Průvodce: kupujeme konvertibl

18

Rozhodnout se, jestli vašim potřebám lépe vyhoví tablet, anebo notebook, je vlivem markantních rozdílů mezi nimi poměrně snadné. Když však do hry zapojíme i dotyková konvertibilní zařízení, dostáváme se k dilematu, jestli se přiklonit blíže k tomu či tomu. Tady však rozhodování zdaleka nekončí. Jak se správně rozhodnout? Poradí náš průvodce.

Který procesor konvertiblu nejvíce sedne?

Jak bylo řečeno minule, AMD procesor není příliš vhodný pro notebooky, tudíž u konvertiblů, kde mohou být všechny klíčové komponenty vměstnány do těla tabletu, není použitelný už vůbec.

Intel Core m

Co nabízí Intel? V případě modelů Core pod označením U a Y (úspornější varianta, dnes známá také jako Core m) platí, že se s nimi lze setkat jak u notebooků, tak konvertiblů. Vzhledem k tomuto překryvu bych mohl odkázat na minulý článek, avšak u konvertiblů je kvůli Atomu orientace ještě složitější než u notebooků, tudíž si vše potřebné zrekapitulujeme. Dnes má mysl uvažovat jen o posledních třech generacích mikroarchitektury (od nejstaršího po nejnovější): Haswellu, Broadwellu a Skylaku. Tím získáte pojem o energetické efektivitě provozu, kdy novější znamená efektivnější. Nechcete-li strávit odpoledne luštěním významu každého znaku v označení modelů, jsou tu i snazší postupy. Stran výkonu si můžete pomoci těmito výkonnostními třídami (od nejvýkonnějšího po nejpomalejší): Core i7, Core i5, Core i3 a konečně Core m (poslední generace Skylake se zde dělí ještě na M7, M5 a M3). I tentokrát však doporučím se u výkonu orientovat spíše podle maximální udávané spotřeby neboli TDP. Ta se může pohybovat od 4,5 až po 23 wattů, kdy více znamená vyšší výkon (na druhou stranu však i vyšší nároky na baterii a chlazení). Orientaci může usnadnit i takt a počet fyzických jader, kde více znamená vyšší výkon. Až posud se také můžete u všech modelů spolehnout na přítomnost Hyper-threadingu, kdy lze výpočty při používání uzpůsobených aplikací rozdělit na dvojnásobek vláken, než máte fyzických jader.

TIP: Intel Skylake: rychlejší Core M a ultrabooky s eDRAM

Samozřejmě i tentokrát platí, že i3 jako jediné nepodporuje Turbo-Boost. Dobré je také vědět, že Core m lze jako jediné z výše zmíněných procesorů uchladit pasivně, i když toho někteří výrobci ne vždy využívají (jmenujme Lenovo Yoga 3 Pro). Pokud na bezhlučném provozu trváte a nejste si jisti, jestli tento požadavek vámi vybraný model s Core m splňuje, můžete uplatnit metodu, která ve srovnání s hi-tech problematikou mikročipů může znít poněkud směšně low-tech: prohlédněte si tělo zařízení a ujistěte se, že nemá žádné ventilační otvory. Rušit může i mechanický pevný disk, tudíž se nezapomeňte ujistit, jestli stroj obsahuje i bezhlučné SSD.

Intel Core m

Zvláštní kategorii, jež tak trochu sedí na dvou židlích, představuje Pentium a Celeron, kde buďte obezřetní. Nejenže Hyper-threading jich umí jen minimum (vlastně jsem našel jen dvě Pentia), ale především může jít jak o jádro, které používají procesory Core, tak o jádro, které používají výrazně méně výkonné Atomy, kde Hyper-threading absentuje všude. To nás zavádí k trojici Bay Trail, Cherry Trail a Braswell, což je obdoba Haswellu, Broadwellu a Skylaku, ovšem v kategorii nejúspornějších, tudíž i nejméně výkonných procesorů, které Intel do přenosných počítačů dodává. Na rozdíl od procesorů Core je u Atomu pasivní chlazení standardem, a to díky velice nízkému TDP, které zpravidla nepřekračuje 2,2 wattu. Rozpětí maximální udávané spotřeby se však model od modelu příliš nemění, a proto tu raději hleďte na počet jader, kde požadujte čtyři, a na frekvenci. Ačkoliv výdrž může stačit na celou aktivní část dne a při používání hardwarové akcelerace si přehrajete i 4K video, na plynulý multitasking můžete zapomenout a o 3D modelování či střihu videa ani nemluvě.

Rozdíly ve vestavěných digitizérech

Pokud si kupujete konvertibl, většinou to znamená, že jej lze skrz obrazovku ovládat pouze prsty nebo kapacitním stylusem, jenž lze za pár desítek korun dokoupit i ke kdejakému dotykovému telefonu. Tato samozřejmá kapacitní dotyková vrstva má nevýhodu v rozlišování pouze jediné úrovně přítlaku. Kreslení nebo psaní poznámek rukou sice není nemožné, ale chybí tu i potřebná vyšší přesnost a pohodlí.

hprevolveexpensive
HP EliteBook Revolve 810

Pokud to s kreslením nebo psaním myslíte vážně, chtějte v obrazovce vestavěný digitizér. Rozdíl spočívá nejen ve vyšší přesnosti a možnosti rozlišování více úrovní přítlaku, ale i ve skutečnosti, že potřebujete speciální stylus, který funguje jen s digitizérem, pro nějž byl navržen.

Nejuniverzálnější je ten pracující na bázi elektromagnetické rezonance (EMR) od japonské společnosti Wacom, která má dlouholetou zkušenost s výrobou profesionálních grafických tabletů. Díky podpoře staršího aplikačního rozhraní WinTab již z dob Windows XP se můžete spolehnout, že rozlišování úrovní přítlaku bude fungovat nezávisle na operačním systému i aplikaci. Výhodou je pasivní kompaktní stylus, který nezřídka pojme šachta na samotném zařízení a který lze dokoupit v mnoha jiných variantách, nevýhodou horší citlivost v rozích displeje a vzdálenost krycího skla a zobrazovacího panelu. S digitizérem Wacom se setkáte hlavně u starších zařízení od Lenova a Dellu. Najdete jej i u prvních dvou Surfaců Pro. Toto řešení preferuje většina digitálních umělců.

VAIO Z Canvas a VAIO Z flip

Donedávna to tak úplně neplatilo, ale nyní je dobrou volbou i N-trig. Problém byl, že výrobce digitizéru dříve podporoval pouze novější aplikační rozhraní Windows Ink, takže rozlišování úrovně přítlaku nefungovalo ve starších aplikacích, např. Photoshopu. To rok 2014 změnil. O rok později pak stejnojmennou izraelskou společnost koupil Microsoft. Pod jeho křídly se povedlo vychytat všechny mouchy a dohnat náskok Wacomu. Výhodou je vyšší přesnost v rozích displeje, nevýhodou nutnost mít ve stylusu baterii. Pochopitelně jej najdete u Surfaců Pro 3 a 4 a Surface Booku, kde mnohé přesvědčí rychlý přístup do OneNote stiskem fialového tlačítka na horní straně stylusu, a používají ho i nové modely VAIO zvané VAIO Z flip a VAIO Z Canvas. Žádný ze všech jmenovaných modelů se u nás však bohužel oficiálně neprodává.

Microsoft Surface Book
Microsoft Surface Book

Wacom na N-trig reagoval digitizérem AES. Název je odvozen z principu fungování, kdy se využívá jev zvaný elektrostatika. Wacom kontruje vyšší citlivostí i výdrží, nevýhodou je nemožnost dokoupení stylusu. U N-trig si od Microsoftu můžete nejen koupit více barevných provedení pera, ale po pořízení Surface Pen Tip Kit i vybírat ze čtyř druhů hrotů.

TIP: Microsoft představil Surface Pro 4: větší výkon a spousta vylepšení

Nejproblémovější se zatím jeví digitizér od Synaptics, který nyní nasazuje Dell, HP a Acer. Uživatelé například hlásí problémy s detekcí dlaní. Na digitizéru od známého výrobce touchpadů se holt podepisuje jeho relativní mladost.

Diskuze ke článku
Petr
Mate tam obrazek HP Spectre x2 a ne MS Surface. Jinak můj názor a doporučení. Vykašlete se na Atom, je pro Windows zcela nepoužitelný, vyzkoušel jsem jich několik i Cherry Trail. Pro detachables berte minimálně Core M, pro convertibles pak Core i5/i7 s TBD 15W (Zapomeňte na Celerony, Pentia atd.), sice pořád nebudete uplně na funkcionalitě vysokonapěťových čtyřjáder ale už budete mít téměř plnohodnotné PC. Ještě dodám že existují překlápěcí konstrukce s dedikovanými grafikami takže to vyjde i na základní hraní. Disk samozřejmě berte SSD, dělají se s nimi dokonce mnohé detachables. RAM minimálne 4GB.
ANO
Autor me teda dost nepresvedcil, ze by nekdy pouzival W8:)
W8 na desktopu je naprosto luxusni system .... normalniho cloveka by asi nenapadlo defaultne pouzivat "metro" aplikace ne? Takze v nejlepsim poradku. A na tabletu se tomu W10 ani nepriblizuji.
Mam W10 v praci a je to v podstate stejne jak osmicky, ale treba alt+tab je fakt priserny, kdyz ikona aplikace je zas jinde a velikosti se meni v zavislosti na poctu. Jinak ovladani zcela totozne jak W8, akorat me semtam sere to notifikacni centrum.
Na tabletu je to zcela nepouzitelne. Ze si nepamatuje posledni pozici okna (treba fullscreen) to je smutne, ale ze treba nektere aplikace ani moznost fullscreenu nemaji, napriklad aplikace FOTKY, kde fullscreen ma byt defaultne, to uz je diletantstvi. Nabidka start je taky totalne zchujena pro tablet, nechapu, ze neni moznost vratit to zpet. A mohl bych pokracovat, edge, ktery ma po vzoru chromeho androidu listu nahore a neda se swipovat do stran, kde v W8 byla lista dole a hezky se schovala.
blue.sun
A tohle pak vyjde na "odborném webu"... Fakt jste ten systém používali?
Mám Yogu s W10 jako cestovní tablet a ten systém nemá problém takhle fungovat. Jen to chce nebýt retard a trošku u práce přemýšlet...
Jab
Čtrnáctipalcová Yoga 700 s Geforce 940M je docela zajímavá. Nový model s budoucí generací nvidií by mohl být ještě lepší. A až takovým notebookům se solidní grafikou půjde odendat i "monitor" (čti tablet), tak to bude ještě lepší. Takový univerzální přístroj na přenášení, hraní her atp. Inu nebylo by to špatné. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze