Průvodce: kupujeme konvertibl

18

Rozhodnout se, jestli vašim potřebám lépe vyhoví tablet, anebo notebook, je vlivem markantních rozdílů mezi nimi poměrně snadné. Když však do hry zapojíme i dotyková konvertibilní zařízení, dostáváme se k dilematu, jestli se přiklonit blíže k tomu či tomu. Tady však rozhodování zdaleka nekončí. Jak se správně rozhodnout? Poradí náš průvodce.

Nemusíte ani být pravidelným čtenářem technických médií, abyste zaznamenali, že Microsoft nedávno uvedl poslední iteraci svého operačního systému Windows, tentokrát s překvapivou číslovkou 10. Možná se ale ptáte – udělám chybu, když si koupím stroj, jenž má od výrobce předinstalovanou starší verzi?

Kontroverzní Windows 8 nemusí být na překážku

Chcete ušetřit nějaký ten peníz koupí staršího modelu s Windows 8? Doporučit nebo naopak odradit není tak snadné, jak by se zdálo.

Windows 8 Pro

Těžko zastírat, že Windows 8 budí převážně negativní emoce. Systém by šel definovat jako experimentální fúzi desktopového s tabletovým uživatelským rozhraním, kdy se místo ovládání jednoho sjednoceného ztrácíte ve dvou úplně odlišných a navíc separovaných prostředích. První má díky kompatibilitě s milióny starších aplikací takřka neomezené možnosti, avšak ovládání dotykem je vlivem téměř nulové optimalizace vrcholně nepohodlné. Druhé, „Metro“ prostředí, zase nelze navzdory proklamacím pohodlně ovládat myší a klávesnicí a funkčně značně zaostává. Tento ergonomický kiks korunuje způsob vzájemného propojení těchto dvou prostředí, který natolik odporuje logice, že si snad vývojáři před každým klíčovým rozhodnutím hodili mincí. I pokud si osvojíte všechna ta specifika ovládání a zvyknete na svérázné „moderní“ aplikace, pořád jaksi chybí to nejdůležitější: příjemný uživatelský zážitek, který byste si chtěli zopakovat.

Windows 8
Nabídka Start ve Windows 8 se s myší a klávesnicí ovládala obtížně

Nedávno se však začaly ozývat hlasy, že pokud jde o tablety, jedná se v případě Windows 10 spíše o downgrade. A nejsou to zcela neoprávněné stížnosti. Uživatelé tabletů si totiž u Osmiček mohli lebedit v celoobrazových aplikacích a inovativních gestech v podobě tahu prstem na přechodu obrazovky a rámu, což v případě levé části obrazovky umožňovalo návykově přepínat aplikace, v případě dolní zobrazit kontextový panel používané aplikace a v případě pravé vyvolat tzv. Charms Bar pro pohyb napříč systémem. Právě v tomto směru ve Windows 10 nezůstal kámen na kameni.

S příchodem následovníka by nyní Microsoft starší Windows 8 nejraději úplně zapřel. Taková situace evokuje hrozivou představu, kdy ostatní budou šťastně používat Windows 10, zatímco vy uvíznete ve strašidelném zámku a své snahy ušetřit pár korun litovat. Pro majitele Windows 8 však Microsoft po omezenou dobu nabízí Windows 10 coby bezplatnou aktualizaci ze serveru Windows Update. Pokud tedy do 29. července 2016 byť jen v rámci experimentování tento upgrade provedete, získáte trvalou licenci plnohodnotných Windows 10. Nebudete-li s jejich stávající podobou spokojeni, což momentálně není nereálné, do měsíce od upgradu se můžete přímo ze systému v rámci funkcionality „roll-back“ k Windows 8 vrátit a verzi 10 zase zkusit třeba za rok. Můžete tedy mít dva systémy za cenu jednoho a svobodně se tak rozhodnout, kdy si kterou verzi nainstalujete.

continuumw10kde

TIP: Velký Windows 10 November Update je tu: novinky a srovnání

Co když začnete Windows 10 spokojeně používat a vznikne potřeba reinstalace? Obavy, že budete muset nejdříve nainstalovat Windows 8 a až z nich na kýžená Windows 10 upgradovat, nejsou na místě, protože existuje možnost „resetu“ bez potřeby jakýchkoliv separátních instalačních souborů – vše potřebné k nové instalaci je již chytře ukryto v té stávající. Pokud by důvod k reinstalaci byl závažnější, můžete si ze serverů Microsoftu stáhnout ISO obraz a během instalace (nebo i po ní – tři měsíce lze systém provozovat ve zkušebním období) pak zadat svůj původní produktový klíč.

Mimo nepříjemných zážitků u Windows 8 už riskujete jediné – že váš hardware nebude s Windows 10 kompatibilní. To nicméně můžete dopředu zjistit tady nebo třeba tady.

(Až příliš) Nová Windows 10

Nejvíce propagace se nyní logicky dostává posledním Windows 10. Ta zvlášť vyniknou právě na hybridech a také s Windows 10 Mobile telefonem coby společníkem.

Microsoft se naštěstí poučil a strukturu uživatelského rozhraní od verze 8 podstatně zjednodušil, díky čemuž je prostředí velmi povědomé i pro uživatele starších Windows. Navzdory dobrému navržení systému však bude ještě nějaký ten měsíc znát, že produkt neabsolvoval tvrdou zkoušku času, protože na mnoha místech narazíte na nedodělky.

w10boxes

Pokud jste zvyklí na daný set aplikací a OS si připomínáte jen při jejich přepínání, nenarazíte na zásadnější problém a v některých ohledech – jmenujme třeba zabudovanou podporu virtuálních ploch či asistenta připínání oken – si i polepšíte. Očekávat však vyspělé prostředí a komplexní balík, kam stačí pouze bez jakýchkoliv příprav přijít a plnohodnotně fungovat, se nemusí vyplatit, neboť ve vestavěných aplikacích (a tady nutno zdůraznit, že s mnoha nedílnými součástmi jako Start je nyní také nakládáno jako s aplikacemi) dříve či později objevíte otravný bug, alarmující nekonzistenci či chybějící funkci, kterou jste až dosud považovali za naprosto samozřejmou. Navzdory pozitivnímu vývoji to nezachrání ani nabídka aplikací třetích stran z Windows Store. Těch kvalitních je jako šafránu a vinou nepovedeného experimentu, jehož vývojové jméno v mnohých rozvinulo panický strach z cestování podzemní dráhou, je velice pravděpodobné, že tyto aplikace svým vzhledem a stylem ovládání nebudou zapadat mezi zbytek systému.

Občasné nucené převtělení v pokusného králíka tak nelze zcela vyloučit. Na druhou stranu, pro bezstarostnou budoucnost můžete nadcházející červenec vnímat ryze prázdninově.

Diskuze ke článku
Petr
Mate tam obrazek HP Spectre x2 a ne MS Surface. Jinak můj názor a doporučení. Vykašlete se na Atom, je pro Windows zcela nepoužitelný, vyzkoušel jsem jich několik i Cherry Trail. Pro detachables berte minimálně Core M, pro convertibles pak Core i5/i7 s TBD 15W (Zapomeňte na Celerony, Pentia atd.), sice pořád nebudete uplně na funkcionalitě vysokonapěťových čtyřjáder ale už budete mít téměř plnohodnotné PC. Ještě dodám že existují překlápěcí konstrukce s dedikovanými grafikami takže to vyjde i na základní hraní. Disk samozřejmě berte SSD, dělají se s nimi dokonce mnohé detachables. RAM minimálne 4GB.
ANO
Autor me teda dost nepresvedcil, ze by nekdy pouzival W8:)
W8 na desktopu je naprosto luxusni system .... normalniho cloveka by asi nenapadlo defaultne pouzivat "metro" aplikace ne? Takze v nejlepsim poradku. A na tabletu se tomu W10 ani nepriblizuji.
Mam W10 v praci a je to v podstate stejne jak osmicky, ale treba alt+tab je fakt priserny, kdyz ikona aplikace je zas jinde a velikosti se meni v zavislosti na poctu. Jinak ovladani zcela totozne jak W8, akorat me semtam sere to notifikacni centrum.
Na tabletu je to zcela nepouzitelne. Ze si nepamatuje posledni pozici okna (treba fullscreen) to je smutne, ale ze treba nektere aplikace ani moznost fullscreenu nemaji, napriklad aplikace FOTKY, kde fullscreen ma byt defaultne, to uz je diletantstvi. Nabidka start je taky totalne zchujena pro tablet, nechapu, ze neni moznost vratit to zpet. A mohl bych pokracovat, edge, ktery ma po vzoru chromeho androidu listu nahore a neda se swipovat do stran, kde v W8 byla lista dole a hezky se schovala.
blue.sun
A tohle pak vyjde na "odborném webu"... Fakt jste ten systém používali?
Mám Yogu s W10 jako cestovní tablet a ten systém nemá problém takhle fungovat. Jen to chce nebýt retard a trošku u práce přemýšlet...
Jab
Čtrnáctipalcová Yoga 700 s Geforce 940M je docela zajímavá. Nový model s budoucí generací nvidií by mohl být ještě lepší. A až takovým notebookům se solidní grafikou půjde odendat i "monitor" (čti tablet), tak to bude ještě lepší. Takový univerzální přístroj na přenášení, hraní her atp. Inu nebylo by to špatné. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze