Přechod na nový telefon s Androidem: tipy pro snadnou migraci

62

Možná jste pod stromečkem našli váš první telefon se zeleným robůtkem na obrazovce nebo jen chcete vyzkoušet něco nového. Ať už je to jakkoli, my vám dnes pomůžeme s co nejjednodušším přechodem na váš nový androidí telefon. Podíváme se, jak si tam přetáhnou nejen hudbu, fotky či videa, ale také kalendář, kontakty či třeba SMS zprávy.

Sbohem, jablko

Stěhování z iOS na Android není kvůli uzavřenosti jablečného systému úplná hračka. U aplikací je rovněž v dnešní době již vcelku malá, ale stále reálná šance, že vaší oblíbenou aplikaci z iOS nenajdete v obchodě Google Play. U populárnějších aplikací to prakticky nehrozí, ale u menších ano. S tím se však musí při přechodu na nový systém počítat. Také musíme upozornit, že veškerý chráněný obsah koupený v iTunes tam také zůstane. U hudby sice můžete jednoduše a legálně tato omezení obejít, ale knihy, filmy a seriály zkrátka zůstávají v iTunes.

Switch to Android

Základem pro přechod na Android z iOS je nepochybně oficiální metoda, kterou doporučuje samotný Google, na jehož stránkách „Switch to Android“ naleznete podrobný návod krok za krokem i s obrázky. Stručně řečeno, stačí si do vašeho iOS zařízení stáhnout Google Disk a přihlásit se svým Google účtem či si jej založit. Pokud už Disk stažený máte, ujistěte se, že je aktualizovaný. Poté stačí otevřít aplikaci, v menu vybrat Nastavení -> Zálohování a vybrat si obsah, který chcete nahrát (fotky, videa, kontakty, kalendář). Pak stačí už jen klepnout na start a započne nahrávání. Doporučujeme vaše zařízení rozhodně připojit na nabíječku a Wi-Fi, jelikož může tento proces v závislosti na velikosti obsahu zabrat několik hodin. Na vašem novém Android telefonu se poté stačí jen přihlásit na vámi použitý Google účet do Google Disku a zálohu obnovit.

Kalendář

Synchronizace kalendáře je hračka, pokud už používáte Google účet a Gmail (které budete stejně v Android telefonu potřebovat). Jděte ve vašem iPhonu do Nastavení -> Pošta, Kontakty, Kalendář a přidejte váš Google účet, nebo jej jen vyberte a zapněte synchronizaci pro Kalendář. Můžete si však také koupit aplikaci pro synchronizaci vašeho kalendáře z iCloudu, pokud tedy máte kalendář zapnutý v Nastavení -> iCloud. Aplikace SmoothSync for Cloud Calendar vyjde relativně levně a dovolí vám se přihlásit do vašeho Apple účtu a přenést kalendář přímo do vašeho androidího telefonu.

Stáhnout SmoothSync for Cloud Calendar

Google Play (zdarma)

Stáhnout SmoothSync for Cloud Contacts

Google Play (zdarma)

Služby

Pro všechny mobilní služby Applu existuje alternativa přímo od Googlu, takže se nemusíte přechodu bát. Kontakty, mapy, kalendář, poznámky, prohlížeč, cloudové úložiště, hudba, fotky – to vše a ještě mnohem víc Google nabízí, přičemž většinu aplikací můžete používat již na iOS. Všechny aplikace jsou navíc propojené všudypřítomným Google účtem, který se automaticky stará o synchronizaci. Stačí se tedy v novém Android telefonu jen přihlásit a můžete navázat, kde jste přestali.

Google služby

Fotky a videa

Je spousta možností, jak tato média dostat z iOS do Androidu, ale začneme přeci jen s tím nejzákladnějším. Stačí připojit váš iPhone k počítači. Následně by vám měla vyskočit nabídka akcí, kde vyberte volbu pro importování obrázků a videí pro automatické přemístění. Nebo můžete zvolit možnost otevření v prohlížeči souborů, kde potom v interním úložišti a složce s názvem DCIM naleznete všechny vaše fotky a videa. Ty už si stačí jen přetáhnout někam do vašeho počítače a máte hotovo. Podobné nabídky by vám měly vyskočit na Windows i macOS, jen jejich znění se bude nepochybně lišit. Následně připojíte své Android zařízení, zpřístupníte si z počítače jeho úložiště a jednoduše si přetáhnete složku s médii zpět.

Pokud chcete absolvovat jednodušší, ale zdlouhavější postup, můžete si své soubory nahrát i do cloudu. Jak na iOS, tak na Androidu existuje mnoho možností, které jsme zmínili v minulé kapitole. Tam můžete své soubory nahrát a poté si je stáhnout zpět.

Kontakty

U kontaktů můžete jednoduše použít váš iCloud účet, pokud budete stále používat stejnou SIM kartu. Stačí mít zapnutou zálohu kontaktů v Nastavení -> iCloud. Poté se vaším účtem přihlaste na webovou stránku iCloud z vašeho počítače. Klikněte na ikonku ozubeného kolečka dole vlevo a zvolte Vybrat všechno -> Exportovat vCard. Výsledný soubor si uložte v počítači nebo pošlete emailem. Následně si založte Google účet, který budete používat ve vašem novém telefonu, pokud jej ještě nemáte, přihlaste se na do Google Kontaktu na vašem počítači, klikněte na Importovat a zvolte váš vCard soubor, který jste vytvořili v iCloudu. Nyní se už jen přihlásíte vaším Google účtem ve vašem novém telefonu s Androidem (nezapomeňte mít zapnutou synchronizaci v nastavení) a kontakty se po připojení k internetu automaticky stáhnou.

iTunes vCard

Můžete však rovněž využít mnoha aplikací, jako třeba My Contacts Backup. Tu stačí jen nainstalovat na vašem iPhonu, otevřít, klepnout na zálohu a poté si vytvořenou složku poslat na email. Tím dostanete VCF složku, kterou lze snadno importovat do androidí aplikace s kontakty.

Stáhnout MCBackup - My Contacts Backup

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Hudba

Přetažení hudby z iTunes do Androidu je opět možné hned několika postupy. Pravděpodobně nejjednodušší bude přihlásit se do Hudby Play od Googlu na stejném počítači, na kterém máte nainstalované své iTunes. Do Hudby Play však musíte při přihlášení zadat údaje o své platební kartě, i když je služba zdarma. Poté si z otevřené Hudby Play stáhnete speciálního Správce Hudby, nainstalujete jej na počítač a zvolíte iTunes, až se vás Správce zeptá, jaký byl váš původní obchod s hudbou. Nyní budete mít možnost kliknou na Nahrát všechny skladby a playlisty. Můžete rovněž vybrat individuální playlisty a podcasty. Pravděpodobně nejlepší je, že můžete i nadále používat iTunes a automaticky synchronizovat jakoukoli novou koupi s vaším Google účtem. Stačí se tedy opět jako vždy jen přihlásit do Hudby Play ve vašem Androidu a vše bude připraveno. Upozorňujeme však, že se přemístí pouze lokální hudba uložená ve vašem iTunes. Pokud máte nějaké album koupené, ale není staženo, tak jej do Androidu takto nedostanete.

Hudba Play

Můžete zkusit také pěkně zpracovanou a legendární aplikaci DoubleTwist, která nabízí už několik let jednoduchý a přehledný způsob přetažení hudby z iTunes do Androidu. Aplikace vás hezky provede celým procesem krok po kroku a navíc je zcela zdarma.

Stáhnout doubleTwist Player

Google Play Google Play (zdarma)

Pokud vám však nevadí zastaralejší design a nějaké extra funkce, které možná ani nevyužijete, může vás zaujmout také iSyncr. Aplikace je velmi jednoduchá na používání a zároveň zdarma. Příplatek za Pro verzi vám zpřístupní především podporu více iTunes účtů najednou.

Stáhnout iSyncr: iTunes to Android

Google Play Google Play (zdarma)

Legálním způsobem bohužel nemůžete zkopírovat filmy či seriály z iTunes do Androidu, jelikož byste nejdříve museli obejít DRM ochranu. To samé platí i pro zakoupené knihy.

SMS zprávy

Přenos SMS zpráv je asi tím nejkomplikovanějším ze všech postupů, které jsme si uvedli. Někteří lidé však své zprávy zkrátka přenést chtějí nebo dokonce i potřebují a naštěstí tu pár metod je. Ať už však použijete jakoukoli, nezapomeňte vypnout iMessage ve vašem iPhonu, než přejdete na nové zařízení. Stačí jít do Nastavení -> Zprávy a odškrtnout iMessage. To samé udělejte i pro FaceTime. Pokud tak neučiníte, může se stát, že budou SMS a MMS zprávy stále chodit na váš iPhone.

iMessage vypnutí

Tou nejočividnější metodou je použití aplikace zdarma jako iSMS2droid, která ovšem nemusí fungovat všem. Navíc nejdříve musíte SMSky zálohovat v iTunes a poté musíte dlouze procházet složky v počítači, dokud nenajdete ten správný soubor.

Stáhnout iSMS2droid - iPhone SMS Import

Google Play (zdarma)

Můžete využít také Samsung Smart Switch Mobile pro přemístění zálohy z iPhonu, BlackBerry či Windows Mobile do Samsung telefonu. Najít můžete rovněž spoustu placeného softwaru, který dovoluje přenést SMS zprávy, kontakty, hovory a další, avšak jejich funkčnost nemohu zaručit.

Stáhnout Samsung Smart Switch Mobile

Google Play (zdarma)

Diskuze ke článku
cot1122
Zřejmě hitem letošních Vánoc byla Lumia 950, už ji skoro nikde nemají a kde ano, tak je dražší než Lumia 950 XL. Je tedy jasné, že všichni migrovali na W10M, nebo ne? ;-)
kubik
Ja už na WP8.1/W10M jsem třetí rok a zatím nepřicházím.
Luboš
Kdo je normální, použije buď NFC či Bluetooth, nebo přesun dat na sd.
Szantus
Jenom bych doplnil: pokud jste si celou dobu ukládali kontakty do paměti telefonu ( jako většina BFU ), tak Vám zaškrtnutí synchronizace opravdu nepomůže a když dáte přesunout z telefonu na gmail, tak se Vám jich 10-30% ztratí ( dlouhodobě neřešená chyba Gmailu ). Pomůže vytvořit zálohu na SD a importovat přes běžné PC ( gmail má v sobě přímo utilitu pro import a export kontaktů z/do vcf, nebo csv ).

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze