Acer Aspire Switch 11 V
recenze

Acer Aspire Switch 11 V

úložiště nade vše
6

Na veletrhu Computex se Acer vytasil se svou novinkou Aspire Switch 11 V. Přednosti Switche spočívají jak v poměru cena/použitelnost a výkon, tak také v připojitelném klávesnicovém doku, který ukrývá i klasický plotnový disk pro uložení větší porce dat. Jak se toto multifunkční zařízení Aceru povedlo?

Výkon: na multimédia je drsňák

Jako většina konkurence se Acer rozhodl dosadit úsporný procesor Intel Core M a 4 GB RAM, takže je dopředu očekávatelné, že není připraven na stříhání videí a podobně náročné úkoly jako například hraní her. Jedná se především o multimediální zařízení, na němž se podíváte na film, prohlídnete web nebo jej budete využívat na běžnou kancelářskou práci. Musíme ale uznat, že tyto úkony zvládá Switch 11 V bez zaváhání.

Procesor a operační paměť

V tomto případě Acer dosadil dvoujádrový procesor 5. generace Intel Core M 5Y10c se základním taktem 800 MHz a maximálním taktem až 2 GHz a podporuje turbo-boost. Operační paměť typu LPDDR3 se zastavila na hodnotě 4 GB. Tato kombinace je zárukou dostatečného výkonu na běžné použití, ale při náročnějším multitaskingu s pěti až šesti otevřenými záložkami v prohlížeči, zapnutým videem a práci v textovém dokumentu je vidět, že výkon navíc by se jistě hodil. Pokud ale nejste vášnivý překlikávač mezi programy, výkonnostně vás Switch 11 V nebude brzdit.

Grafika

S hraním her je to podstatně složitější. Integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 5300 není dělaná pro náročnější operace, takže si budete muset převážně vystačit s jednoduchými zabijáky času typu Solitare, popřípadě se staršími akčními hrami jako Counter-Strike:GO nebo Dota 2, navíc pouze s nižšími detaily. To potvrzuje i FurMark, ve kterém jsme nasbírali 271 bodů a 4 fps.

Úložiště

Zde je Switch 11 V ve svém živlu. Přímo v tabletu se nachází 128GB SSD disk, ze kterého vám zůstane přibližně 100 GB prostoru pro vaše data - zbytek si uzme systém. Už to je ale na tablet více než dost. Pokud máte velkou zásobu různých souborů, filmů nebo hudby, pak vám ještě Acer naservíroval 500 GB volného místa na plotnovém disku integrovaném v doku. Ty vám tak nebudou zabírat cenné místo na rychlém SSD, ale zároveň je budete mít prakticky vždy po ruce, navíc zabalené v klávesnici a touchpadu.

Stačí zapojit tablet do doku a v tu chvíli máte k dispozici žádanou porci místa. Navíc Acer předinstaloval utilitu, která vás provede nastavením harddisku v doku a umožní vám nastavit, co se stane po odpojení. Můžete si tak jednoduše zvolit, aby se harddisk po odpojení tabletu z doku okamžitě zamkl a při přenosu nebyla ohrožena vaše data. V tomto kroku Acer jednoznačně vede a umím si představit mnoho uživatelů, které tato rozšířená funkčnost zláká ke koupi. Navíc ji Acer doplnil šikovným a jednoduchým programem pro nastavení.

Operační systém: Windows 10 samozřejmostí

Jak je z nadpisu zřejmé, Acer se rozhodl pro nejnovější verzi Windows. Zařízení tak můžete jednoduše přepínat z tabletového do desktopového režimu podle toho, jak jej právě chcete využívat. Zajímavější je, o co Acer Windows 10 obohatil. Jako vždy potěším milovníky bloatware. Mimo všudypřítomného antivirového programu McAfee je přítomno 12 utilit přímo od výrobce.

Nutno uznat, že některé jsou šikovné, jako je tomu u Acer Quick Access, kde si můžete rychle nastavit, zda využijete nastavení automatické regulace jasu, nastavíte si chování pevného disku v doku nebo zapnete Bluetooth a Wi-Fi.

K dispozici je i užitečný Power Management, který vám poví něco o spotřebě energie spuštěných programů. Zbylé programy jsou doplňkem, který zřejmě většina uživatelů nevyužije, a to platí i o dalších programech, jako je Music Maker Jam pro vytváření a mixování hudby nebo 3D builder, kde si můžete vytvářet 3D obrázky. Doporučuji tedy po koupi nejdřív zkontrolovat tyto již nainstalované programy a vytřídit ty pro vás nepotřebné, což zabere asi 20 minut času.

Baterie a výdrž: potlesk se nekoná

Výrobce dosadil baterii o vcelku malé kapacitě 4 420 mAh. Ve spojení s dokem, který kvůli harddisku spotřebuje velké množství energie, jež bere právě z tabletu, zařízení dlouho nabité nevydrží. Dok totiž žádnou vlastní baterii nemá. Při přehrávání streamovaného Full HD videa s jasem na polovinu jsem se dostala na 220 minut. Pro srovnání, jeho největší konkurent Asus Transformer Book T300 Chi vydržel streamované video přehrávat 303 minut.

Acer Aspire Switch 11 V

Při striktní kancelářské práci, bez připojení k internetu a s jasem na polovinu, jsem se dostala na necelých 6 hodin. Po přidání surfování na internetu se výdrž snížila na 5 hodin. Zařízení můžete při zatížení všech komponent vybít do hodiny a půl. Doba nabíjení je však standardní a do 100 % nabití akumulátoru se dostanete za 150 minut. Na 80 % kapacity už za 120 minut.

Pokud doufáte, že oddělením tabletu od doku se výdrž ve všech zohledněných situacích zvýší, budu vás muset zklamat. Výdrž se prodlouží přibližně o hodinu, což není moc. V oblasti výdrže tedy není Switch 11 V přeborníkem a jedná se spíše o podprůměrné hodnoty. Šikovným společníkem k udržení zařízení naživu je utilita Acer Power Management, která zobrazí spotřebu právě běžících programů, a vy tak máte lepší přehled o spotřebě. Máte tak možnost upravit používání tak, abyste dosáhli co nejdelší výdrže.

Diskuze ke článku
aaaaaa
pisete tu o ulozisku ako by to bolo nieco revolucne.. pritom rovnaku konstrukcaiu s 500gb hdd ma uz asi 2 rocny asus transformer book t100ta
Petr
Mam ho a je to nádherný stroj, samotný tablet působí vylozene premiove. Kromě hraní nových AAA her a strihani videa na něm lze dělat uplne vše, jsem hodně spokojen.
stormovoew91
Insulium stoc


Really all kinds of amazing advice!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze