Průvodce: kupujeme konvertibl

18

Rozhodnout se, jestli vašim potřebám lépe vyhoví tablet, anebo notebook, je vlivem markantních rozdílů mezi nimi poměrně snadné. Když však do hry zapojíme i dotyková konvertibilní zařízení, dostáváme se k dilematu, jestli se přiklonit blíže k tomu či tomu. Tady však rozhodování zdaleka nekončí. Jak se správně rozhodnout? Poradí náš průvodce.

V minulém článku, kde probíráme nástrahy při výběru klasického notebooku, jsme se v poslední kapitole věnovali mj. klávesnici s touchpadem, obrazovce a konektivitě. Mnohé lze vztáhnout i na konvertibly. V něčem jsou ovšem konvertibly specifické.

Šasi dostává víc zabrat

U konvertiblů doporučujeme věnovat zvláštní pozornost kvalitě šasi. Proč? Konstrukce bývá složena z více pohyblivých dílů. Platí to zejména o oddělitelných zařízeních, kde musí výrobce řešit nelehký úkol, jak zajistit pevnost, ale zároveň snadné rozpojení. Ani u prémiových strojů bohužel spoj nepůsobí příliš jistě. Magnety sice udrží obě části pospolu, ale tabletová část se v doku často poviklává a trny, které mají spojení jistit, mívají plastové provedení. Nemusí to automaticky značit krátkou životnost, avšak charakter viklání může do značné míry ovlivnit, nakolik příjemné bude používání.

konvertibless

Poměrně častým neduhem konvertiblů s otočnou obrazovkou je, že ačkoliv výrobce inzeruje režim stanu, hrany zařízení nic nechrání před poškozením a ani nic nebrání jejich nežádoucímu posunu po povrchu.

Byla by škoda zařízení využívat neplnohodnotně jen proto, že jste výběr uspěchali a nyní chcete předejít poškození.

Konstrukce a tuhost kloubu: proti gustu…

Se šasi souvisí konstrukce a i tady buďte na pozoru. Ne každý konvertibl vyhoví každému. Pokud tedy například často píšete na klíně, taková konstrukce s klávesnicí coby krytem vám příliš nevyhoví. Pokud pracujete pokaždé v jiných podmínkách, může vás omezovat omezený rozsah rozevření u konstrukce s klávesnicí coby dokem. Pakliže preferujete maximální mobilitu, tedy malé rozměry i hmotnost, vyhněte se konvertiblům s otočnou obrazovkou, protože u nich si v tomto ohledu oproti notebooku nijak nepomůžete. A jestli při práci nesnesete lesklou obrazovku nebo otisky prstů a mastné šmouhy na ní, na konvertibly zapomeňte úplně. Říkáte si, že je dobré mít dotykovou obrazovku v zásobě pro případ „co kdyby…“? Omyl. Když máte možnost dotykového ovládání, chtě-nechtě jí využijete.

TIP: Recenze Lenovo Yoga 900 – Ultraelegán

Každému vyhovuje různá tuhost kloubu. To se sice týká i notebooků, nicméně překlápěcí konvertibly mají jako specifikum zvýšenou tuhost, aby obrazovka při dotykovém ovládání v režimu notebooku nebo stojánku svévolně neměnila uživatelem nastavenou pozici. Požadujete-li otevírání jednou rukou, budete mít výběr komplikovanější.

Nechybí vestavěný digitizér pro stylus?

Pokud vyžadujete digitizér, může být ošidné se orientovat podle přítomnosti pera v balení. Někdy může jít o kapacitní stylus, jak můžeme vidět u Inspironů 11z a 13z Touch od Dellu. Naopak nepřítomnost pera v balení nemusí znamenat absenci digitizéru. Například obrazovka Aceru Aspire Switch 12 digitizér obsahuje, ale výrobce údaj explicitně neuvádí – nejspíš právě proto, že si pero musíte dokoupit zvlášť.

TIP: Recenze Dell Inspiron 11z Touch – Yoga přes kopírku

inspiron11zdotkovy
Dell Inspiron 11z Touch

Digitizér nejlépe vybírejte podle použité technologie na základě vašich individuálních požadavků. Orientovat se můžete i podle počtu úrovní přítlaku, který výrobci zpravidla uvádí ve specifikacích, a nemalou roli jistě hraje to, jak které pero sedne do vaší ruky a jakou funkcionalitu nabízí. Rozhled vám může poskytnout tato tabulka.

Závěr: Čeho se dočkáte příště?

Ať už jde o stanovený rozpočet, funkční výbavu nebo upřednostňovanou konstrukci, výběr konvertiblu je vždy otázka osobních preferencí. Z toho důvodu bude na tento úvodní článek v následujících týdnech a měsících bezprostředně navazovat několik sérií dalších článků. Jak jste si mohli přečíst minule, notebooky budeme mimo jiné třídit dle ceny. Také se zaměříme na konkrétní účel, například „ultrapřenosné“ notebooky, pracovní notebooky nebo notebooky multimediální. Pokud bude v dané cenové relaci nebo kategorii k mání i konvertibl, jenž lze používat jako plnohodnotný notebook, padne zde o něm také zmínka.

Exkluzivně pouze konvertiblům budeme věnovat ještě další články, kde vám dáme konkrétní doporučení dle konstrukce. Také si řekneme, jaké výhody a nevýhody ta která přináší a jakou vybrat, aby uspokojila konkrétní potřeby.

Diskuze ke článku
Petr
Mate tam obrazek HP Spectre x2 a ne MS Surface. Jinak můj názor a doporučení. Vykašlete se na Atom, je pro Windows zcela nepoužitelný, vyzkoušel jsem jich několik i Cherry Trail. Pro detachables berte minimálně Core M, pro convertibles pak Core i5/i7 s TBD 15W (Zapomeňte na Celerony, Pentia atd.), sice pořád nebudete uplně na funkcionalitě vysokonapěťových čtyřjáder ale už budete mít téměř plnohodnotné PC. Ještě dodám že existují překlápěcí konstrukce s dedikovanými grafikami takže to vyjde i na základní hraní. Disk samozřejmě berte SSD, dělají se s nimi dokonce mnohé detachables. RAM minimálne 4GB.
ANO
Autor me teda dost nepresvedcil, ze by nekdy pouzival W8:)
W8 na desktopu je naprosto luxusni system .... normalniho cloveka by asi nenapadlo defaultne pouzivat "metro" aplikace ne? Takze v nejlepsim poradku. A na tabletu se tomu W10 ani nepriblizuji.
Mam W10 v praci a je to v podstate stejne jak osmicky, ale treba alt+tab je fakt priserny, kdyz ikona aplikace je zas jinde a velikosti se meni v zavislosti na poctu. Jinak ovladani zcela totozne jak W8, akorat me semtam sere to notifikacni centrum.
Na tabletu je to zcela nepouzitelne. Ze si nepamatuje posledni pozici okna (treba fullscreen) to je smutne, ale ze treba nektere aplikace ani moznost fullscreenu nemaji, napriklad aplikace FOTKY, kde fullscreen ma byt defaultne, to uz je diletantstvi. Nabidka start je taky totalne zchujena pro tablet, nechapu, ze neni moznost vratit to zpet. A mohl bych pokracovat, edge, ktery ma po vzoru chromeho androidu listu nahore a neda se swipovat do stran, kde v W8 byla lista dole a hezky se schovala.
blue.sun
A tohle pak vyjde na "odborném webu"... Fakt jste ten systém používali?
Mám Yogu s W10 jako cestovní tablet a ten systém nemá problém takhle fungovat. Jen to chce nebýt retard a trošku u práce přemýšlet...
Jab
Čtrnáctipalcová Yoga 700 s Geforce 940M je docela zajímavá. Nový model s budoucí generací nvidií by mohl být ještě lepší. A až takovým notebookům se solidní grafikou půjde odendat i "monitor" (čti tablet), tak to bude ještě lepší. Takový univerzální přístroj na přenášení, hraní her atp. Inu nebylo by to špatné. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze