u vysokých tónů občas slyšet chrčení. Na svou třídu hraje ovšem Acer dobře a nechybí mu ani 3,5mm jack pro sluchátka. Krátce zmíním také HD kamerku pro video hovory, která vám nijak zvlášť pěkný obraz neposkytne.

Líbilo se nám
  • nadstandardní kvalita zvuku
Nelíbilo se nám
  • reproduktory nejsou moc hlasité

Výkon hardwaru: na papíře pěkný

Motorem tohoto kousku je procesoru Intel Core i5 osmé generace, což znamená více než dost výkonu na většinu operací, přičemž jej podporuje 8 GB DDR3 RAM. S chodem systému skutečně potíže nebyly a ani náročný multitasking během editace fotek nedokázal notebook nijak zpomalit. Nejde v žádném případě o herní stroj, ale Intel HD Graphics 620 na starší a méně náročné tituly postačí, byť ani ty si většinou na maximální detaily nebo rozlišení nezahrajete.

Mé spokojenosti ovšem brání nasazené SSD, které má sice služných 256 GB, se kterými už dokážu vcelku slušně žít, ale to by nesmělo být tak pomalé. Při otevírání různých aplikací, editoru fotek, Chromu i prostého Průzkumníku nebyl notebook tak rychlý, jak bych očekával. V porovnání s tradičním HDD samozřejmě nejde o nic hrozného, avšak 13palcová Yoga 720 od Lenova má za stejnou cenu mnohem rychlejší SSD. Právě kvůli pomalejšímu SSD se mi s notebookem občas nepracovalo ideálně a musel jsem na spoustu věcí častokrát příliš dlouho čekat. Někde se však šetřit muselo.

Líbilo se nám
  • výkonný procesor
  • dostatek paměti
Nelíbilo se nám
  • pomalejší SSD
Diskuze ke článku
Kamil Kotlář
Kamil Kotlář
Naposledy upraveno: 24. 3. 2018 09:41
Tělo není z hořčíku, ale ze slitiny hořčíku a lithia. To je možná důvod, proč působí jinak než Surface. Že by se šetřilo na disku se mi moc nezdá, SSD je NVMe, konkrétně Intel 600p. Rychlost čtení je přibližně 1560 MB/s, to není málo. Bylo by fajn, kdyby jste zmínili i to, že má notebook volný druhý M.2 slot pro SSD, nebo že USB-C zvládne notebook napájet, stejně tak funguje jako DisplayPort. A konkurenci ke Swiftům opravdu nehledejte v Yogách, Swifty 5 mají totiž být konkurencí pro IdeaPady 720s. Proti Yogám má Acer Spiny. U HP je to zase HP Spectre 13 (ne x360).
Martin Čihák
Martin Čihák
Je škoda, že recenze na notebooky již moc neděláte. Momentálně by mě zajímaly i dlouhodobé zkušenosti s iPadem Pro, zda zvládá práci místo PC
Areon
Já mám už měsíc jako pracovní sesterský Acer Swift 3 ( https://www.alza.cz/acer-aspire-swift-3?dq=5247695&o=18 ) a zatím jsem spokojený. Konstrukce je opravdu velmi pevná, ikdyž ho drápnu za roh tak se nic nekroutí a výdrž kolem 8-10 hodin podle používání. Tím pádem je to ideální NB na cesty, opravdu snadno se přenáší, je velmi tenký což až naživo vynikne. Displej je pěkný, je to matné IPS, ale asi jsem zmlsaný notebooky od MSI, protože tam je ta kvalita displeje ještě o úroveň výše, hlavně z úhlů. Jas je u mého kousku v pohodě, nezdá se mi nízký. Co se týká zvuku tam to odpovídá tenkosti konstrukce, není to nic extra, mě osobně ten zvuk nezní kdoví jak čistě a když to opět srovnám s Dynaaudio od notebooků MSI tak je to jak nebe a dudy PS: MSI jsou ale daleko hrubší mašiny. Stejně jako recenzent jsem měl také problémy s často spuštěným ventilátorem, ale po tom co jsem provedl aktualizace driverů (hlavně GPU je nutnost ! ) tak problém ustal a NB je docela tichý. (jinak má konfigurace není s procesorem intel, ale vzal jsem si verzi s druhou generací Ryzenů, konkrétně AMD Ryzen 5-2500U. /igpu VEGA 8).
Pesedm
Moc pěknej mobil.. má to i notifikační LED?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze