Acer Aspire R 14 (R5-471T)
recenze

Acer Aspire R 14 (R5-471T)

Takřka prémiový
20

Hledáte-li ideální konvertibilní notebook do 25 tisíc, nemáte vůbec snadnou úlohu. Tuhle budete muset oželet kvalitu vstupních zařízení, támhle akceptovat horší displej a jinde si pro bezhlučný provoz pořídit špunty do uší. Druhá generace Aspiru R 14 od Aceru v těchto ohledech exceluje, ale žel i připomíná dřívější nelichotivou pověst svého výrobce.

Displej: oslňující, ale bohužel doslova

Relativně kompaktní fyzické rozměry těla předurčují přiměřeně tlusté rámečky kolem 14palcového displeje. Ten kryje lesklé „sklo“, ovšem nejde o Gorilla Glass jako u modelů R 13 a R 11. Aspoň že mezi sklem a displejem není patrná žádná mezera, což ostatně Acer deklaruje reklamním buzzwordem „Zero Air Gap“. Dokonce se při vyvinutí tlaku ani nekoná tak rozsáhlé vlnění obrazu, jak jsem na základě zkušenosti s předchozími stroji od Aceru čekal.

Obrazovka, kde se rozprostírá Full HD rozlišení, disponuje technologií IPS. Na trhu se sice setkáte s jemnějšími displeji, ale jejich praktický přínos je sporný. 1 920 × 1 080 pixelů na této ploše zkrátka stále je a ještě dlouho bude zlatá střední cesta, kdy obtížně spatříte rastr a kdy nebude baterie zbytečně vytěžována. Obrazové vlastnosti hodnotím jako nadprůměrné, stejně tak i homogenitu podsvícení. Jen levý horní roh byl za specifických podmínek trochu světlejší, ale nijak dramaticky.

TIP: Recenze Acer Aspire Switch 11 V – úložiště nade vše

Maximální úroveň podsvícení je natolik vysoká, že zobrazovaný obsah přečtete i na přímém slunci. To o mnoha lesklých obrazovkách říci nelze. S minimálním jasem nicméně můj zrak spokojen nebyl, neb jsem ve tmě míval zakrátko podrážděné oči. Prý můj problém možná vyřeší deaktivace senzoru jasu, říkali mi. Bohužel, žádný tu není. Neříká se mi to snadno, ale… řešením bylo až krkolomné připnutí privátního filtru zaslaného ze zámoří. K tomuto potupnému přiznání mne vede jediný motiv: jen ať v Aceru vidí, k jakým absurditám může jejich zdánlivě drobné opomenutí vést.

Líbilo se nám
 • nadprůměrné charakteristiky i ochrana displeje
 • při maximálním jasu dobrá čitelnost na přímém slunci i přes lesklý displej
 • nulová mezera mezi panelem a krycím sklem
Nelíbilo se nám
 • příliš intenzivní minimální jas
 • na rozdíl od sourozeneckých modelů nemá Gorilla Glass
 • absence senzoru jasu

Webkamera a mikrofon: sekají to jako Baťa cvičky

Škoda slov. Snad jen: HD průměr.

Acer Aspire R 14
Acer avizuje nadstandardní kvalitu zachycení zvuku pomocí technologie Acer Purified Voice, která se má projevit zejména při úkolování Cortany, nicméně Cortana mi navzdory mé Czenglish rozuměla bez potíží na každém notebooku. Subjektivně mi zde kvalita záznamu zvuku nepřišla o nic lepší než kdekoliv jinde.

Nelíbilo se nám
 • nulová snaha změnit zaběhlé zvyky

Zvuk: reverzibilní nuda

Pokud jde o zvuk stereo reproduktorů vespod základny, Acer opět mává marketingovými zaklínadly, tentokrát v podobě technologií TrueHarmony Plus a Dolby Digital. Ta první slibuje lepší zážitek při sledování filmů a hraní her, ale jinak není nijak „hmatatelná“. Ta druhá se projevuje novou volbou v nastavení zvuku, kde můžete pouze aktivovat jedno natvrdo dané softwarové vyladění – uživatelský ekvalizér se tentokrát nekoná. Z nepříliš kvalitního, byť dostatečně hlasitého zvuku bez basů se stane nepříliš kvalitní zvuk s lehkým nádechem basů a rádoby prostorovým efektem. Ten pocítíte i ve sluchátkách, kde jsem zaznamenal také navýšení hlasitosti.

Potěší drobnost ve formě přizpůsobení stereo efektu aktuálně využívanému módu. V režimu stanu si tak reproduktory vymění role. Větší změnu však pocítíte v režimu tabletu. Tady však nejde o záměr, nýbrž o konstrukční nedostatek, protože reproduktory na základně přidusíte víkem, načež zvuk ztratí část ze své hlasitosti i výšek.

3,5mm jack posílá do sluchátek nebo externích reproduktorů nadstandardně kvalitní analogový signál. To přisuzuji tomu, že si Acer Aspire R 14 ze dvou nabízených sirek vytáhl tu delší, když místo zvukového čipu Conexant zvítězil ten lepší od Realteku.

Líbilo se nám
 • kvalitní výstup 3,5mm jacku
 • dostatečná hlasitost
Nelíbilo se nám
 • přinejlepším průměrná kvalita zvuku
 • chybí uživatelský ekvalizér
 • v tabletovém režimu víko reproduktory přidusí

Tradiční vstupní zařízení: jako z vyšší třídy

Pokud jsme se v první kapitole báli označení „ryze prémiový“, v případě klávesnice a částečně i touchpadu můžeme odložit strach stranou.

Klávesnice

Klávesnice testovaného kousku je takřka k nerozeznání od modelu R 13, který do prémiového segmentu spadá nejen celkovým provedením, ale též podstatně vyšší cenou. Klávesnice R 14 se tedy může pochlubit nejedním superlativem. Už po pouhém přejetí kláves prsty nebo promačkání klávesnicového rámu pocítíte, že máte co do činění s vysoce kvalitním provedením – usazení tlačítek je precizní a pevné. Nekoná se ani žádné prohýbání okolního povrchu, což je velice vzácný jev. I na notebookové poměry nízký zdvih sice asi nebude pro každého, ale osobně mi plně vyhovoval. Jistý stisk a tichý chod však jistě ocení naprosto každý. Totéž platí i o dvoustupňovém podsvícení, které je dostatečně rovnoměrné a nijak nezhoršuje čitelnost „popisků“ kláves ani za dne – ba naopak! Po chvilce neaktivity navíc zhasne, aby nedrancovalo baterii. Zhasnout by nicméně mohla ihned po přetočení víka o víc než 180 stupňů. Hnidopichům by mohlo vadit také to, že modré podsvětlující diody z určitých úhlů pohledu prosvítají zpod kláves.

Rozložení mi přišlo logické. Funkční "eFková" a navigační tlačítka sice mají oproti ostatním jen poloviční výšku, takže třeba pozici kurzoru budete mít tendenci měnit přes multidotykový displej, nicméně co ztrácí na fyzických rozměrech, to kompenzují funkčností. Směrové klávesy se po stisknutí v kombinaci s klávesou Fn promění na regulátory intenzity podsvícení displeje a hlasitosti zvuku. Sekundární funkcí kláves Page Up a Page Down je Home a End. Konečně horní řada funkčních kláves umožňuje (de)aktivovat spánkový či letový režim, „umrtvit“ touchpad nebo dotykovou vrstvu obrazovky, zhasnout obrazovku, měnit režim externí obrazovky, umlčet zvuk, obousměrně nastavovat intenzitu podsvícení klávesnice nebo zapnout numerický blok. Říkáte, že na obrázcích žádný nevidíte? Podívejte se pořádně. Acer velmi chytře využil pravou část klávesnice, kde lze U, I, O, P, J, K, L, M a sousední klávesy proměnit na „kalkulačku“. Vyhrazená klávesa pro vyvolání kontextového menu sice chybí, ale kombinace Fn a pravého Controlu ji zastoupí. Výhrad nemám mnoho: režim Caps a Num Locku signalizuje jen utilita na displeji, univerzální funkční klávesy trvale nelze přepnout do sekundárního módu v systému ani BIOSu a některé horní funkční klávesy, například F1 a F2, nemají sekundární funkci, přitom takové přeskakování skladeb či Play a Stop bych značně ocenil.

TIP: Recenze HP Star Wars Special Edition – Temná strana Síly

Touchpad

Lehce zapuštěný, plastem pokrytý a rovněž stříbrným zkosením lemovaný clickpad disponuje chvályhodně nízkým zpožděním i spolehlivou schopností odrušit dotyky dlaní. S uskakováním kurzoru ani jinými neduhy jsem se nikdy nesetkal. Takhle živý a spolehlivý touchpad bych si představoval i u jiných strojů.

Acer Aspire R 14

Stisk integrovaných tlačítek ve mne však zanechal rozporuplné dojmy. Nebál bych se ani označení „Force Touch pro chudé“. Fyzický stisk je totiž nezvykle možný ve dvou úrovních. Při silnějším stisku spodních 70 procent povrchu pocítíte silnější odezvu. Potud by bylo vše v normě. Problém je, že fyzická, tentokrát slabší a méně jistá odezva nastane i při vyvinutí slabšího tlaku. Aktivní plocha zde opět činí 70 procent, ale orientuje se více doprava. Nejdříve jsem věřil, že jde o výrobní vadu. Stejné vlastnosti však vykazoval i další kus, takže jsem si musel zvyknout. Překvapivě to tolik nebolelo.

Líbilo se nám
 • po všech stránkách vynikající podsvícená klávesnice
 • nízká odezva touchpadu
Nelíbilo se nám
 • nemožnost trvalé aktivace klávesy Fn
 • clickpad jakoby omylem stisknutelný ve dvou úrovních
Diskuze ke článku
MynnyD
maximálně 4GB RAM? To je jasný dealbreaker, stačí pár tabů v Chromu a pagefile jede naplno.
Hexagon
Dat za notebook so 4GB RAM 25 tisic moze len uplny amater. 4GB RAM sotva staci na kancelarsku pracu.
aa
moj 5 rocny notebook ma 4 gb ram a to bol lacnejsi ako tento... viem ze je to neporovnatelne ale to len na ukazku ze za takuto cenu kupit notebook s 4gb ram je fail
aa
suhlasim so vsetkym a nehovorim ze to nebude stacit na beznu pracu .. avsak pri tejto logike sa budu o par rokov vyrabat notebooky s 2 gb ram ? kedze teoreticky by mohli stacit na beznu pracu ... pri androide tiez kazdou verziou je lepsia sprava ram atd. a ram sa furt zvysuje u top modelov je uz bezna 4 gb ram a uz je aj 6gb dokonca ... proste keby ja kupujem notebook za podobnu cenu tak isto by som chcel minimalne 6gb ram uz len z pohladu buducnosti lebo notebook sa bezne nekupuje na rok ale na dlhsi cas aspon u mna a vzdy je lepsie mat rezervu

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze