Acer Aspire R 14 (R5-471T)
recenze

Acer Aspire R 14 (R5-471T)

Takřka prémiový
20

Hledáte-li ideální konvertibilní notebook do 25 tisíc, nemáte vůbec snadnou úlohu. Tuhle budete muset oželet kvalitu vstupních zařízení, támhle akceptovat horší displej a jinde si pro bezhlučný provoz pořídit špunty do uší. Druhá generace Aspiru R 14 od Aceru v těchto ohledech exceluje, ale žel i připomíná dřívější nelichotivou pověst svého výrobce.

Procesor, grafický čip a účinnost chlazení: tichý, ale horký

Strojů s procesorem Intel Core i5-6200U Skylake s integrovaným grafickým čipem Intel HD 520 jsme již testovali několik, proto výkon nijak nepřekvapí.

Provozní vlastnosti jsou však jiná – tady si to každý výrobce dělá po svém, proto se na ně zaměříme. Na rozdíl od nedávno testovaného Switche Alpha 12, zde Acer sáhl po konzervativním aktivním chlazení. Větráček tedy nechybí, nicméně při nízké zátěži se netočí. Pokud jej přeci jen vyšší teplota uvede do pohybu, v běžných podmínkách ho neuslyšíte. Během hrání her nebo stříhání videa už o sobě dává vědět, avšak hranice hluku nikdy nepřekročila hranice, kdy bychom již měli tendence se „hodit na Otíka“.

Fyzikální zákony jsou však neúprosné. Proto tichý chod muselo vykoupit o něco vyšší zahřívání. To se projevuje zejména vpravo nad klávesnicí, respektive kolem výdechu ventilátoru, odkud navíc stále proudí teplý vzduch. Při běžné práci tak šasi nelze označit za zcela vlažné, na druhou stranu však teploty nikdy nepřesáhly úroveň, kdy by používání bylo nepříjemné. Celkově tak chod hodnotíme jako kultivovaný.

Jak ukázal Prime 95, kterým jsme konvertibl po dobu 3/4 hodiny zatěžovali v maximální možné míře, throttling nepředstavuje reálnou hrozbu. Teplota procesoru nepřekročila 82 stupňů a takt neklesl pod 2,6 GHz. Pro pořádek uvedu, že základní takt osazeného procesoru činí 2,3 GHz a ten maximální pak 2,8 GHz.

Líbilo se nám
 • vysoký výkon dostupný takřka kdykoliv
 • většinou bezhlučný chod
Nelíbilo se nám
 • oblast kolem výdechu ventilátoru je horká už v nižší zátěži

Úložiště a operační paměť: budete se muset uskromnit

4 GB RAM většinu běžných uživatelů nijak neomezí, ale ti pokročilejší se budou muset krotit v multitaskingu. Tato hodnota je bohužel konečná, neboť paměťový DDR3 modul s frekvencí 1 600 MHz v továrně napevno připájeli k základní desce. Žádný slot pro RAM na ní nenajdete.

Více bude mnohé limitovat pouhá 128GB kapacita úložiště. Acer zde při rozpočítávání výrobních nákladů a určování priorit zvolil vyšší rychlost a nízkou váhu před vysokou kapacitou, když místo 2,5" mechanického pevného disku zvolil SSD kartu vloženou do M.2 slotu. Pokud pro vás notebook představuje multimediální rozbočovač, kde uchováváte veškeré svoje filmy i hudbu, zkrátka se sem „nevejdete“. Pokud si však multimédia streamujete z NASu či cloudu nebo používáte externí disk, tuto volbu oceníte. Nabootování operačního systému do čtyř vteřin hovoří samo za sebe.

Přesto byste si přáli kapacitu interní paměti navýšit a sedmitisícový příplatek za vybavenější model s dvojnásobně velkým SSD je pro vás příliš? První možnost nabízí zdířka pro vložení paměťové SD karty. Spíš než o slot, kde kartu ponecháte nastálo, však jde o čtečku, kterou využijete jen nárazově, protože karta z poloviny trčí ven (leda byste měli ve zkráceném SD adaptéru vloženou microSD kartu). Navíc výrobce v manuálu mlčí o podpoře SDXC (řeč je tam pouze o SD a SDHC), tudíž o více než 32 GB si nepolepšíte. Elegantnější a trvalejší řešení má podobu vnitřního upgradu. Žádná montážní šachta vám ho neusnadní, zkrátka budete muset rozebrat celou základnu vymontováním křížových šroubů, avšak dle slov servisního technika Aceru tím nijak neporušíte záruční podmínky.

Líbilo se nám
 • svižné a upgradovatelné M.2 SSD
Nelíbilo se nám
 • úložiště nedisponuje dostatečnou kapacitou pro lokální multimédia
 • 4GB operační paměť nelze nijak navýšit
 • paměťová SD karta standardní velikosti trčí ze čtečky z půlky ven

Operační systém, doprovodný software: utilita přeci není sprosté slovo

Předinstalovaný 64bitový operační systém Windows 10 Home zahlásí po prvním startu dostupnost mohutné aktualizace, jejíž instalace na osazené SSD naštěstí trvá maximálně pár desítek minut. Pokud byste si chtěli odpustit brzké zopakování tohoto procesu, vyčkejte s koupí na dobu po 2. srpnu, kdy vyjde o nové funkce obohacený výroční update.

Nabídka samostatných utilit je vysloveně mrzká. První jménem Acer Quick Access umožňuje potlačit modré odstíny obrazu jeho zabarvením do sépiově hnědé, což by jinak předešlo únavě očí ve tmě, ale ani tato volba stále nedokáže kompenzovat příliš vysoký minimální jas. Dále zde můžete (de)aktivovat možnost nabíjení připojených USB zařízení, i když je notebook vypnutý. Druhá a zároveň poslední utilita nese jméno Acer Power Management a dovoluje „odstřihnout“ připojená USB zařízení, která spotřebovávají příliš mnoho energie.

TIP: Recenze Lenovo ThinkPad X1 Tablet – Skládačka pro dospělé

Například při přetočení víka z notebookové do tabletové polohy tuto změnu oznámí i ikona nahoře na obrazovce. V tomto konkrétním případě hlášení doprovází i deaktivace klávesnice a touchpadu, ale někdy k tomu dojde s až dvouvteřinovým zpožděním. Mnohokrát jsem tak nechtěně stiskl některou klávesu, třeba stehnem při uléhání do postele.

Líbilo se nám
 • minimum bloatwaru
Nelíbilo se nám
 • chudá nabídka utilit
 • softwarová deaktivace klávesnice a touchpadu při změně režimu trvá i dvě vteřiny

Výdrž baterie: očekávaných 6 hodin

Uživatelsky nevyměnitelná Li-Ion baterie o kapacitě 50 Wh, respektive 3 270 mAh, v našem standardizovaném testu výdrže při přehrávání streamovaného Full HD videa podala očekávaný výkon 6 hodin. Internet si přes Wi-Fi můžete prohlížet až 8 hodin, čímž potvrzujeme proklamace výrobce. Při mém nejčastějším použití, které sestávalo z přehrávání streamované HD televize, poslechu hudby a prohlížení internetu jsem po nabíječce sahal po zhruba 5 hodinách.

Acer Aspire R 14

Nabíjení dodávanou nabíječkou s proprietárním zahnutým konektorem, který v některých případech brání přístupu k zapínacímu tlačítku, trvá na 50 procent kapacity baterie necelou 1 hodinu, na 80 procent 1 hodinu a půl a na 100 procent 2 hodiny 20 minut.

Líbilo se nám
 • naše očekávání byla naplněna
Nelíbilo se nám
 • proprietární nabíjecí port
 • uživatelsky nevyjímatelná baterie
Diskuze ke článku
MynnyD
maximálně 4GB RAM? To je jasný dealbreaker, stačí pár tabů v Chromu a pagefile jede naplno.
Hexagon
Dat za notebook so 4GB RAM 25 tisic moze len uplny amater. 4GB RAM sotva staci na kancelarsku pracu.
aa
moj 5 rocny notebook ma 4 gb ram a to bol lacnejsi ako tento... viem ze je to neporovnatelne ale to len na ukazku ze za takuto cenu kupit notebook s 4gb ram je fail
aa
suhlasim so vsetkym a nehovorim ze to nebude stacit na beznu pracu .. avsak pri tejto logike sa budu o par rokov vyrabat notebooky s 2 gb ram ? kedze teoreticky by mohli stacit na beznu pracu ... pri androide tiez kazdou verziou je lepsia sprava ram atd. a ram sa furt zvysuje u top modelov je uz bezna 4 gb ram a uz je aj 6gb dokonca ... proste keby ja kupujem notebook za podobnu cenu tak isto by som chcel minimalne 6gb ram uz len z pohladu buducnosti lebo notebook sa bezne nekupuje na rok ale na dlhsi cas aspon u mna a vzdy je lepsie mat rezervu

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze