Otestovali jsme Android 4.0 pro Optimus 2X: co všechno přináší?

16

LG mělo aktualizaci Ice Cream Sandwich pro svoji vlajkovou loď Optimus 2x uvolnit původně ve druhém kvartálu loňského roku, nakonec se tak stalo s půlročním zpožděním. Výrobce tak měl ztíženou pozici a od jeho aktualizace se očekávala perfektní vyladěnost a funkčnost. Stalo se tak? Jaké jsou světlé a stinné stránky nové aktualizace? Čtěte dále.

Fotoaparát a datové funkce

Nevyhnutelné změny musely zasáhnout fotoaparát. Ten bojoval s nemocí jménem pomalá spoušť. Od pořízení snímku až po jeho vyhotovení totiž uběhly třeba i čtyři sekundy. I samotný proces, který předcházel pořízení snímků, nebyl zrovna komfortní. Uživatel si nemohl zvolit, na které místo na ploše displeje chce zaostřit. Těmto problémům je odzvoněno. Spoušť fotoaparátu je nyní mnohem rychlejší a zaostřovací bod není fixní, ale flexibilní. Není tak problém kdekoliv na ploše displeje klepnutím zaostřit.

Prostředí fotoaparátu a videokamery

Obrazová kvalita snímků nezůstala stejná. LG nikdy nefotilo vyloženě špatně, dobré výsledky byly často zkaženy jen kvůli zadnímu krytu, který se podílel na tvorbě "mlhy" na snímcích i na neostrosti snímků. S novou aktualizací mají snímky více detailů, není na nich tolik šumu. Paradoxní je, že došlo k ještě větší propasti v otázce kvality snímků mezi Optimusem 2X a 4X.

Prostředí fotoaparátu a videokamery

Fotoaparát má nově i pár funkcí. Pořizování panoramatických snímků je snazší a postprocessing sofistikovanější. Výsledný snímek je dobře slepen, nejsou znát přechody. Pořizovat snímky můžeme kromě softwarové spouště fotoaparátu i pomocí hlasového gesta "Cheese". Rozpoznávání hesla bylo v mém případě s úspěšností 100 %. Na pravidelné focení pomocí této metody to sice není, ale ze srandy, proč ne.

Nahrávání videa nyní využívá celé plochy displeje, obrazová kvalita je přibližně stejná. Celkově není kvalita vůbec k zahození, posoudit výsledný záznam můžete ostatně sami.

LG Optimus 2X (testovací video) – 1080p, Android 4.0

Pro prohlížení webu je připraven standardní aktualizovaný internetový prohlížeč a prohlížeč Chrome. Prvně jmenovaný prohlížeč umí rychle a dobře vykreslovat webové stránky. Občas si neodpustí zpomalení při zadávání webové stránky, když se snažím vkládat znaky. Jednou za čas si postavil hlavu, když se mělo jednat o načtení mobilní verze jednoduché stránky. I tady si výrobce neodpustil integraci gest. V prohlížeči ve spodní části je výsuvná lišta, u které při stisku klávesy a nakloněním telefonu dojde k příblížení/oddálení stránky. Ve smyslu použitelnosti se jedná o alternativní gesto k pinch-to-zoom.

Zhodnocení a závěr

Tato aktualizace má větší význam, než si kdokoliv může domyslet. Není to totiž ledajaká aktualizace. Pominu-li její význam, že přináší novou verzi systému Android 4.0. a vrátím se do historie, tak zjistím, že výrobce díky ní ztratil značné množství zákazníků a u většiny z nich ztratil nadobro důvěru a své dobré jméno. Když vstoupil do prodeje Optimus 2X, jednalo se o první zařízení s dvoujádrovým procesorem na světě, avšak s Androidem 2.2 Froyo. Výrobce pak avizoval, že aktualizace na vyšší verzi systému přijde v horizontu 3 - 6 měsíců. Zatímco konkurence již nabízela novější Android 2.3, majitelé Optimusu 2X si počkali několik dlouhých měsíců.

LG Optimus 2X

Tato situace rozezlila mnoho uživatelů a vzbuzovala v nich obavu, zda stejná modelová situace bude platit i v případě aktualizace na Android 4.0. Negativní scénáře se nakonec začaly vyplňovat. Začátkem minulého roku pak výrobce sdělil, že aktualizace na Android 4.0 přijde na přelomu 1. a 2. kvartálu téhož roku. Výrobce svým slibům nedostál. Mezitím v srpnu téhož roku byla již většina zařízení s dvoujádrovým procesorem aktualizována na Android 4.0. V té době již mnozí zákazníci začali ztrácet trpělivost a houfně se vzdávali titulu "majitel". LG vypustilo další informace, že aktualizace bude uvolněna v říjnu/listopadu. Ani tento termín nebyl naplněn. Ani ti nejvěrnější a největší optimisté už nevěřili, že do konce roku se dočkají. Avšak dočkali se, sice tomu bylo za "pět minut dvanáct", ale začátkem prosince, po devíti měsících, začali aktualizační klienti nabízet nový Android 4.0.

Radostná očekávání ovšem ztratila na své intenzitě a počet majitelů se výrazně ztenčil. Výrobce si tak nezaslouží pochvalu, maximálně zhodnocení výsledku aktualizace. Protože začít uvolňovat aktualizaci ke konci roku 2012 pro své špičkové zařízení, kdy ostatní výrobci uvolňují Android 4.1, je spíše trapas. Doufejme, že se výrobce chytil za nos a stejná situace se nikdy nebude opakovat. Protože podpora vlastních výrobků je základem, není to pouze o prodeji.

Opusťme nyní otázku pružnosti výrobce a přejděme ke zhodnocení aktualizace. I přes velmi zdlouhavý vývoj přináší aktualizace dobrou použitelnost a výsledek, který je znát. Na chvíli jsem se ocitl v situaci, kdy jsem si řekl, mám před sebou zcela nový telefon. Telefon, který je velmi rychlý a svižný, přináší nové funkce, zcela nové prostředí, mnoho nových gest. Ve všech oblastech najdeme změny. Potěší moderní hudební přehrávač a fotoaparát pořizuje kvalitnější snímky, došlo také k prodloužení délky pohotovostní výdrže. Žádné výrazné nedostatky jsem nezaznamenal, ovšem sem tam se vyskytly lagy a zpomalení v systému, které by ani sporadicky neměly být. Ne u telefonu s dvoujádrovým procesorem. Mohu tedy doporučit instalaci této aktualizace? Určitě ano. Odvedl výrobce dobrý kus práce? Ano.

Diskuze ke článku
skejpa
Jakožto majitel LG O2X musím říct, že ačkoliv je ICS docela dobrou aktualizací, to zpoždění je katastrofální. Kdyby nebylo XDA developers, telefon bych už dávno prodal. Tam naštěstí vývojáři nespí a například CyanogenMod 10 (aneb Android 4.1) je velmi dobře použitelná rom, o dost svižnější než ofiko ICS.

Každopádně je dobré, že informujete i o takových počinech jako dělá LG :)
duruz
Ja uz mam i ofiko aktualizaci pro LG Optimus Black a je paradni :) pouze jedna chyba, ze se nekdy po vypnuti aplikaci nacita dele plocha, jinak konecne toto drahe tezitko funguje jako telefon.
zvire
Dle me zkusenosti s oficialni 4.0 bych doporucil CM10 i pres nightly buildy je jiz pomerne stabilni a mnohem rychlejsi nez oficialni verze :-)

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1002
Refael
I v případě, že by mi LG nabízelo Optimus G Pro zadarmo, nevzal bych ho, už z principu právě kvůli jeho ne/podpoře ani dokonce u svých vlajk.lodí.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze