Otestovali jsme Android 4.0 pro Optimus 2X: co všechno přináší?

16

LG mělo aktualizaci Ice Cream Sandwich pro svoji vlajkovou loď Optimus 2x uvolnit původně ve druhém kvartálu loňského roku, nakonec se tak stalo s půlročním zpožděním. Výrobce tak měl ztíženou pozici a od jeho aktualizace se očekávala perfektní vyladěnost a funkčnost. Stalo se tak? Jaké jsou světlé a stinné stránky nové aktualizace? Čtěte dále.

Výkon a výdrž baterie

Podle dřívějšího článku o změnách a novinkách, která aktualizace přinese, jsme napověděli, že Android ICS přinese zvýšení výkonu, zlepšení pohotovostní výdrže a lepší správu paměti RAM. Ve všech třech bodech se jedná o posun k lepšímu. Největší změnu, kterou jsem pocítil, je viditelné zrychlení systému. Reakce jsou podstatně plynulejší, odezva je rychlejší. V porovnání s Androidem Gingerbread se jedná o velký krok vpřed. Na druhou stranu po nainstalování několika aplikací se systém začal zpomalovat. Občas trvalo delší dobu, než došlo k minimalizování aplikace, zpomalení jsem zaznamenal i v oblasti sms zpráv nebo při vstupu do hlavního menu.

Benchmark testy zleva - AnTuTu, SmartBench a Quadrant
Benchmark program AnTuTu SmartBench P/G Quadrant
Android 2.3 Gingerbread 3 611 1 493 / 2 872 2 463
Android 4.0. ICS 6 864 2 044 / 2 147 2 568

Volná paměť RAM se standardně drží hodnoty 130 MB, přesto když došlo ke spuštění více aplikací, nebylo nijak těžké dostat se k hodnotám 70-80 MB, což už je poměrně nízká hodnota. S tímhle faktem ale nic neuděláme vzhledem k nižší celkově kapacitě RAM paměti. Mezi mínusy telefonu patří i slabá pohotovostní výdrž. Telefon zpravidla nevydržel nabitý do konce jednoho dne. Nová aktualizace přinesla viditelné zlepšení. S telefonem nyní dosáhnu 1,5 denní výdrže, což je skoro dvojnásobné zlepšení pohotovostní doby.

Uživatelské prostředí a multimédia

Uživatelské prostředí prošlo zásadní změnou. Z původního vzhledu zůstalo jen minimum, ne-li nic. Nová je uživatelská nadstavba Optimus UI 3.0. Uživatel má na výběr ze čtyř předdefinovaných témat, další by měly jít stáhnout, ovšem nám se v marketu výrobce LG nic nezobrazilo. Bohatá je i nabídka vkusných fontů, k dispozici jich je 12. Možnosti personalizace jdou dále a pokračují přes animované přechody.

Prostředí pohotovostních obrazovek

V Gingerbreadu se mi příliš nelíbila notifikační lišta. Ta je nyní zcela nová, má hezčí kabátek a tamní čtyři zástupci mohou být nahrazeni jinými zástupci, jejichž počet jde navíc navýšit třeba na sedm. Rozšířila se i nabídka widgetů a v telefonu přibyla řada nových tapet se zaměřením na přírodu. Zobrazení ikon v hlavním menu může být podle dvou šablon. Standardní zobrazení je 4 x 4 ikony. Druhou možností je podstatně menší zobrazení ikon v řazení 5 x 7 ikon. Tato volba ovšem vyžaduje ostříží zrak.

Hlavní menu velké ikonky a malé ikonky, prostředí telefonu může být změněno jedním ze čtyř předefinovaných témat

Uzamykací obrazovka působila v předchozím systému nezajímavě a designově zastarale. Naopak v novém systému patří její nový styl vůbec mezi nejlépe řešené koncepty napříč nadstavbami ostatních výrobců. Podržením prstu na displeji, dojde k zprůhlednění okna, kde vidíme zástupce aplikací na domovské obrazovce. Ve spodní části jsou čtyři zástupci aplikací, jejichž pozici můžeme nahradit libovolnými aplikacemi. Uzamykací obrazovka může zobrazovat několik stylů hodin. Pokud máme spuštěný hudební přehrávač, nemusíme odemykat telefon, ale stačí táhnutím prstu z horní části displeje aktivovat notifikační lištu, kde se nachází widget přehrávače.

Možnosti úprav uzamykací obrazovky jsou rozsáhlé, lze volit typ hodin, formu odemykání - gestem, obličejem, i zástupce aplikací

Hudební přehrávač může směle měřit síly s nejvybavenějšími aplikacemi pro přehrávání hudby. Nabízí třídění hudby podle ID3 tagů i možnost přehrávání hudebního obsahu podle složek. Nově je také přítomen hudební ekvalizér s mnoha napevno danými profily, navíc je možné si upravit i vlastní profil. Pokud je přiřazen obrázek alba, tak je zobrazen přes 2/3 plochy přehrávače.

Nová galerie obrázků a fotografií razí heslo "v jednoduchosti je krása". Nahraný obsah je zobrazován buď podle alba, data nebo lokality. Načítání i většího počtu fotek je okamžité a rychlé. Často mám ten problém, že při větším počtu fotek, například 600, trvá déle, než dojde k načtení všech náhledů. Tady jsem ocenil okamžité načtení všech souborů. Po rozkliknutí obrázků je ve spodní části zobrazen seznam miniatur předchozích i nadcházejících obrázků. Mezi nimi pak lze listovat tahem prstu do stran.

Videopřehrávač nově využívá systému gest. Spíše jednoho gesta, abychom byli konkrétní. Pokud přehráváme videosoubor, obrácením telefonu na displej dojde k jeho pozastavení. U přehrávaného videa jde nastavit zobrazovací poměr - původní velikost, nejlepší velikost a celá obrazovka. Výrobce v nové aktualizaci přinesl tři nová videa, dvě se skladatelem Enniem Morriconem a pak HD Timelapse 1080p video, které je opravdu pěkné a stojí za zhlédnutí.

Inteligentní Memo poznámky aktivujeme buď z notifikační lišty nebo podržením obou kláves hlasitosti. Jde o vylepšené poznámky, kdy během stand-by režimu telefonu může uživatel kdykoliv a cokoliv nakreslit na konkrétní obrazovku. Může vytvořit i zcela novou poznámku. Do poznámky pak může vkládat různé texty, volit si může libovolnou tloušťku hrotu pera či jednu z 18 výchozích barev. Výsledný výtvor pak může být uložen nebo odeslán na sociální sítě či skrze Bluetooth a e-mail.

Diskuze ke článku
skejpa
Jakožto majitel LG O2X musím říct, že ačkoliv je ICS docela dobrou aktualizací, to zpoždění je katastrofální. Kdyby nebylo XDA developers, telefon bych už dávno prodal. Tam naštěstí vývojáři nespí a například CyanogenMod 10 (aneb Android 4.1) je velmi dobře použitelná rom, o dost svižnější než ofiko ICS.

Každopádně je dobré, že informujete i o takových počinech jako dělá LG :)
duruz
Ja uz mam i ofiko aktualizaci pro LG Optimus Black a je paradni :) pouze jedna chyba, ze se nekdy po vypnuti aplikaci nacita dele plocha, jinak konecne toto drahe tezitko funguje jako telefon.
zvire
Dle me zkusenosti s oficialni 4.0 bych doporucil CM10 i pres nightly buildy je jiz pomerne stabilni a mnohem rychlejsi nez oficialni verze :-)

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1002
Refael
I v případě, že by mi LG nabízelo Optimus G Pro zadarmo, nevzal bych ho, už z principu právě kvůli jeho ne/podpoře ani dokonce u svých vlajk.lodí.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze